Keskusviraston räjäytys ainoa vaihtoehto?

Vaaranmerkitilmassa

Nämä nykyiset järjettömyydet pistävät varmasti jokaisen miettimään, missä tämän hullutuksen ja päättömyyden rajat oikein löytyvät. Työttömiä kiusataan kaikenlaisilla vippasteluilla sen sijaan, että heille tarjottaisiin töitä. Olen itse akateemisena erityisammattilaisena vakituisessa työsuhteessa, enkä pelkää työpaikkani puolesta, päinvastoin. Töitä varmasti riittää. Olen kuitenkin mielenkiinnosta hakenut erilaisiin uusiin työtehtäviin, joihin sopisin osaamiseni ja pitkän kokemukseni puolesta kuin nakutettu. En ole kuitenkaan saanut yhtä ainoatakaan haastattelukutsua huolimatta 13 työhakemuksesta, jotka olen tehnyt. Olen jälkikäteen kysellyt puhelimitse, miksei osaamiseni kiinnosta. Osaamistani on kyllä kovasti kehuttu, mutta kun hakijoita on useimmiten ollut useita satoja ja ikänikin on jo (54 v) turhan korkea... Kuinka sitten puutteellisella ammattitaidolla voisi tänä päivänä työllistyä, jos en minäkään alani huippuosaajana voi enää löytää uutta työpaikkaa?

Työttömien kiusaaminen ja nöyryyttäminen on nyt menossa sille tasolle, että en pitäisi keskusviraston räjäyttämistä terrorina, vaan päinvastoin toivottavana reaktiona suomalaisen yhteiskunnan kehittymisen kannalta.

http://www.talouselama.fi/uutiset/ministeriosta-vastataan-tyottomille-ehdotetusta-viikoittaisesta-pakkoraportoinnista-17-miljoonaa-vuosittaista-raporttia-ei-vaatisi-lisatyovoimaa-6645333

80

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työhönottaja

      TE toimistot ovat jo pelanneet itsensä sivuraiteelle. Isommat firmat eivät enää halua olla mukana turhassa byrokraattisessa veivailussa ja kyykyttämisessä, vaan hoitavat työpaikkailmoittelunsa suoraan omilta sivuiltaan.

    • azslodhgfzsd

      Kiitos hyvästä aloituksesta.

    • onnea.matkaan

      Mitähän se auttaisi uusien työpaikkojen syntyyn, että räjyttäisit jotain. Työpaikat syntyvät tarpeesta teettää ihmisillä työtä maksua vastaan. Emme elä kommunismissa ja työllistä pelkkiä seisoskelijoita. Sinä saat varmaan turvatun palkkasi pienin ponnistuksin verovaroista, etkä ymmärrä markkinataloudesta hevon veetä. Ei akateemisuus ole mikään tae tarvittavasta osaamisesta, siitä on valitettavan usein tehty keinotekoinen vaatimus työpaikkoja täytettäessä. Moni yli 30 vuotias tohtori on jo nykyisin tullut karvasti pettymään, kun vähän yli 20 vuotiaat oikeat osaajat vievät työt nenän edestä.

      • zsxldcfhxsd

        Linkki tietoosi 20-vuotiaista "oikeista osaajista". Keitä ne ovat ja missä ne ovat työssä? Mistä sait päähäsi että aloittaja on muka julkisella sektorilla kun et edes tunne häntä? Älä luule jos et tiedä.


      • jhkhkjhkjhj

        No, se räjäyttäminen on vertauskuvauksellinen ilmaus sille, että hallituksen nykyiset toimet ovat paitsi täysin hyödyttömiä, niin myös haitallisia suomalaisen yhteiskunnan kehittymisen kannalta. Hallituksen toimet eivät valitettavasti kohdistu ongelmien syihin vaan oireitten valohoitoon. Tästä syystä en pitäisi keskusviraston räjäytystä lainkaan huonona ajatuksena.


    • ainoakeino

      Perusta oma yritys, jos haluat työllistyä ja saada palkkaa! Sanomattakin on selvää, että palkan kanssa on niin ja näin, mutta päätyminen veroluonteisilla varoilla mellastavien pörssiyhtiöiden orjuuteen on varmaa.

      • ToppilanInssi

        Aloittaja tuntee tuon ongelma-alueen erittäin hyvin. Isot pörssiyhtiöt maksavat laskunsa 60pv netto -periaatteella ja tänä päivänä niillä korvauksilla ei ainakaan pääse rikastumaan. Hyvä, jos maksuistaan selviää. Moni on tehnyt ratkaisunsa ja lähtenyt pois Suomesta jos kielitaito on antanut siihen mahdollisuuden.


    • lxcdfjgfzsxd
      • Alzheimer-Rokka

        On se vain niin mukavaa kun tyypit jotka eivät muista kunnolla omaa nimeään alkavat katkerana ruikuttamaan kuinka helpolla nykynuoret pääsevät, tuollakin paskaperseellä oli aikoinaan töitä ja elantoa niin paljon kuin jaksoi tehdä, toisin on nyt, nuorille EI OLE niitä työpaikkoja.


    • turhaa.ihmettelet

      54 vuotiaan akateemisuus on peräisin 1980-luvulta. Nuorten osaajien 2000-luvulta, siinä se suuri ero taidoissa ja tiedoissa. Palkkapyyntösikin on liian korkea, ota puolet pois.

      • zaslkxdgzsxd

        Kokoomuslainen taas vauhdissa harhoineen ja oletuksineen.


      • Avaaja

        Avaaja johtaa joka päivä nuorten akateemisten töitä ja on pitänyt huolen osaamisestaan.
        En tietenkään vaihda nykyistä sinänsä varsin vaatimatonta 4000 euron kuukausipalkkaani 2000 euron palkkaan, eikä kenenkään muunkaan pidä sitä tehdä. Jos oikeistohallitus hakee tämän tyyppisiä palkkatasoja, on meillä räjäytettävää enemmänkin.


      • jopas.on.pieni
        Avaaja kirjoitti:

        Avaaja johtaa joka päivä nuorten akateemisten töitä ja on pitänyt huolen osaamisestaan.
        En tietenkään vaihda nykyistä sinänsä varsin vaatimatonta 4000 euron kuukausipalkkaani 2000 euron palkkaan, eikä kenenkään muunkaan pidä sitä tehdä. Jos oikeistohallitus hakee tämän tyyppisiä palkkatasoja, on meillä räjäytettävää enemmänkin.

        Akateeminen erityisosaaja ja palkka vain 4000 euroa. Miksei osaamistasi arvosteta enempää vai onko arvostus vain omaa keksintöäsi? Osaisitko oikeasti tehdä niitä alaistesi töitä?


      • arvostuksen.mukaan
        jopas.on.pieni kirjoitti:

        Akateeminen erityisosaaja ja palkka vain 4000 euroa. Miksei osaamistasi arvosteta enempää vai onko arvostus vain omaa keksintöäsi? Osaisitko oikeasti tehdä niitä alaistesi töitä?

        Veturinkuljettajat ja paperimiehetkin tienaavat tonnin enemmän ilman akateemisuutta. Voivat nekin istua työpaikalla kravatti kaulassa ja pikkukengät jalassa.


      • Sivumennen
        jopas.on.pieni kirjoitti:

        Akateeminen erityisosaaja ja palkka vain 4000 euroa. Miksei osaamistasi arvosteta enempää vai onko arvostus vain omaa keksintöäsi? Osaisitko oikeasti tehdä niitä alaistesi töitä?

        Yksityisen sektorin akateemisilla on usein hämmästyttävän matalia palkkoja. Näin se vaan on, kun kisaa käydään kiinalaisten ja intialaisten kanssa. Totta kai julkisella sektorilla on paljon pulskemmat edut ja tienestit. Siinähän juuri on eräs keskeinen syyn valtiontalouden velkaantumiselle.


    • on.hyvä.uutinen

      Hyvä juttu, että nuoret saavat ne avoimet työpaikat eikä työhönsä pitkästynyt 54 vuotias eläkeikäänsä odottava.

      • Hmmmmh

        Pitääkö nämä 54 ikäiset työttömät laittaa sitten eläkkeelle? Vai hautausmaalle kansalaissodan malliin?


      • zsxkjdgzxsd

        Toisaalta kokoomuslaisen möykkäät palstalla 24/7 että menkää töihin ikään katsomatta. Ihme venkula olet.


      • turha.ihmetellä
        Hmmmmh kirjoitti:

        Pitääkö nämä 54 ikäiset työttömät laittaa sitten eläkkeelle? Vai hautausmaalle kansalaissodan malliin?

        Keksi niille sinä tuottavaa työtä. Siitä innovoimaan ja lisäämään työpaikkoja.


      • Hmmmmh kirjoitti:

        Pitääkö nämä 54 ikäiset työttömät laittaa sitten eläkkeelle? Vai hautausmaalle kansalaissodan malliin?

        Tuo hautausmaa-malli tuntuu jotenkin miellyttävän tämän päivän poliitikkoja. Tosin se on jatkunut jo komekymmentä vuotta ja ollut erittäin avointa eriarvoistamista.
        Nuortenkin on hyvä miettiä, että tähän on tultu mm. järjestelmällisellä markkinataloueen ajolla ja ne jotka olivat silloin, kun tätä systeemiä lähdettin ajamaan, parikymppisiä. Heistäkin on ehtinyt tulla jo raakkeja, jotka kaiketi kuuluvat tuohon hautausmaajengiin.

        Sinänsä käsittämätöntä, ettei markkinatalous ei kestä muita kuin nuoria ihmisiä ja antaa vapaat valtuudet suoranaisille ihmisoikeussopimusten rikkomisille.
        Tosin ymmärrettävää on, että markkinatalouden täytyy tuottaa suuret osingot ja voitot, joten ei niitä elintason vaatimia palkkoja maksamalla voi haalia, ne syntyvät nuoten, kokemattomien työntekijöiden näennäisillä korvauksilla menetetysta vapaa-ajasta.

        Aikanaan kun tätä maata nostettiin ja saatiinkin siihen malliin, ettei huomista nähty peikkona vaan valoisana ja eteenpäin vievänä, ei ollut ikäsyrjintää eikä hyviin käytöstapoihin kuulunut vanhempien ihmisten avoin solvaaminen.
        Mutta kaikesta tällaisesta kuin hyvät, sivistyneiden ihmisten käytöstavat ovat tietenkin hinta siitä, että uusjako on päässyt huiman nousukiitoon ja ruokahalu sen kuin kasvaa.


    • ainoakeino

      Järjettömiltä vaikuttavien poliittisten päätösten päätarkoitus on siirtää verovaroja pörssiyhtiöille. Perusturvan leikkaaminen on vain yksi keino.

      • rhhrrhh

        Eräs älypäitten teko: nostaa eläkeikää! Nykyin eläkeikäraja menee 45:.ssä vuodessa. "ylivanhat" eivät saa töitä.

        Globalisaatio ja robotisaatio ovat vieneet töitä. Digitilisaatio viimeistelee homman.

        Jobless growth. Tulokset 1:lle prosentille ihmisistä.


    • PaskanArkkitehti
      • lisää.raippaa

        Ei ollut tottunut tekemään oikeasti töitä, heti meinasi tulla stoppi. Olisikohan kuntouttavasta työstä jossakin työkeskuksessa vaikka polkupyöräkorjaajana apua?


      • Lantakuoriainennnn
        lisää.raippaa kirjoitti:

        Ei ollut tottunut tekemään oikeasti töitä, heti meinasi tulla stoppi. Olisikohan kuntouttavasta työstä jossakin työkeskuksessa vaikka polkupyöräkorjaajana apua?

        Sohvaurheilija ei kestä työtä, infarktia ja munuaisvaivaa pukkaa ja polvet särkevät.


    • Suoli24urpo

      Kyllä ihmisen pitäisi saada antaa olla rauhassa, jos hän ei halua vouhottaa joutavaa paskaa, niin kuin tällä palstalla. Joku arvokkuus.

    • karl.m

      Suomalaisen työelämän suurin ongelma on sen käsittämätön hierarkia.
      Rooman valtakunnassa legioonaa johdettiin ylhäältä alaspäin "sadan päämiehillä", "kymmenen päämiehillä", jne. Tuo hierarkinen johtamistyyli kopioitiin aikanaan Saksan armeijaan ja sieltä sitten Suomen armeijaan.
      Suomalaiseen työelämän johtamiskulttuuriin se kopioitiin suoraan armeijasta, ja evp-kapiaiset olivatkin haluttuja työnjohtajia. Suomalaisessa työelämässä on vuosikymmenien ajan keskitytty estämään työntekijöiden luovuus ja oma-aloitteisuus, aitoon armeijatyyliin. Ja siitä johtuen Suomi on pudonnut kansainvälisestä kyydistä, maansisäisten korporaatioiden, monopolien ja tukiaisisilla elävien firmojen temmellyskentäksi.

      70-luvulla Suomesta lähti valtuuskunta tutustumaan japanilaiseen yrityskulttuuriin, ja tarkoituksena oli tuolloin tehdä Suomesta pohjolan Japani. Valtuuskunnan jäsenet olivat poliitikkoja, virkamiehiä ja yritysjohtajia.
      Japanilaisista yrityksistä puuttui lähes kokonaan väliporras erilaisine "kymppeineen" ja "ysiseitenvitosineen" ja Japanin työelämän ja johtamiskulttuurin vapaamielisyys oli suuri shokki suomalaisille yrtiysjohtajille.
      Valtuuskunta palasikin hiljaa takaisin kotiin, ja kertoili ainoastaan huomanneensa että Japanissa työntekijät ovat hyvin ahkeria!!!

      Suomessa suuryritykset ovat aina tottuneet saamaan helppoa rahaa korporaatioiden tai tukiaisten avulla. Siksi Suomessa on aina ollut varaa haaskata hyvää työvoimaa sen pelossa, että he saattaisivat ajatella itse tai olla jopa oma-aloitteisia. Tällaiseen ei Suomessa olla totuttu.

      Tämä järjetön hierarkia näkyy tänä päivänäkin yritysten rekrytoinnissa siten, että töihin halutaan ottaa kuuliaisia ja kilttejä "sotilaita", jotka eivät ajattele itse vaan tyytyvät siihen mitä heille ylhäältä annetaan. Tästä mainio esimerkki oli akateemisille suunnattu valtakunnallinen kampanja muutama vuosi sitten, siinähän akateemisille yritettiin kertoa ettei palkattomia ylitöitä ole pakko tehdä!!!
      Suomalaiset yritykset haluavat siis rekrytoida kilttejä nuorukaisia, joilla on tahtoa kasvaa mutta ei henkistä kypsyyttä, joilla on runsaasti kokemusta mutta ei vielä runsaasti ikää tai nuoria naisia joilla on jo aikuiset lapset!!! Siis aivan mahdottomia yhtälöitä.

      • on.se.nähty

        " kuuliaisia ja kilttejä "sotilaita", jotka eivät ajattele itse"
        Eivät nämä kyllä ota töistä murheitakaan. Päivät kuluu netissä ja whatsupissa kavereiden kanssa. Työpaikka on paremman työpaikan odotuspaikka.


    • Pienivihje

      Arkadianmäen ongelmajätelaitos pitäisi sulkea pariksi vuodeksi, niin talous voisi rauhassa elpyä. Tämän jälkeen pitäisi eduskuntavaalit pitää joka toinen vuosi, niin vääriltä aloilta valitut tunarit saisivat vähemmän tuhoa aikaa.

    • täysjumi

      Etujärjestöt vastustavat kaikkien työllistämistä tasapuolisin ehdoin. Suomen tilannetta on mahdotonta korjata, koska kansalaiset ovat liittoutuneet toisiaan vastaan ja päätökset tekevät menestyjät eli pienituloisten ryöstäjät.

    • Totta joka sana, mitä kirjoitat, mutta tuo työttömien kiusaaminen on vain pieni osa tätä koko palettia.

      Juuri oli ylen tekstitv-sivuilla uutisoitu, kuinka nettipoliiseilla on hirvittävä työtaakka vihapuheiden ja kiihottamisten esille kaivamisessa, kohta rapisee syytteitä ja miksi näin on?

      Siksi, että kansaa on ajettu ylipääsemättömiin loukkuihin halpa- ja pakkotyöllistämisellä vedoten säästöihin ja talouden kasvun hitauteen. Talouden, jonka kasvua viime päivinä erityisesti on saatu uutta propagandaa. No ehkä on kasvanut velanoton kautta, mutta ei tasan tarkkaan ainakaan minkään tervehdyttämeisen ja työllistämisen kautta.
      Valtio ottaa velkaa, yritykset velkaantuvat ja kansalaiset velkaantuvat.

      Taloushan ei juurikaan kasva vain sillä, että ihminen pakotetaan johonkin ns. työhön, jolla ei voi elinkustannuksiaan edes kattaa. Viennin kasvua ei ole juurikaan ja se on elementti, jota kautta talous edes voisi kasvaa.
      Huolimatta Maastrichin sopimuksesta, joka olisi sallinut Suomen jatkaa vientiään Venäjälle, päättäjämme yhtyivätkin tähän kauppasaartoon joka on ollut viimeinen niitti siihen, että maan kansantalous polkee vuoden 2008 tasolla ja mennee siitäkin taaksepäin.
      Eli päättäjämme ovat jo vuosikymmeniä ajaneet maan taloutta ja kansan edes jonkilaista voinita (hyvinvoinnista ei enää voi puhua) alas tekemällä "ydintä" miellyttäviä päätöksiä suomatta ajatustakaan omien etujen ajamiselle ja puolustamiselle. Suomi ei sano Brysselissä EI. Ja ajaminen jatkuu entistä enemmän liittovaltiokehityksen myötäilyyn, vaan näistä nyt ei pahemmin kansalaisille tietoa jaeta.

      Edustuksellisen demokratian syrjäyttäminen on ajanut maan ennen näkemättömään tilanteeseen, jossa ajetaan vain ja ainoastaan eliitin etuja, kansaa ei halutakan enää kuulla, eikä kansalaisia häiritsemään etupiirien hyvinvoinnin kasvattamista.
      Tässä tilanteessa pitäisi jo kaikkien suomalaisten herätä käyttämään edes sitä ainoaa mahdollisuutta, äänestämistä, sillä jos jatkuvasti hoidellaan asioita valtuuksilla, jotka kattavat vain 3/5 osan kansasta , ei valoa tunnelin päästä tarvitse odotella.

      Myöskään harmaan talouden kitkemiseen ei hallinnolla tunnu olevan haluja eikä taitoja, näinpä ainoaksi asiaksi jää ajattelun ja mielipiteen vapauden rajoittaminen ja sen ikäänkuin "silittely" haluttuun muottiin sekä pakkotyöllistäminen, joka viimekädessä taitaa tulla kallimmaksi, kuin kotiin elättäminen kaikkine sosiaalitukineen ja työnatajille maksettavinen työllistämistukineen.
      Olisi siis vähintäänkin kirveellä töitä tämän vinoutuneen ja yhä vain vinoutuvamman politiikan oikaisemiseen.

      • turhamuodollisuus

        Äänestämällä ei voi vaikuttaa, sillä ehdokkaat valitsee pieni nykymenoa kannattava sisäpiiri, mihin tavallisella kansalaisella ei ole pääsyä.


      • Tämän 2/5 osan mukana olon ja äänen antaminen muille kuin valta- tai tv-stä tutuille puolueille, tuijottamatta sokeasti propagandaa ja galluppeja, vaikuttaisi aivan varmasti.

        Aina on vaihtoehtoja jos ne haluaa nähdä ja riittävä määrä vaihtoehtojen kannattajia riittää hyvin horjuttamaan tämän nykyisen itsevarman valtaeliitin spasmoja.

        Eikä tässä tarvitse mennä minnekään ääriliikkeiden puolelle, riittää kun ottaa vähänkään selvää vaihtoehdoista joita ei media nosta kuin k issaa pöydälle.
        Ne vaihtoehdot kannattaa aina huomioida, joita median toimesta vähätellään erityisen tarkasti.
        Niiden uhkatekijät valtaapitäville puolueille tuodaan juurikin tätä kautta esille.


      • toivotont
        however kirjoitti:

        Tämän 2/5 osan mukana olon ja äänen antaminen muille kuin valta- tai tv-stä tutuille puolueille, tuijottamatta sokeasti propagandaa ja galluppeja, vaikuttaisi aivan varmasti.

        Aina on vaihtoehtoja jos ne haluaa nähdä ja riittävä määrä vaihtoehtojen kannattajia riittää hyvin horjuttamaan tämän nykyisen itsevarman valtaeliitin spasmoja.

        Eikä tässä tarvitse mennä minnekään ääriliikkeiden puolelle, riittää kun ottaa vähänkään selvää vaihtoehdoista joita ei media nosta kuin k issaa pöydälle.
        Ne vaihtoehdot kannattaa aina huomioida, joita median toimesta vähätellään erityisen tarkasti.
        Niiden uhkatekijät valtaapitäville puolueille tuodaan juurikin tätä kautta esille.

        Yksikään eduskuntapuolue ei ole sanoutunut irti nykymenosta. Puoluekuri pitää soraääniset kansanedustajat ruodussa. Eduskuntaan on käytännössä mahdotonta saada uutta isoa puoluetta ilman valtavaa rahakasaa markkinointiin. Suomen valtamedia ei suostu antamaan palstatilaa uusille tuulille.


      • toivotont kirjoitti:

        Yksikään eduskuntapuolue ei ole sanoutunut irti nykymenosta. Puoluekuri pitää soraääniset kansanedustajat ruodussa. Eduskuntaan on käytännössä mahdotonta saada uutta isoa puoluetta ilman valtavaa rahakasaa markkinointiin. Suomen valtamedia ei suostu antamaan palstatilaa uusille tuulille.

        Mitä tästä siis voimme ajatalla muuta kuin, että Pohjois-Korea ei ole läheskään niin paha ja vastenmielinen yhteiskunta, kuin media meille yrittäää esittää.
        Sieltä kelpuutetaan hyvin malliksi tämä totalitäärinen, yhden mielipiteen hallintotapa ja malli siitä kuinka kansa pidetään ruodussa ja nöyrinä.


    • wddrewww

      Työttömille ei pitäisi antaa mitään rahaa. Menkää töihin pummit.

      • Kieltäydymaksamasta

        Ne juo nytkin vappuna sinun rahoillasi, mene perimään takaisin


      • Miksihuutelet

        Millos alat työllistää? Vai taasko pelkkä huutelija,tavispaikoista huutava pula.


      • Virsut

        Työttömyyskorvausten lopettaminen aiheuttaisi anarkian ehkä n. 2 - 3 kuukaudessa. Miettikääpä sitä. Ja miettikää myös sitä, että tietoisesti ihmiset pidetään tällä "anarkiarajalla". Yrittäjyys ei ole ratkaisu kuin 5%:lle. Mielestäni asutustilallisuus saattaisi pelastaa n. 10%. Muille eritasoisia yhteiskuntaa hyödyttäviä yleisiä töitä.


    • Jabadabaduuu

      Jos ei poliittinen kenttä pysty vastaamaan nykyajan haasteisiin, mitä sitten tapahtuu? Syrjäytetty kansa ottaa vallan omiin käsiinsä. Näin on aina käynyt ja tulee käymään tulevaisuudessakin..

    • rerrwerwer

      Suomalainen hyvinvointiyhteiskunta on jo mennyttä aikaa.

      Tilalle on tullut orjuutus ja mielivalta.

      • azsxdmjsd

        Samaa mieltä olen kanssasi kun kuulee miten ihmisiä kohdellaan työelämässä ja byrokratian lonkeroissa.


    • Työkkärin-täti

      Jokaisen TE-toimiston pihalle rivi jalkapuita, jokainen karenssipäätöksen saanut jalkapuuhun varoittavaksi esimerkiksi mitä käy kun velttoilee.

      • Solongvaan

        Tähän se varmasti menee. Fasaanillekin lasketaan suurempi arvo kuin työttömälle työhakijalle.


      • niin.se.taitaa
        Solongvaan kirjoitti:

        Tähän se varmasti menee. Fasaanillekin lasketaan suurempi arvo kuin työttömälle työhakijalle.

        mahtaiskos tuollaisesta työttömästä saada edes kunnon paistia kun on niin laihoiksikin menneet, ehkä siihen on vaan kuitenkin vaikea osua jos tosipaikat tulee.


    • sitä.vielä

      että mitä jos rahat loppuu, alkaako porvari sitten syödä köyhiä vai?

    • Naurattaako

      Natsi-Saksassakin tapahtui kummallisia muutoksia ihmisten arvomaailmassa. On todellinen uhka, että alimmat sosiaaliluokat eurokiihkoilun tuoksinassa kriminalisoidaan ja siitähän ei ole sitten enää välttämättä kovin pitkä matka siihen, että surkimuksilta poistetaan ihmisarvo.

      • työttömyys.pois

        Ongelmaan on yksinkertainen ratkaisu:
        -Aina kun fudut taikka lomautus niin muuria vasten, eipä tarvii muiden elättää
        -Sama juttu jo työttömänä oleville, noudetaan vain kotoa ja muuria vasten

        Näin jää tarpeellisille työmuurahaisille skodan hinta ja voivat olla sitten parempia ihmisiä,
        ja jäähän siitä vielä veroparatiiseihinkin piilotettavaa isommille rosvoille.


    • suippohuuliveikko

      Joitain vaikutuksia suunnitelluista omatoimipakkotyöhakujutuista:

      -Kun työnantajille alkaa tulemaan tulvimalla työhakemuksia, niitä ei viitsitä pian kaikkia edes lukea.

      -Sitten semmoisetkin jolla olisi hyvät edellytykset ja kova halu tiettyyn työpaikkaan, hukkuvat hakemustulvan sekaan.

      -Muutaman kerran samalta hakijalta hakemuksen saatuaan, hakemuksien käsittelijä pistää kyseisen hakijän roskapostilistalle, jopa reppufirmoissa ehkä.

      Mielestäni TE-keskukseen pitäisi palkata lisää väkeä ja nimenomaan keskittyä tekemään tärkeintä eli valikoimaan sopivat työttömät oikeaan paikkaan ja lähettää heille työnhaku- määräys.

      • Ennustus12321

        Taitaa kohta trotyyli palaa.


    • PauliinaKer

      TE-keskus velvoitti suunnitteluinsinöörin paikkaa hakemaan mm. suurtalouskokin, maamittarin, raudoittajan, tekstiilisuunnittelijan, suutarin ja merkonomin. TE-keskusten toiminta lietsoo anarkiaa yhteiskuntaamme. On aivan selvää, että TE-keskusten omavaltainen toiminta velvoittaa työnhakijoita hakemaan mitä ihmeellisimpiä tehtäviä on saatava loppumaan. Sitä vaatii työnhakijoiden ja työnantajien etu.

      • Talousnousuun

        Eihän sillä loppujen lopuksi ole mitään väliä kuka duunin hoitaa,suurimman osan töistä voi hoitaa kuka vaan työtön. On vain joitakin erityisaloja,missä pitää tasantarkkaan tietää mitä tekee.
        Parempi on että saadaan velksantuminen loppumaan ja valtiolle puskuroitua rahaa jotta päästään tästä velkaahdingosta eroon.
        Kyllä se sitten tämä ihmisten pallottelukin loppuu.


    • Verkostoton

      Työkkärin toiminnan haukkujilla on oma ansionsa pakkohakusuunnitelmiin.

      Arvostelu ollut erittäin näkyvää keskustelupalstoilla ja luultavasti somessa. Näistä suurimmaksi osaksi perättömättömistä jutuista toimittajat ovat värittäneet myyviä artikkeleita lehtiin omilla aivoilla ajattelemattomien politikkojen luettavaksi.

      Jokainen avoin työpaikka pitäisi lailla määrätä julkisesti haettavaksi. Tämmöinen laki kun olisi, olisi työkkärillä myös tarjottavaa. Jospa sieltä edes joskus onnistuisi kiilaamaan hyvään työpaikkaan semmoinenkin, jolla ei ole niin sanotusti suhteita. Kumma muuten, kun yksityissektorillakin on varaa ja haluja palkata sukulaisten lapsia sen enemmän sopivuutta miettimättä, vaikka avoimella haulla reservistä voisi saada kaksi kertaa tuottavamman työntekijän. Kannattaisi firmoissa ylimmän johdon vähän valvoa, etsikäänkö tehtäiin oikeasti sopivimmat. No laiskuuttakin se on, ei viitsitä tehdä haastatteluja.

      • Kenennäkökulma

      • MaaSostilassa

        Arkadianmäki ahneessa kiimassaan suoltaan tuollaisia roskakaavioita.


      • pröörrrrr

    • tertrtrt

      Nykyinen käytäntö, jossa heikko-osaisia syyllistetään työttömyydestään on nyt kehittymässä siihen, että työttömyys kriminalisoidaan ja työttömiä aletaan pitämään uhkana turvallisuudelle. Tästä seuraava askel on työttömien siirtäminen erilaisiin valvottuihin leirikeskuksiin, joista luvaton poistuminen voidaan sanktioida. On syytä muistaa, että vain sata vuotta sitten suomalainen eliitti teloitti tuhansia punaisia kansalaissodan melskeissä.

      • Työ_tuo_vapauden

        Hyvä idea noi leirikeskukset, työtä vastaan esimerkiksi 3kk palkatta saisi olla 9kk vuodesta taas työttömänä.


    • Kolmonenkakkonen

      MAAHANMUUTTOVIRASTO JA MAANMUUTTO PITÄIS LOPETTAA!

    • Kokkareet-kusettaa

      Jokainenhan sen tajuaa, että teollisen tuotannon työpaikat ovat siirtyneen koneille kehityksen myötä. Sekin tajutaan, että valtaosa jäljelle jääneestä tuotannon ihmistyöstä on siirretty halpatyövoiman maihin omistajaeliitin voittojen maksimoinniksi. Sekin tajutaan, että tuo eliitti kiertää veroja härskisti.

      Kun siis rikkain väestö kerää kaikesta tuottavuudesta yhä vain enemmmän maksamatta veroja, ei tätä totuutta voida sanoa ääneen ja sillä perustella sosiaaliturvan rajuja leikkauksia. Juuri siksi viranomaiset keksivät uusia tekosyitä leikata köyhien toimeentulosta, jolloin yksi sellianen on tämä, että ihminen osoitetaan itse syylliseksi työttömyyteensä, jolloin rangaistus toimeentuloa leikkamalla on ihan oikeutettua. ....Normaalia aina valehtelevan Kokoomuksen kusetusta.

    • kkfkdfff

      Muslimit ja liikemiehet valehtelevat. Ei mulla muuta.

    • jutun.juoni

      Suomikin tarvitsee paperittomia tekemään ne duunit, jotka eivät kelpaa sosiaalitukia nauttiville ja joista ei makseta edes sminimipalkkaa ja joista paperittomilla ei ole varaa valittaa kenellekään. Ruotsi ei tule enää toimeen ilman heitä.

    • Ööpelö

      Maahamuutto on vakava talous-, henki-, väkivalta- ja kansalaisuusrikos suomalaisia kohtaan!

    • pimee_juttu

      Hallituksen tarkoitus on saada tänne pimeät matalapalkka työt.Yritykset
      voivat palkata pimeetä työvoimaa ilman sivukuluja.Lisäksi mitään työsopimuksia
      tai muita ei tarvita.Täällä on jo kyseistä toimintaa, mutta ei niin laajassa mitassa
      kuin tulee olemaan.Aika koomista kun poliisiautojen takalasissa on varoituksia
      harmaasta taloudesta.

    • hdhdfghdfghdf
    • xcdsewtr

      tee äläkä uhoo

      • Natsien_malliin

        Se ei taida olla vielä tänä päivänä ihan laillista... vartoillaan vielä muutama vuosi...


    • SipiläOnTyhmä

      Valheellisia, tekaistuja raportteja pitää lähetellä virkaloisille. Onneksi niitä ei kukaan tule koskaan lukemaan.

    • Pecon

      Jos todella on tarkoitus vain kiusata työttömiä työnhakijoita, niin totta kai silloin olemme hylänneet oikeusvaltion toimintaperiaatteet ja voimme kyllä aiheellisesti pelätä kostotoimenpiteitä yksilöiden taholta. Tilanne on lähinnä surullinen suomalaisen yhteiskunnan kannalta.

    • Ilta-Pulinat

      Ilta-Pulinat
      *
      Internetin keskustelupalstalla uhataan räjäyttää virastotalo!
      ------------
      Suomi24 keskustelupalstalla nimimerkki "Vaaranmerkitilmassa" uhkaa Keskusviraston räjäyttämisellä.
      Tämä on juuri sitä vihapuhetta mikä poliiseja työllistää nykysuomessa yhä enenevässä määrin.
      Toimituksemme ei saanut Poliisin vihapuheryhmältä kommentia asiaan, valittelivat työkiireitä.

      • fsdfadsfadsf

        Ehkäpä toimituksenne kannattaisi mennä peilin eteen ja katsoa mikä mättää, siellä se ongelmien syy näkyy, heh!


      • Pol32

        Vai vihapuheryhmältä kommenttia, voi näitä rassukoita!


    • kiitäitseäsi

      Äänestit Kokoomusta. Persuja tai Kepua.
      Nyt sitä saat mitä halusit. Onnea.

    • hyvä-vai-huono

      5 vuoden sisään tää maa on anarkiassa, säälimätön tappaminen alkaa ...

    • Vääryyttä.riittää

      Ei tällä mallilla kyllä töitä lisätä minkään vertaa. Pakkoilmoittautumista kuin olisi seurannan alainen rikoksen tekijä. Omituista alkaa olemaan Suomen politiikka, ei tätä voi enää ymmärtää.
      Olen ollut itse pätkätöissä ja koulutukseni oli nykyaikaisempi, parempi kuin vakityöntekijöillä jotka ovat istuneet samoilla paikoilla vuosikymmeniä peläten vain työnsä loppumista taitojen puuttuessa. Niin sanotusti leipiintyneet työhönsä ja kyynistyneet. Työintoisena neuvoin heitä tietotekniikassa ja tein vakityöntekijöiden töitä jotka ei olisi minulle kuuluneet mutta jotka oli heille vaikeita. Palkkani oli pieni, vakitekijöillä oli kaikki lisät ja isot palkat. Kaikki pätkätyöt vaikutti omaan eläketurvaani alentavasti koska en saanut vakituista työtä. Siinä palkka jonka koulutus voi tuoda kun työpaikoilla ei ajatella asioita syvemmin ja makseta palkkaa osaamisen mukaan. Osaamiseksi katsottiin vain vanha työkokemus ja vanha koulutus, ei sitä miten aika on muuttunut ja mitä osaamista nykyaikana vaaditaan. Kertoikohan nuo vanhat tekijät omille pomoilleen kuka ne työt lopulta teki, sitä epäilen.

    • pum-pam

      🏢 💣💥🔥☠
      🙌
      😎

    • vaihtoehto.viikon.välein

      Yksi vaihtoehto on pistää näitä aivopieruja laskevia hallitusneuvoksettaria lapaluiden väliin.

    • AK47i
    • gsfgsdfgsdfg

      Kunpa näille hallituksen keltanokille voisi antaa kunnon selkäsaunan ja laittaa ne sitten kotiinsa kasvamaan aikuisiksi. Joka ministeriö työntää nyt täyttä utopiaa muka suurena uudistuksena.

    • diiihih

      diiiih diiihh diiih

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3402
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2014
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1924
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      341
      1316
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      84
      1279
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      923
    8. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      915
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      845
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe