Ranta-Tampellan teko ei olisi edellyttänyt

tunnelin tekoa. Kävelkääpäs muutkin sitä rantaväylää pitkin niin hämmästytte. Uudet talot tulevat ainakin 6-8 m alemmas kuin mitä on tie. Eli tien ali olisi ollut helppo puhkoa alitustunneleita mielin määrin ja tien reunoille meluseinät Ja jäähän siihen nytkin tie eli tilansa sekin vaatii.

Tunneli oli siis pelkkä taloudellinen tuki suurille maanrakennusfirmoille ja kerska-ja pöyhkeilyprojekti mutta ei mitenkään välttämätön.
191393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Muutaman suurfirman piti saada miljoonia, että se edellytti tunnelin tekoa.

Äänestä

Uskomattoman alas todellakin ovat ainakin ensimmäiset talot jäämässä. Tietä ei voi sillä kohtaa määrättömiin leikata alas koska sillat jäävät siihen korkeuteen missä ne nyt ovat. Tulisi siltojen itäpäähän liian jyrkkä mäki.

Kun siihen jää asemakaavankin mukaan läpiajotie joka tapauksessa niin miksi tunneli ?

Äänestä

Ei siihen jää läpiajoa, ainoastaan jalankulku/pyörätie toisen Näsinsillan kautta. Mikä ihmeellisintä tehtiin tunneli jotta saadaan rakennusmaata. On täytetty lisää Näsijärveä. Ranta-Tampellaa tulee halkomaan 30 metriä leveä kanava siltoineen. Kukaan ei ole vielä kertonut mitä maksaa tämän rakentaminen. Ilman kanavaa olisi mahtunut tie sekä talot. Armonkallion Soukkapuisto pienenee kuin pyy maailmanlopun edellä. Puistoon on kaavailtu vai vihkaa päiväkoti ja yllätys Ranta-Tampellan koonta-asema eli jäteasema, putkia pitkin roskapussit kulkemaan, ettei jäteautot häiritse asukkaiden rauhaa!!!

Äänestä
  • Ja Kalevassa ennen tunnelia eksyy turistit, kun Vt 3 opastus päättyy totaalisesti.
    Tunnelisepeli järvestä saisi ajaa Ylöjärvelle Pohjanmaan radan kaksoisraiteen pohjaksi.

    Äänestä

  • Ei siihen jää läpiajoa, ainoastaan jalankulku/pyörätie toisen Näsinsillan kautta

    Tietääkseni jää pihakatu tai jotain sellaista. Kevytväylä tulee ihan rantaan mutta ajotie tulee lähes siihen missä nyt on Nässyn puoleinen katu.

    Äänestä

  • Sallitaanko pihakadulla läpiajoa? Jatkuuko pihakatu Näsinsillan yli Mustaanlahteen? Tuossa loppuu kartta.

    Äänestä

  • Vierestäseurannut kirjoitti:

    Sallitaanko pihakadulla läpiajoa? Jatkuuko pihakatu Näsinsillan yli Mustaanlahteen? Tuossa loppuu kartta.

    Kaavassa en ainakaan näe mitään, mikä kieltäisi läpiajon. Rantatampellankadulle on merkitty myös joukkoliikenne. Pihakadun nopeusrajoitus on 20km/h, eikä pihakadulla saa pysäköidä muutenkuin merkityille paikoille.

    Äänestä

  • Vierestäseurannut kirjoitti:

    Sallitaanko pihakadulla läpiajoa? Jatkuuko pihakatu Näsinsillan yli Mustaanlahteen? Tuossa loppuu kartta.

    .....Sallitaanko pihakadulla läpiajoa?....

    Kukapa sitä valvoisi ?

    Äänestä

  • Vierestäseurannut kirjoitti:

    Sallitaanko pihakadulla läpiajoa? Jatkuuko pihakatu Näsinsillan yli Mustaanlahteen? Tuossa loppuu kartta.

    Heti kun se pihakatu valmistuu siirryn minä käyttämään työmatkoihin sitä tunnelin asemesta. On puhtaampi ilmakin.

    Äänestä

  • Kanava on aika mielenkiintoinen, voikohan sinä mennä kanootilla tai peräti moottoriveneellä ?

    Äänestä

tampereen kaupungilla ei yksikään "osaaja" ole ymmärtänyt simppeiä tosiasiaa, että kun rakennetaan kiinteistöjä varsinkin tiheälle alueelle, niin tarvitaan vastaavasti LISÄÄ TEITÄ.

Keskustaan runnotaan neliömetrejä neliömetrien päälle ja viereen, kun on nähty mikä helvetti saatiin hervannasta tehtyä. Nyt sitä helvettiä viimeistellään jihadistien tekemillä tappopuukotuksilla.

Äänestä
  • Ranta-Tampellan alueen asukkaitten automäärä tulee olemaan 5000:n ajoneuvon luokkaa.. Jonnekin nekin on saatava ja niiden liikennöinti järjestettävä. Ei taida löytyä parkkihalleja kaikille? Ja tuo määrä myös lisää keskustaan kohdistuvaa liikennevirtaa Lapintien kautta.. Tulee olemaan surkuhupaisia ruuhkia, sillä esim.Satakunnansiltaa ei ole helppo leventää nelikaistaiseksi.. Siis liikenne suunnataan tietenkin Mustanlahden kautta kulkevaksi, kun keskustan suuntaan sieltä lähtevät.. Eikä siihen riitä 20km/h rajoituksella varustettu pihakatu..
    Asioita ei ole mietitty loppuun asti, se on selkeätä jo nyt.. :-P

    Äänestä

  • SuoSielläVeteläTäällä kirjoitti:

    Ranta-Tampellan alueen asukkaitten automäärä tulee olemaan 5000:n ajoneuvon luokkaa.. Jonnekin nekin on saatava ja niiden liikennöinti järjestettävä. Ei taida löytyä parkkihalleja kaikille? Ja tuo määrä myös lisää keskustaan kohdistuvaa liikennevirtaa Lapintien kautta.. Tulee olemaan surkuhupaisia ruuhkia, sillä esim.Satakunnansiltaa ei ole helppo leventää nelikaistaiseksi.. Siis liikenne suunnataan tietenkin Mustanlahden kautta kulkevaksi, kun keskustan suuntaan sieltä lähtevät.. Eikä siihen riitä 20km/h rajoituksella varustettu pihakatu..
    Asioita ei ole mietitty loppuun asti, se on selkeätä jo nyt.. :-P

    Jaa että autoja tulee olemaan paljon enemmän kuin asukkaita? 😂😂

    Äänestä

  • varmasti.just.noin kirjoitti:

    Jaa että autoja tulee olemaan paljon enemmän kuin asukkaita? 😂😂

    Monissa perheissä on kaksi käyttöautoa ja sitten museoauto vara-autona kesäksi.

    Äänestä

  • Autopaikat tulevat kiinteistö kohtaisesti yleensä n. 1 per asunto tai 1 per 100m2... Loput autot voi sitten asukkaat sijoittaa johonkin muualle tai muuttaa kauemmas keskustasta... Monet keskustassa asuvat eivät omista autoa.

    Äänestä

Tunneli on tehty siksi, että sen helpottaa ajoneuvoliikennettä ia vastaa sen tulevaisuuden haasteisiin. Sillä, että alueelle muutoin rakennetaan ei ole siis mitään tekemistä itse tunnelin kanssa. Mutta toki se on etu, että uuden asuinalueen läpi ei kulje erästä Suomen vilkkaimmin liikennöidyimmistä teistä.
Kyllä Ranta-Tampellan arvoalue oltaisiin joka tapauksessa rakennettu. Mutta missä on sanottu, että samalla alueella ei voida tehdä kahta toisistaan erillään olevaa kehityshanketta samanaikaisesti?

Äänestä
  • Nyt tuli "Järkipäätökseltä" niin paksua tuubaa että pitää ihmetellä miten se rööristä mahtui ulos!

    Äänestä

  • Kyllä ne tontit varmaan olivat suurin syy tunnelin rakentamiselle. Mutta eikö se ole tärkeää, että rakennusalalla on töitä? Uudiskohteiden tärkein myynti valtti on kuitenkin SIJAINTI... eli ei niitä tönöjä voi mihinkään Teiskoon rakentaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


turha-tunneli kirjoitti:

tunnelin tekoa. Kävelkääpäs muutkin sitä rantaväylää pitkin niin hämmästytte. Uudet talot tulevat ainakin 6-8 m alemmas kuin mitä on tie. Eli tien ali olisi ollut helppo puhkoa alitustunneleita mielin määrin ja tien reunoille meluseinät Ja jäähän siihen nytkin tie eli tilansa sekin vaatii.

Tunneli oli siis pelkkä taloudellinen tuki suurille maanrakennusfirmoille ja kerska-ja pöyhkeilyprojekti mutta ei mitenkään välttämätön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu