Karhu havaittu Hyvinkäällä

Kohta on taas karhu todennäköisesti lahdattu verenhimoisten ihmisen toimesta :(
On olemassa tainnuttavia ammuksia joilla karhu voitaisiin tainnuttaa, jonka jälken siirtää takaisin korpeen mutta täällä ollaan heti tappamassa :(

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201705022200116478_uu.shtml
18287
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ja jos ihmisiin tottuneita karhuja ei lahdattaisi ja annettaisiin karhukannan tulla lähemmäs asutuksia, niin sitten valittaisit siitä kuinka metsästäjät eivät saa pidettyä karhukantaa kurissa ja riittävän ihmisarkoina.

1Äänestä

Antaa karhun kulkea rauhasa koska se kuuluu suomalaiseen luontoon ja niitä on haluttukin kovasti ympäri maata. Se on herännyt talviunilta ja on nälkäinen, tottakai se liikkuu ja etsii ruokaa.
Antakaa joku vanha paisti sille tai talven yli jääneitä marjoja pakastimesta!
Se saattaa olla vähän kärttyinen joten älkää ärsyttäkö sitä! Saattaahan se hyökätäkin jonkun koiran tai jopa ihmisen kimppuunkin jos on varomaton mutta tuollaiset vahingot on budjetoitu karhujen lisääntymiseen. Aina jollain käy huono tuuri, niin liikenteessä kuin missä tahansa muussakin tapahtumassa!

Äänestä

eihän karhu ole vaaraksi ihmisille, täälläkin karhut pyörii talojen nurkilla. onko karhu vaarallinen vaan etelä suomen ihmisille, susirajan asukkaista ei ole väliä. pitäkää vaan hyvänänne karhut, sun muut pedot. housut tutisee kun karhut tulee viherhippien nurkille.

1Äänestä
  • Karhu oli täällä ennen sinua senkin maahantunkeutujien jälkeläinen.

    1Äänestä

Toivottavasti karhu tulee vastaan aloittajan kotipihalla. Kokeile mennä rapsuttamaan.

1Äänestä

Lihoiksi vaan, ja kaupan päälle talja.

1Äänestä
  • Ihminen on tappoviettinen sarjamurhaaja. Laki kieltää toisiin käymästä mutta eläimet jää tähtäimeen.

    Äänestä

Antakaa sen Otson olla, se on ollut samalla seudulla aiemminkin ja sitten häipyy metsiin.

1Äänestä

Bear Lives Matters

Äänestä

Min käänlaisen uhan alaisia, KUTEN OVAT ITÄRAJAN METSÄPEURA T PETOJEN MELLASTAESSA YÖTÄPÄIVÄÄ VASAPAISTEJA MÄSSYTTÄESSÄÄN!

PEURAKANTA HUPENEE, JA HULLUT VAAN KILJUVAT LISÄÄ PETOJA !

1Äänestä

Karhuja Kaivopuistoon, vaikka se söisi stadilaisen päivässä olisi prosentuaalisesti pieni mahdollisuus joutua syödyksi puolen miljoonan asukkaan kylässä.

1Äänestä
  • Karhuja on Suomessa jo yli 2000 kpl . Että silleen.

    Äänestä

Karhu pitää juoda tavattaessa. 🍺 🍺 🍺

1Äänestä

verokarhu nähty siellä sun täällä. on tunkeutunut ihimsten postiluukusta sisälle.

Äänestä

Tiekarhut sensijaan tuntuvat olevan nykyisin harvinaisuuksia. Ne pitäis listata uhanalaisten listalle!

Äänestä

No nyt karhu on omilla maillaan. Hyvää kevättä ja kesää kaikille karhujen kavereille.

1Äänestä
  • Karhu, golfrata ja hyvinkään vokki muutaman kilsan päässä toisistaan.

    Vokkilaiset on varmaan jo evakuoitu.

    1Äänestä

Annoin nallelle ylivuotisen hirvipaistin. Oli tyytyväinen ja lähti korpimaille. Käy joka kevät haukkapalaa hakemassa talviunien jälkeen!

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


eläinten_ystävä kirjoitti:

Kohta on taas karhu todennäköisesti lahdattu verenhimoisten ihmisen toimesta :(
On olemassa tainnuttavia ammuksia joilla karhu voitaisiin tainnuttaa, jonka jälken siirtää takaisin korpeen mutta täällä ollaan heti tappamassa :(

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201705022200116478_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu