http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/linnanmaen-jykevat-turvatoimet-ihmetyttivat-poliisi-ei-erityisuhkaa/6412652. Jännä ettei voida sanoa suoraan miksi turvatoimia oli lisätty. Suomi menee samaan suuntaan kun muutkin maat joissa samoja ongelmia on.
Linnanmäkikin valmistautui Tiedät kyllä mihin
6
168
Vastaukset
- Osviittaa_siihen
miksi poliisin tarvitsee luotiliiveihin suojautuen sihdata huvipuistossa kävijöitä metallinpaljastimella, löytyy kun muistelee mitä puistossa on aiemmin tapahtunut.
"Nuorisoa" on jouduttu poistamaan puistosta useiden partioiden voimalla.
Kehitys kehittyy ja kulttuuri rikastuu. Aikanaan puistossa käyvä poliisi joutuu turvautumaan panssaroituihin miehistönkuljetusvaunuihin ja pomminpurkurobotteihin.
Ellei jotakin niin traagista ehdi tapahtumaan, että puisto suljetaan lopullisesti.
Tässä toimiva linkki:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/linnanmaen-jykevat-turvatoimet-ihmetyttivat-poliisi-ei-erityisuhkaa/6412652Turvallisessa vanhassa Suomessa tarvittiin vain poliseja kuskaamaan sammuneita pois juhlapaikoilta. Nyt ollaan siirtymässä terrori-iskun tekemien ruumiden kuljetukseen pois juhlapaikoilta. Että silleen.
- päättäjienvika
Avautuminen poliisista: ”Pelkään pahoin, että kohta Suomen kaduille tulee sotilaita”
Kotimaa
|
Poliisi
Suomen poliisijärjestöjen liitto SPJL:n puheenjohtaja Yrjö Suhonen kirjoittaa liiton blogissa, että vastaanottokeskusten sijoittaminen harvaan asutuille alueille on ongelmallista.
Suhonen viittaa Ilta-Sanomien juttuun, jonka mukaan turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvaneet merkittävästi.
- Vastaanottokeskuksia on sijoitettu ympäri Suomea, myös harvaan asutuille alueille. Siellä on perinteisesti jouduttu odottamaan sen yhden ja ainoan poliisipartion paikalle saapumista pahimmillaan tuntikausia. Tukipartio on yleensä toteutumaton haavekuva, Suhonen kirjoittaa.
- Tämän pitäisi ohjata myös vastaanottokeskusten sijoittamista. Kun tiedetään niihin liittyvät ongelmat, sijainnin pitää olla siellä, mistä apukin löytyy nopeasti. Tämä on kaikkien etu, niin maahanmuuttajien kuin viranomaistenkin, hän jatkaa.
Sisäministeri Petteri Orpo (kok.) kertoikin viime viikolla, että joitakin vastaanottokeskuksia tullaan sulkemaan turvallisuushuolien ja poliisin kannalta virheellisten sijoituspaikkojen vuoksi. Suljettavia keskuksia ei vielä tiedetä, mutta Orpo mainitsi Iltalehden mukaan keskukset, jotka ovat poliisitoiminnan kannalta liian eristyksissä. Lisäksi valmisteilla on lakimuutos, joka mahdollistaisi vartijoiden työskentelyn vastaanottokeskusten sisällä.
Yrjö Suhosen mukaan poliisin työturvallisuutta heikentäviä päätöksiä oli tehty jo ennen turvapaikanhakijoiden määrän lisääntymistä. Hän myös muistutttaa, että poliisien määrää ei voi nopealla aikataululla lisätä, sillä poliisin koulutus kestää kolme vuotta.
- Pelkään pahoin, että kohta Suomessa kaduille tulee Ranskan mallin mukaisesti sotilaita. Ammattitaidon ja osaamisen kannalta sekin on parempi kuin tehtävien jakaminen siviileille täydennyspoliisijärjestelmän kautta, Suhonen kirjoittaa.
- Jälleen kerran Suomi herää liian myöhään. Hallituksen ja eduskunnan on turha sanoa, etteikö olisi varoitettu, Suhonen toteaa.
LUE MYÖS: Helsingin poliisi: ”Puskaraiskauksissa piikki” - rahanahneus
Tässä menee kyllä kehitys väärään suuntaan.Ihmiset lakkaavat käymästä
näissä paikoissa jotka lopulta suljetaan.Kaikki tietää todellisen syyn tähän
touhuun, mutta eliitti haluaa pitää rahahanat auki kansan kustannuksella. - antaatullavaan
onko iskulause muuttunut että annetaan pelolle valta , en pysy perässä tässä eipäs juupas touhussa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 702560
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell572420Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1542016Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.591896Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1361718Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,571270- 751241
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.851144Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1591090Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103931