Osaa SDP:kin nöyryyttää työtöntä !!!!!!!!

Paljon on nyt purinaa siitä,että nykyinen hallitus nöyryyttää työttömiä erilaisilla "aktivointi" toimilla.
Kukaan ei muista että myös vasemmisto ollessaan vallassa on nöyryyttänyt työttömiä,lisäksi vasemmisto vihreät ja kokoomus haluavat täyttää maan ulkomaalaisilla jotta saadaan halpatyövoimaa.

Noissa "aktivoinneissa" ei siis ole mitään uutta. Vuosikymmeniä sitten demarityöministeri Tarja Filatof jo käynnisti orjatyölain, elikkäs ns" kuntouttavan työtoiminnan. Siis pitkäaikaistyöttömät pakotettiin tyhjänpäiväiseen orjatyöhön työmarkkinatuen ja toimeentulotuen leikkaamisen uhalla. Tämä on ollut käytäntö jo parikymmentä vuotta. Palkattomia orjatyöläisiä on ollut lakaisemassa pihoja ja leikkaamassa ruohoa. Kansalaiset haukkuvat laiskoiksi ja hattuilevat. Kansalaisille ei ikinä julkisesti ole kerrottu, että nämä ihmiset ovat PALKATTOMIA ORJATYÖLÄISIÄ! Siis pääosa kansalaisista kuvittelee noiden ihmisten saavan palkkaa ja siksi vielä hattuilevat lyömällä lyötyjä.

Ihmisillä on vaan tapana unohtaa edelliset hallitukset joiden syytä nykyinen tilanne pitkälti on.
20279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Neulansilmästä läpipääsemätön vakuutuskuorilla veronmaksua välttelevä nyrkillä tapettava Lestakepuli tulee saamaan Jumalan ja kansan vihat päälleen.

Äänestä
  • Luin,että lestKulli.
    Se kyllä on täysi munapää.
    Suurinosa hakisi töitä, jos niitä olisi.
    Hakekaa työttömät lääkärin ja hoitajien virkoihin. Kunhan haette johonkin.
    Toimitusjohtajat yms, Ihan jokaiseen paikkan mikä vaan on haettavana.
    Kun niitä puhelinmyyjän paikkoja on pilvin pimein, niihin ei tarvii mennä. Siellä ei hanki mitään. Siellä pärjää vain röyhkeät valehtelijat.KaikiSta ei ole valehtelemaan. No voihan siellä käydä istumassa mutta toimeentuloluukulle joudutte, kun palkka on muutaman euron.

    Äänestä

Juu, demarit ovat vielä hirveämpi vaihtoehto työttömälle.

Äänestä
  • sdp EI ole enää mikään työväen puolue, Urpilainenhan sanoutui irti moisesta toiminnasta ja kukaan ei ole ilmoittanut uudelleen työväen asiaa ajavaksi.Nykyinen sdp on toimistorottien ja pikkuvirkamiehien puolue, jotka ei yllä ihan porvariksikaan, muttei tunne itseään duunariksi.Siinä on nykyinen sdp.n toimenkuva.Duunarin asialla ei ole kukaan, vähiten persut jotka kovasti kyllä yrittää ääniä kalastella väittäen duunaria jelppivän, mutta koskapa on äärioikea työmiehen/naisen asiaa ajanut.

    Äänestä

  • 445566 kirjoitti:

    sdp EI ole enää mikään työväen puolue, Urpilainenhan sanoutui irti moisesta toiminnasta ja kukaan ei ole ilmoittanut uudelleen työväen asiaa ajavaksi.Nykyinen sdp on toimistorottien ja pikkuvirkamiehien puolue, jotka ei yllä ihan porvariksikaan, muttei tunne itseään duunariksi.Siinä on nykyinen sdp.n toimenkuva.Duunarin asialla ei ole kukaan, vähiten persut jotka kovasti kyllä yrittää ääniä kalastella väittäen duunaria jelppivän, mutta koskapa on äärioikea työmiehen/naisen asiaa ajanut.

    just näin , uudelle puolueelle paikka joka myös pitäisi sanansa mutta tekevät mitä tahansa päästyään vallankahvaan etteivät välitä äänestäjistään

    Äänestä

  • Toki elämme totuuden jälkeistä aikaa, mutta jotain rotia sentään, kiitos. SDP on nimenomaan eliittiduunareiden puolue. Sen tehtävänä on puolustaa paperi- ja metallimiesten sekä muiden kovapalkkaisten duunareiden saavutettuja etuja. Toimistoihin, virastoihin ja akateemisiin ammatteihin edenneet perillisensä se on laiminlyönyt täysin ja juuri tuo laiminlyönti sekä kyvyttömyys/haluttomuus nykyaikaistua yleiseksi solidaarisuuspuolueeksi ovat syyt siihen, että demariaate menee hautaan suurten ikäluokkien mukana.

    Pienipalkkaisten duunareiden asioita koettaa nykyisin ajaa lähinnä Vasemmistoliitto, ikään kuin vanhasta muistista, mutta sen voima ei riitä, ja puolue on kaiken lisäksi kovaa vauhtia muuttumassa akateemisen prekariaatin pätemisalustaksi. Puhetta tulee siis riittämään, mutta tekoja ei.

    Korutonta todettavaa riittäisi myös Perussuomalaisista ja Vihreistä, mutta jääköön.

    Äänestä

Virallisen laatumedian mukaan Lipponen ja Filatov (SDP) loivat 300 000 uutta työpaikkaa vuosituhannen vaihteessa. Hyvinvointivaltio oli Lipposen mukaan tässä ja nyt vuoden 2003 vaalien alla.

Äänestä

Voi voi kyllä demarit ovat olleet useasti hallitusvastuussa ja aina ovat nöyryyttäneet työttömiä ja eläkeläisiä,,

Äänestä
  • Viimeiset 12 vuotta Suomessa on ollut porvarienemmistöisiä hallituksia.

    Äänestä

  • Juu. Filatoffi keksi jo aikoinaan tämä 9 euron päiväorjat.

    Äänestä

Tällä hetkellä ja edltäjänsä oli lapsen tasolla muutenkin. Nykyhallitus aiheuttaa vielä suuremmat hallinnolliset kulut työttömyyden hoidosta kuin edeltäjänsä, joka teki erään aivan idioottimaisen lain, jollaisia kuvittelisi syntyvän vain Pohjois-Koreassa.

Äänestä

Puoli vuotta tein ilmaistyötä työharjoittelun nimissä eräässä firmassa 90-luvun lopulla. Olin jollain aikuisten päivähotokurssilla joka muka kesti 9 kk. Tosiasia oli että jonkinlaista opetusta, etupäässä cv:n tekoa opeteltiin 3kk ja leikittiin teitokoneilla. "Opettajat" mitä sattuu, lienee samanlaisia työttömiä omassa työharjoittelussaan. Vieraspaikkakuntalaisia ettei asia tule ilmi. Alkoholi niille käypäläisille ainakin maistui.Loppu kurssista työharjoittelussa. 20 ihmistä teki firmoille ilmaistyötä.

Äänestä

Demarit osaavat kyllä kansankiristämisen ja pettämisen.

Äänestä
  • Kokoomus on Suomen suurin konnapuolue tuomioilla mitattuna ja aivan kannassa kepu ja persut.

    Äänestä

Jutta Urpilainen lupasi aikanaan 100 000 uutta työpaikkaa.

Äänestä
  • Yhdessä kokoomus Kataisen kanssa joka johti porvarenemmistöistä hallitusta aporvarillisina apupuolueinaan vihreät ja kristilliset.

    Äänestä

  • Isä Sipilän hallitus on luvannut 110 000 uutta työpaikkaa.

    Äänestä

Eläkeläiset on jo nöyryytetty ja saatu köyhtymisputkeen, jonka päätyy köyhyysloukkuun. Nyt on työttömien vuoro ja seuraavaksi on vuorossa matalapalkka-alan työntekijät.

Äänestä
  • Eläkeläisiäkin on laidasta laitaan, niitä miljoonaeläkeläisiä ja pieneläkeläisiä. Eläkeläisistä puhuttaessa pitäisikkin painottaa sanaa pieneläkeläinen.

    Äänestä

Nyt on vuorossa ns. kauluköyhälistön eli alemman keskiluokan nopea alasajo. Ostovoima alkaa olemaan olematonta suurimmalla osalla kansaa. Eliittikaupat ovat jo henkitoreissaan. Muutaman äveriäs frouva ei riitä pitämään hienostoputiikkeja pystyssä, kun venäläiset rikkaatkin ovat kaikonneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Halpatyövoimaaheti kirjoitti:

Paljon on nyt purinaa siitä,että nykyinen hallitus nöyryyttää työttömiä erilaisilla "aktivointi" toimilla.
Kukaan ei muista että myös vasemmisto ollessaan vallassa on nöyryyttänyt työttömiä,lisäksi vasemmisto vihreät ja kokoomus haluavat täyttää maan ulkomaalaisilla jotta saadaan halpatyövoimaa.

Noissa "aktivoinneissa" ei siis ole mitään uutta. Vuosikymmeniä sitten demarityöministeri Tarja Filatof jo käynnisti orjatyölain, elikkäs ns" kuntouttavan työtoiminnan. Siis pitkäaikaistyöttömät pakotettiin tyhjänpäiväiseen orjatyöhön työmarkkinatuen ja toimeentulotuen leikkaamisen uhalla. Tämä on ollut käytäntö jo parikymmentä vuotta. Palkattomia orjatyöläisiä on ollut lakaisemassa pihoja ja leikkaamassa ruohoa. Kansalaiset haukkuvat laiskoiksi ja hattuilevat. Kansalaisille ei ikinä julkisesti ole kerrottu, että nämä ihmiset ovat PALKATTOMIA ORJATYÖLÄISIÄ! Siis pääosa kansalaisista kuvittelee noiden ihmisten saavan palkkaa ja siksi vielä hattuilevat lyömällä lyötyjä.

Ihmisillä on vaan tapana unohtaa edelliset hallitukset joiden syytä nykyinen tilanne pitkälti on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu