Askarruttaa seuraavanlainen tilanne. Elikkä olet töissä mutta et voi terveydellisistä syistä jatkaa niissä hommissa. No työeläkeyhtiö sitten uudelleenkouluttaa sinut onko se nyt sitten kuntoutustuen nimellä vai mikä sairaseläke ym. juttu. No mutta kuvitellaan nyt sellainen tilanne että olet vakituisessa työssä ja aloitat opiskelun. Sitähän joutuu varmaanki irtisanoutumaan duunista voidakseen opiskella. Entäpä sitten kun valmistut ja jos et sitten työlllistykkään niin mitä sitten. Työkkäriin peruspäivärahalle vai jatkukoo työkyvyttömyyseläke vai mikä?
Kuntoutustuki/uudelleenkoulutus
3
7774
Vastaukset
Työeläkekuntoutuksen ajalta maksetaan kuntoutusrahaa silloin, kun kuntoutettava ei vielä saa eläkettä. Sen määrä on työkyvyttömyyseläke korotettuna 33 %:lla. Työkyvyttömyyseläkkeellä tai kuntoutustuella olevalle kuntoutettavalle maksetaan eläkkeeseen 33 %:n kuntoutuskorotus.
Työeläkekuntoutuksen tavoitteena on aina työntekijän työkyvyn ja ansiokyvyn parantaminen ja työelämässä jatkaminen terveydentilalle sopivassa työssä. Ensisijainen työeläkekuntoutuksen keino on työpaikkakuntoutus, joka toteutetaan työkokeiluna tai työhönvalmennuksena omalla työpaikalla. Jos työpaikka-kuntoutuksen keinot eivät johda terveydentilan kannalta sopivassa työssä jatkamiseen, selvitetään mahdollisuudet uudelleenkoulutukseen. Tavoitteena on, että kuntoutuja on uudelleenkoulutuksen jälkeen työkykyinen ja hän sijoittuu koulutuksen perusteella uuteen työhön.
Työeläkekuntoutuksen tulokset ovat olleet viime aikoina varsin hyvät. Seuraavat tiedot vuonna 2015 työeläkekuntoutuksen päättäneiden osalta on poimittu Telan tiedotteesta
• 64 prosenttia oli kuntoutuksen päättyessä töissä
• 9 prosenttia oli muuten kuntoutuneena työmarkkinoiden käytettävissä
• 6 prosenttia oli osatyökyvyttömyyseläkkeellä
• 7 prosenttia oli täydellä työkyvyttömyyseläkkeellä
• 14 prosentilla oli muu lopputilanne, esimerkiksi keskeytynyt kuntoutus tai perhevapaalle siirtyminen.
Tässä vielä linkki Telan ammatillista kuntoutusta käsittelevään kirjoitukseen http://www.tela.fi/tyoelakekuntoutus/qa- Jargonia
Hyvä vastaus, mutta ei vastannut kysymykseen... :(.
Työkkäri odottaa, jos et työllisty. Työttömyyspäivärahsta voit kysyä työttömyyskassassatasi. Sinnepä siis :)
Toivottavasti työllistyt ! Työeläkekuntoutus on yksilöllistä, joten itselle sopivat keinot pitää selvittää oman eläkelaitoksen kuntoutusneuvojan kanssa. Opiskelun aloittaminen ei vielä edellytä työsuhteesta irtisanoutumista. Jos työpaikkakuntoutus ei tule kysymykseen, eikä työtä uudelleen koulutuksen jälkeen ole tarjolla, niin siinä tilanteessa pitää hakeutua TE-toimistoon työnhakijaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1861395Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231198- 49921
- 70890
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53800Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva51788- 56772
- 102764
- 33712
- 60709