Viimeisimmässä Vapaa Ajattelijassa liiton sanotaan olevan ”katsomusjärjestö”, joka kannattaa ”humanistista etiikkaa” ja ”humanistista elämänkatsomusta”. Vapaa-ajattelu ja ateismi tulee kuitenkin erottaa humanismista.
On tavallista, että vapaa-ajattelijat ja ateistit hylkäävät humanistisen etiikan pääperusteena sen ihmiskeskisyys. Tällöin muu luonto jää sivuosaan tai unohtuu kokonaan. Ihminen ei ole ”Jumalan kuva”, eikä ”luomakunnan kruunu”. Kaikki maailman suuret ongelmat ovat ihmisen aikaansaamia.
Suomessa humanismia varten on Suomen Humanistiliitto ry. Humanistisen etiikan kannattaminen kuuluu luontevasti sinne. Pääsihteeri Esa Ylikoski on keskeisenä hahmona yrittänyt sulauttaa näitä toisiinsa kuulumattomia asioita yhteen.
Liekö sekoituksen syynä se, että valtio on muutama vuosi sitten katsonut Humanistiliiton sellaiseksi, ettei sille voi enää antaa valtion rahoitusta. Toimijoiden sekoituksella Ylikoski yrittänee antaa Humanistiliitolle tekohengitystä Vapaa-ajattelijain liiton kustannuksella.
Humanismi ei sisälly vapaa-ajatteluun
17
347
Vastaukset
- täsmennystäkaivataan
Siis koska asiaan A on jo oma järjestö, eivät muut voi sitä kannattaa tai pitää osana omaa toimintaansa tai taustaansa?
Siis jos on jo esim. Luonnonsuojeluliitto, Greenpeace on aivan tarpeeton ja toimii väärin kun se myös korostaa luonnon- ja ympäristön suojelua toiminnassaan?- Erotkaa..vapareista
Greenpeacen ei tarvitse sisältää Luontoliittoa. Vapariliiton ei tarvitse sisällyttää itseensä sen enempää kirkon kuin humanistiliiton tai ihan minkä vain juttuja. Mutta minä voin olla rauhassa näistä höpötyksistä, koska en ole vapari. Vaparit saavat minun puolestani tehdä mitä vaan, mutta järki-ihmiset lähtevät vapareista. Säästyy rahaakin.
- Tsesse_Tseims
Jokaisessa järjestössä on voimakkaita persoonia, jotka ajavat omia lempiajatuksiaan. Se on vain muiden yhdistyksessä olevien varassa, annetaanko noiden ihmisten vallita yhdistystä vai pannaanko heille rajat. Samaa voi miettiä vapaa-ajattelijoissakin.
- Oiva-Auvo
rainbowshy kirjoitti:
Eräs paimen taisi kypsyä viime syksynä paimentamiseen.
Oliko taustalla myös jännitteet Esan kanssa.
Saisikohan aloittajalta lyhyen tiivistelmän siitä, mitä hänen mielestään ovat humanistinen etiikka ja vapaa-ajattelijoiden etiikka.
- Erotkaa..vapareista
Aloittaja vastatkoot. Omasta puolestani sanon, että humanisti ei tarvitse vapareita mihinkään. Humanismi pärjää mainiosti ilman vapareita.
- humanistisest
Vapaa-ajattelu ei kuulu humanismiin.
- kv.kokemusta
Uskonnottomien järjestöille on tavannut olla kuolinisku, jos sosiaalisen oikeuden soturit pääsevät niihin rellestämään. Jo tovi sitten puheenjohtajan roolista eronnut Karisma on leimallisesti juuri sosiaalisen oikeuden soturi. Hänen kautena vapaa-ajattelijain liitto alkoi puhua höttöä ihmisoikeuksista, tasa-arvosta yms.
- Vapaa-ajattelijallt
Vapaa-ajattelijain liitto on uskonnottomien ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestö, joka diggaa myös tiedepohjaista maailmankuvaa, rationaalista ajatelua ja humanistista etiikkaa.
- Yli.Ylikoskesta
Vapaa-ajattelijallt kirjoitti:
Vapaa-ajattelijain liitto on uskonnottomien ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestö, joka diggaa myös tiedepohjaista maailmankuvaa, rationaalista ajatelua ja humanistista etiikkaa.
Liitossa on yliannostus Ylikoskea. Vähempi parempi.
- Dogmiajattelijat
Vapaa-ajattelijallt kirjoitti:
Vapaa-ajattelijain liitto on uskonnottomien ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestö, joka diggaa myös tiedepohjaista maailmankuvaa, rationaalista ajatelua ja humanistista etiikkaa.
Miksi pitää sitoutua humanistiseen etiikkaan? Kaikenlaisia dogmeja vaparit kehittelevätkin!
- Vale-ajattelijat
Dogmiajattelijat kirjoitti:
Miksi pitää sitoutua humanistiseen etiikkaan? Kaikenlaisia dogmeja vaparit kehittelevätkin!
Vapaa-ajattelijat on vähemmän vapaita kuin väittävät.
- Miksivapariteivastaa
Tähän ei tule vapareilta selvää selitystä. Taaskaan.
Vastasin jo, jatka sinä tästä: Saisinko lyhyen tiivistelmän siitä, mitä mielestäsi ovat humanistinen etiikka ja vapaa-ajattelijoiden etiikka.
- Kerro.dogmasi
jori.mantysalo kirjoitti:
Vastasin jo, jatka sinä tästä: Saisinko lyhyen tiivistelmän siitä, mitä mielestäsi ovat humanistinen etiikka ja vapaa-ajattelijoiden etiikka.
Luulisi vaparien tietävän, kun niistä puhuvat.
Kerro.dogmasi kirjoitti:
Luulisi vaparien tietävän, kun niistä puhuvat.
Aloittajan oletan pystyvän selittämään käyttämänsä termit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436344Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1232501Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712296Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12058Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191406- 811208