Viimeisimmässä Vapaa Ajattelijassa liiton sanotaan olevan ”katsomusjärjestö”, joka kannattaa ”humanistista etiikkaa” ja ”humanistista elämänkatsomusta”. Vapaa-ajattelu ja ateismi tulee kuitenkin erottaa humanismista.
On tavallista, että vapaa-ajattelijat ja ateistit hylkäävät humanistisen etiikan pääperusteena sen ihmiskeskisyys. Tällöin muu luonto jää sivuosaan tai unohtuu kokonaan. Ihminen ei ole ”Jumalan kuva”, eikä ”luomakunnan kruunu”. Kaikki maailman suuret ongelmat ovat ihmisen aikaansaamia.
Suomessa humanismia varten on Suomen Humanistiliitto ry. Humanistisen etiikan kannattaminen kuuluu luontevasti sinne. Pääsihteeri Esa Ylikoski on keskeisenä hahmona yrittänyt sulauttaa näitä toisiinsa kuulumattomia asioita yhteen.
Liekö sekoituksen syynä se, että valtio on muutama vuosi sitten katsonut Humanistiliiton sellaiseksi, ettei sille voi enää antaa valtion rahoitusta. Toimijoiden sekoituksella Ylikoski yrittänee antaa Humanistiliitolle tekohengitystä Vapaa-ajattelijain liiton kustannuksella.
Humanismi ei sisälly vapaa-ajatteluun
17
355
Vastaukset
- täsmennystäkaivataan
Siis koska asiaan A on jo oma järjestö, eivät muut voi sitä kannattaa tai pitää osana omaa toimintaansa tai taustaansa?
Siis jos on jo esim. Luonnonsuojeluliitto, Greenpeace on aivan tarpeeton ja toimii väärin kun se myös korostaa luonnon- ja ympäristön suojelua toiminnassaan?- Erotkaa..vapareista
Greenpeacen ei tarvitse sisältää Luontoliittoa. Vapariliiton ei tarvitse sisällyttää itseensä sen enempää kirkon kuin humanistiliiton tai ihan minkä vain juttuja. Mutta minä voin olla rauhassa näistä höpötyksistä, koska en ole vapari. Vaparit saavat minun puolestani tehdä mitä vaan, mutta järki-ihmiset lähtevät vapareista. Säästyy rahaakin.
- Tsesse_Tseims
Jokaisessa järjestössä on voimakkaita persoonia, jotka ajavat omia lempiajatuksiaan. Se on vain muiden yhdistyksessä olevien varassa, annetaanko noiden ihmisten vallita yhdistystä vai pannaanko heille rajat. Samaa voi miettiä vapaa-ajattelijoissakin.
- Oiva-Auvo
rainbowshy kirjoitti:
Eräs paimen taisi kypsyä viime syksynä paimentamiseen.
Oliko taustalla myös jännitteet Esan kanssa.
Saisikohan aloittajalta lyhyen tiivistelmän siitä, mitä hänen mielestään ovat humanistinen etiikka ja vapaa-ajattelijoiden etiikka.
- Erotkaa..vapareista
Aloittaja vastatkoot. Omasta puolestani sanon, että humanisti ei tarvitse vapareita mihinkään. Humanismi pärjää mainiosti ilman vapareita.
- humanistisest
Vapaa-ajattelu ei kuulu humanismiin.
- kv.kokemusta
Uskonnottomien järjestöille on tavannut olla kuolinisku, jos sosiaalisen oikeuden soturit pääsevät niihin rellestämään. Jo tovi sitten puheenjohtajan roolista eronnut Karisma on leimallisesti juuri sosiaalisen oikeuden soturi. Hänen kautena vapaa-ajattelijain liitto alkoi puhua höttöä ihmisoikeuksista, tasa-arvosta yms.
- Vapaa-ajattelijallt
Vapaa-ajattelijain liitto on uskonnottomien ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestö, joka diggaa myös tiedepohjaista maailmankuvaa, rationaalista ajatelua ja humanistista etiikkaa.
- Yli.Ylikoskesta
Vapaa-ajattelijallt kirjoitti:
Vapaa-ajattelijain liitto on uskonnottomien ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestö, joka diggaa myös tiedepohjaista maailmankuvaa, rationaalista ajatelua ja humanistista etiikkaa.
Liitossa on yliannostus Ylikoskea. Vähempi parempi.
- Dogmiajattelijat
Vapaa-ajattelijallt kirjoitti:
Vapaa-ajattelijain liitto on uskonnottomien ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestö, joka diggaa myös tiedepohjaista maailmankuvaa, rationaalista ajatelua ja humanistista etiikkaa.
Miksi pitää sitoutua humanistiseen etiikkaan? Kaikenlaisia dogmeja vaparit kehittelevätkin!
- Vale-ajattelijat
Dogmiajattelijat kirjoitti:
Miksi pitää sitoutua humanistiseen etiikkaan? Kaikenlaisia dogmeja vaparit kehittelevätkin!
Vapaa-ajattelijat on vähemmän vapaita kuin väittävät.
- Miksivapariteivastaa
Tähän ei tule vapareilta selvää selitystä. Taaskaan.
Vastasin jo, jatka sinä tästä: Saisinko lyhyen tiivistelmän siitä, mitä mielestäsi ovat humanistinen etiikka ja vapaa-ajattelijoiden etiikka.
- Kerro.dogmasi
jori.mantysalo kirjoitti:
Vastasin jo, jatka sinä tästä: Saisinko lyhyen tiivistelmän siitä, mitä mielestäsi ovat humanistinen etiikka ja vapaa-ajattelijoiden etiikka.
Luulisi vaparien tietävän, kun niistä puhuvat.
Kerro.dogmasi kirjoitti:
Luulisi vaparien tietävän, kun niistä puhuvat.
Aloittajan oletan pystyvän selittämään käyttämänsä termit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää482297Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722193Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1362017Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut432012Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie501951HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363981745Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1061693Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta21622Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241514Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1851138