On hienoa huomata että katolilaiset piispat, papit ja munkit Ranskassa ovat ottaneet voimakkaasti kantaa äärioikeistolaista, nationalistista ja rasistista Marine Le Peniä vastaan. Kirkon mielipide voidaan katsoa suorastaan ratkaisevaksi Ranskan presidentinvaalien tuloksen kannalta. Emmanuel Macron lupaa avata Ranskan rajat kokonaan ja poistaa kaikki taloudelliset, kaupalliset, sosiaaliset ja poliittiset esteet ihmisten ja asioiden vapaalta liikkuvuudelta. Ranskan katolilaisten johtajat ovat innostuneita. Uudistajapaavi Franciscuksen humanistinen henki tuntuu vahvana.
Euroopan tulevaisuus näyttää valoisammalta tämän viikon sunnuntain jälkeen. Le Penin torjuminen merkitsee uutta takaiskua Euroopan taantumuksellisille ja uusfasistisille voimille. Katolilaisten ja muiden kristittyjen on syytä iloita myös Suomessa. Meillähän merkitsi Perussuomalaisten romahdus kuntavaaleissa käännettä kohti parempaa.
Katolinen kirkko pysäyttää Ranskan äärioikeiston
Vatikaani2_4ever
2
159
Vastaukset
- Pyörämiesi
Olen pannut tuon tyytyväisenä merkille. Kaikki kirkkomme tai sen yksittäisten pappien kannanotot eivät ole olleet yhtä hyvää luettavaa, mutta on erinomainen asia, että Marine Le Penin ihmisvihamielinen politiikka tuomitaan. Se lupaa jatkossa parempaa.
- Taikaviitan.tanssikutsu
Minä puolestani ihailen Donald Trumpia. Hieno mies. Suomeen ja Eurooppaan tarvittaisiin samanlaisia miehä ja naisia politiikkaan. Eurooppa tulee kosahtamaan omaan mahdottomuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 252523
- 951566
- 1211344
- 751140
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa361101Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo24922- 52912
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa261893MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil213874- 34815