Virheelliset pysäköinnit

Tampere jakaa pysäköintivirhemaksuja nykyään entistä tehokkaammin. Mitä mieltä asiasta ollaan, kuinka henkilöautojen parkkeerauksien ikäviin lieveilmiöihin tulisi puuttua Tampereella? Onko sakotus ja hinaukset, vai valistus ja kehotukset oikea linja? Vai löytyykö totuus jostain kultaiselta keskitieltä? Mitä mieltä ollaan rengaslukoista? Tulisiko ne ottaa käyttöön niille soveltuvissa kohteissa?
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/kalevan-pysakointi-sekaisin-yli-500-autoa-on-saanut-lappuliisalta-muiston-tuulilasiin-24434488/

15

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J.Kaleva

      Onko auton omistava tervetullut Tampereelle vierailemaan?
      Onko auton omistava tervetullut asumaan Tampereelle?
      Onko auton omistaminen Tamperelaisista rikos ihmiskuntaa vai pelkästään tamperelaisia kohtaan?

      Omistan auton koska asun maaseudulla, jossa ei ole a) metroa, b) ratikkaa, c) junayhteyttä, d) toimivia linja-autoyhteyksiä, vaan e) oma auto käytettävissä.
      Kävellen tai polkupyörällä kaupunkiin lähteminen ei käytännössä ole mahdollista.

      Tunnustan olevani hiukan ärsyyntynyt vihreiden vaihtoehdottomuuden politiikasta, jossa estämällä, heikentämällä ja pakottamalla "ohjataan" toimimaan heidän ideologiansa mukaisesti.
      Sen sijaan, että tarjottaisiin toimivia hyviä vaihtoehtoja, joista vapaaehtoisuuden periaatteella jokainen kansalainen saisi valita itselleen parhaiten sopivat, mm. liikkumiseensa.
      Kun esim. joukkoliikenteestä tehdään toimivaa ja siten houkuttelevaa, sitä kyllä käytetään vapaaehtoisesti ilman pakottamistakin, sen sijaan että esim. yksityisautoilua vaikeuttamalla pyritään pakottamaan nysseen - tai ratikkaan.
      Arvatkaa kumpi toimintamalli luo tyytyväisyyttä enemmän kansalaisiin?

      • Mihin.menet.maailma

        Eikös ne kaiken maailman liikennekaaret johda siihen, että linja-autot kulkevat tulevaisuudessa vain siellä, missä on paljon matkustajia, eli siellä, mistä saa hyvät matkalipputulot. Maaseutu jää entistä enemmän oman onnensa nojaan.


      • Tampere tunnetaan siitä, että se panostaa ympäristöystävällisyyteen, ihmisten helppoon kulkemiseen ja asiointiin sekä turvallisuuteen. Kaikki ovat tervetulleita. Mutta mistä asiassa alunperin oli kysymys on se, että vääränlainenkulttuuri aiheuttaa sitä, että parkkipaikoille ja jopa niiden ulkopuolelle jätetään henkilöautoja yhdessä sovittujen sääntöjen vastaisesti. Aika katuparkkipaikoilla on rajoitettu,että hankalaa henkilöautoilua asiointiinsa käyttämään joutuvilla, olisi mahdollisuus hoitaa ne. Mutta sitten pitää siirtää se henkilöauto pois toisten ihmisten tieltä. On paljon ihmisiä iäkkäitä tai muista syistä hetkellisesti muutoin normaalisti ja terveellä tavalla liikkumaan kykenemättömiä, jotka tarvitsevat paikat, joista asioitaan hoitaa. Ja nyt niitä on käytetty väärin.
        Siksi on hyvä herättää keskustelua siitä, miten perusasiat saadaan parhaiten piittaamattomien tiedoksi. Siten, että henkilöautoilijoille tarjotaan positiivisessa hengessä tietoa laiminlyöntien seuraamuksista, sekä annetaan mahdollisuus olla mukana rakentamassa yhteisen Tampereen viihtyvyyden kehittymistä valvonnan keinoilla. Yhä ympäristöystävällisempään suuntaan.
        On hyvä, että keskustellaan ja esiintuodaan henkilöautoiluun liittyviä vääränlaisia toimintatapoja ja epäkohtia.


      • Greendeath
        Greenway kirjoitti:

        Tampere tunnetaan siitä, että se panostaa ympäristöystävällisyyteen, ihmisten helppoon kulkemiseen ja asiointiin sekä turvallisuuteen. Kaikki ovat tervetulleita. Mutta mistä asiassa alunperin oli kysymys on se, että vääränlainenkulttuuri aiheuttaa sitä, että parkkipaikoille ja jopa niiden ulkopuolelle jätetään henkilöautoja yhdessä sovittujen sääntöjen vastaisesti. Aika katuparkkipaikoilla on rajoitettu,että hankalaa henkilöautoilua asiointiinsa käyttämään joutuvilla, olisi mahdollisuus hoitaa ne. Mutta sitten pitää siirtää se henkilöauto pois toisten ihmisten tieltä. On paljon ihmisiä iäkkäitä tai muista syistä hetkellisesti muutoin normaalisti ja terveellä tavalla liikkumaan kykenemättömiä, jotka tarvitsevat paikat, joista asioitaan hoitaa. Ja nyt niitä on käytetty väärin.
        Siksi on hyvä herättää keskustelua siitä, miten perusasiat saadaan parhaiten piittaamattomien tiedoksi. Siten, että henkilöautoilijoille tarjotaan positiivisessa hengessä tietoa laiminlyöntien seuraamuksista, sekä annetaan mahdollisuus olla mukana rakentamassa yhteisen Tampereen viihtyvyyden kehittymistä valvonnan keinoilla. Yhä ympäristöystävällisempään suuntaan.
        On hyvä, että keskustellaan ja esiintuodaan henkilöautoiluun liittyviä vääränlaisia toimintatapoja ja epäkohtia.

        Tampere on tunnettu autovihamielisyydestään, jota kaltaisesi heikkolahjaiset täällä harjoittaa.
        Tampereella valehdellaan, että kaikki ovat tervetulleita, kun sillä tarkoitetaan vain autoilua vastustavien hyväksymiä tulijoita.

        Nämä kaltaisesi autoilunvastustajat tuovat esille tietämättömyytensä tieliikennelaista(kin), aina kun autoilusta jotain esittävät.

        Tiedoksesi ihan perusasia: Auton saa pysäköidä kadulle, ellei sitä erikseen liikennemerkillä, tai muulla liikennesäännöllä ole kielletty.
        Ei tarvitse olla merkittyä parkkipaikkaa.

        Kuinka sinä kuvittelet olevasi pätevä keskustelemaan mistään "vääristä toimintatavoista", kun et hallitse edes alkeellisimpia liikennesääntöjä?
        Ilmiselvänä narsistina kuvittelet oman mielipiteesi ainoaksi oikeaksi toimintatavaksi.

        Ymmärtääkseni Suomessa on ihan kelvolliset mielenterveyspalvelut.
        Kannattaisi ottaa ammattiauttajiin yhteyttä, niin ehkä he kykenisivät helpottamaan ahdistustasi ja narsismiasi.


    • niin.viherhippiä

      Eiköhän kysymys ollut vain siitä, että tieto asukaspysäköinnistä ei ollut mennyt perille. Ja kun vielä liikennemerkkiviidakko on valtava, on vaikea tietää, missä saa pysäköidä ja missä ei.

      Turhaa alkaa kirjoittelemaan rengaslukoista ja rangaistusten lisäämisestä.

      • ariohgh

        No pysäköimiseen liittyviä liikennemerkkejä ei kyllä ihan hirveästi ole. Jos Tampereella ei niitä merkkejä ymmärrä niin kannattaa luovuttaa kortti pois.


      • IlIlIlIlIlIlIl
        ariohgh kirjoitti:

        No pysäköimiseen liittyviä liikennemerkkejä ei kyllä ihan hirveästi ole. Jos Tampereella ei niitä merkkejä ymmärrä niin kannattaa luovuttaa kortti pois.

        Sun ei kannata tulla tänne länkyttämään kun sulla ei ole edes ajokorttia.


    • Ymmärryshukassa

      Kaupungissamme on parkkipaikkoja,senkun valitsee ja antaa siitä pyydetyn maksun. Ilmaisia ei ole,sakkopaikkoja kyllä löytyy.

      • J.Kaleva

        Asennoitumalla niinkuin muut olisivat ymmärtämättömiä osoittaa vain oman sivistymättömyytensä.

        Mielenkiintoni asiaan heräsi Kalevan parkkipaikkojen poistosta, ts. muuttamisesta pelkästään asukaspysäköintikäyttöön. Kadut ovat siis päivisin käytännössä tyhjinä pysäköidyistä autoista.

        Muissa kaupungeissa - esimerkkinä vaikkapa Helsinki - iltaisin ja öisin asukaspysäköintiin varatut paikat ovat päiväsaikaan maksua vastaan kaikkien käytettävissä.

        Jostain syystä tamperelaiset päättäjät ovat päätyneet toisenlaiseen ratkaisuun.
        Ilmeisesti ymmärtämättömyyttään :)


      • Maksuavastaanko

        Väärää tietoa levität,tahallaanko. Ymmärrän kyllä tarkoituksenhakuisuutesi.


    • Totuus_ei_unohdu

      Tampereella pysäköinnistä on tehty tarkoituksella hankalaa ja vaikeaselkoista. Tarkoitus on tietysti saada kaupungin sinisiin busseihin lisää pakkomatkustajia sekä maksimoida pysäköintisakkotulot ratikan rahoittamiseksi. Onneksi on Ideapark ja muita kauppakeskuksia, joissa autoilevia asiakkaita arvostetaan. Itse olen jo vuosia välttänyt keskustassa asiointia ja kehotan muitakin omalla järjellä ajattelevia äänestämään ostoseuroillaan.

      • Mitämuuta

        Eli asia ei koske sinua lainkaan.


      • ajllggh

        Selitätkö mikä siinä pysäköinnissä on vaikeaselkoista? Onko oikeen useampia esimerkkejä?


      • Walliys

        Parkkimaksut tekee pysäköinnistä todella vaikeaa.


    • lakilaki

      no kun nyt sivistyneessä maailman suomessa ei voi enään lähettää hyväksikäytettävää raatteentielle , niin lähetetään cityyn autolla jossa sitten putsataan hengiltä.
      laittakaa ystävät ajoneuvoon lappu ( yksityisomistuksessa , koskeminen kielletty , ehtojen vastainen toiminta johtaa auton kunnon tarkastusmaksuun 250e) sekä lappu jossa kerrotaan ( ajoneuvon ajoi parkkiruutuun , minä itse , ajoneuvon omistajalla ei ole mitään tekemistä tässä parkkeerauksessa , aiheettomista muistutuksista tehdään rikosilmoitus). parkkeerauksesta vastaa aina kuljettaja. ja yksityisomaisuuteen koskee vain viranomainen virallisella luvalla, muuten odottaa raastupa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      5726
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      22
      2889
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      155
      2626
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      26
      2429
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1684
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1565
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      134
      1404
    8. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      135
      1028
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      90
      1012
    10. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      933
    Aihe