EI junarataa Klaukkalaan

Nurmijärvi_ensin

Junarata pilaisi Klaukkalan, koska tunnetusti rikollisuus ja alempi sosiaaliluokka keskittyy radanvarsilähiöihin.

Junarata haitattaisi myös kuntamme taloutta, koska se olisi yhtä kuntamme suurta työnantajaa eli Korsisaarta vastaan.

Myös nuorisomme karkaisi kylvämään viikkorahansa muualle. Korsisaaren pitäisi sanoutua irti Matkahuollon lipputaksoista ja nostaa niitä 50%.

Pidetään Nurmijärvi tulevaisuudessakin keski- ja hyvätuloisten alueena. Tänne ei ole asiaa, jos ei ole varaa pitää omaa autoa.

Nurmijärvi ensin

5

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kfdjgfsdf

      Sarkasmia.

    • Että_semmoisia_köyhiä

      Ei tänne nyt mitään rataa tule, mutta julkisen liikenteen voisi avata kilpailulle vaikka paikallinen liikennöitsijä varmasti on panostanut etulyntiaseman syntyyn ja suosimiseen kunnan päättäjien taholta. Kilpailun myötä saadaan kunnollinen yhteys Kivistöön ja junalla eteenpäin.

      Jokaisen, joka haluaa panostaa ympäristöön, pitäisi saada käyttää ympäristöystävällisimpiä valintoja kuten junayhteyttä, mikä on mahdollista Kivistöstä.

      Ja tuo käsitys junanradan varrella rehoittavista rikollisista ja alemmasta sosiaaliluokasta on täyttä potaskaa. Oletko koskaan käynyt rikollisessa ja alemman sosiaaliluokan Kauniaisissa, joka sijaitsee junanradan varrella. Vertailu Kauniaisissa asuvien ja nurmijärveläisten välillä esim. tulotasossa asettaa nurmijärveläiset sitten sinne "alempaan sosiaaliluokkaan", vaikka eivät junanradan varrella asukaan.

    • Varkaudessa on junarata. Siellä joka vuosi ainakin kerran käyneenä tiedän, että kaupunki on kaikkea muuta kuin "rikollisten" pesä. En ole kuullut yhdenkään varkautelaisen nuorisojengin heittäneen poliisia kivillä. Siellä ei kaduilla ole edes ihmisiä muuten kuin kesäaikaan.

      Ainoa syy, miksi Varkaudessa rikoksia edes tehdään, on se että siellä meni paperitehdas kiinni vuosia sitten. Työttömyys se rikollisuuteen vaikuttaa, ei junarata.

      • Vanhemmat_vastuussa

        Nurmijärvellä on taas syysloma ja koululaisille ei ole järjestetty mitään järkevää tekemistä kunnan puitteissa. Osa lähtee lomille tai muuhun toimintaan, mutta osa jää paikkakunnalle.

        Niinpä täällä oma nuorisorikollis jengi särkeekin joka viikonloppu bussikatoksia ja muita paikkoja, joita sitten veronmaksajien rahoilla korjaillaan. Sotketaan kaikki paikat mitä voidaan ja mellastetaan...eikä täällä mitään junanrataa ole nähtykään. Todellisuudessa tyhmyys tiivistyy joukossa, oli se junanrata tai ei. Virkavaltaakaan on turha hälyyttää...ovat kaasuttaneet mopoillaan jo kauas.

        Vesisade taitaa olla "paras viranomainen" ja pitää jengin poissa pahanteosta ja tietenkin se, mitä kotona on opetettu ja opittu.


    • nurmijärviensin

      Korsisaari on ryöstöyhtiö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      77
      5952
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3281
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2908
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2142
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2111
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      110
      1960
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1899
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1877
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1548
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1318
    Aihe