EI junarataa Klaukkalaan

Nurmijärvi_ensin

Junarata pilaisi Klaukkalan, koska tunnetusti rikollisuus ja alempi sosiaaliluokka keskittyy radanvarsilähiöihin.

Junarata haitattaisi myös kuntamme taloutta, koska se olisi yhtä kuntamme suurta työnantajaa eli Korsisaarta vastaan.

Myös nuorisomme karkaisi kylvämään viikkorahansa muualle. Korsisaaren pitäisi sanoutua irti Matkahuollon lipputaksoista ja nostaa niitä 50%.

Pidetään Nurmijärvi tulevaisuudessakin keski- ja hyvätuloisten alueena. Tänne ei ole asiaa, jos ei ole varaa pitää omaa autoa.

Nurmijärvi ensin

5

283

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kfdjgfsdf

      Sarkasmia.

    • Että_semmoisia_köyhiä

      Ei tänne nyt mitään rataa tule, mutta julkisen liikenteen voisi avata kilpailulle vaikka paikallinen liikennöitsijä varmasti on panostanut etulyntiaseman syntyyn ja suosimiseen kunnan päättäjien taholta. Kilpailun myötä saadaan kunnollinen yhteys Kivistöön ja junalla eteenpäin.

      Jokaisen, joka haluaa panostaa ympäristöön, pitäisi saada käyttää ympäristöystävällisimpiä valintoja kuten junayhteyttä, mikä on mahdollista Kivistöstä.

      Ja tuo käsitys junanradan varrella rehoittavista rikollisista ja alemmasta sosiaaliluokasta on täyttä potaskaa. Oletko koskaan käynyt rikollisessa ja alemman sosiaaliluokan Kauniaisissa, joka sijaitsee junanradan varrella. Vertailu Kauniaisissa asuvien ja nurmijärveläisten välillä esim. tulotasossa asettaa nurmijärveläiset sitten sinne "alempaan sosiaaliluokkaan", vaikka eivät junanradan varrella asukaan.

    • Varkaudessa on junarata. Siellä joka vuosi ainakin kerran käyneenä tiedän, että kaupunki on kaikkea muuta kuin "rikollisten" pesä. En ole kuullut yhdenkään varkautelaisen nuorisojengin heittäneen poliisia kivillä. Siellä ei kaduilla ole edes ihmisiä muuten kuin kesäaikaan.

      Ainoa syy, miksi Varkaudessa rikoksia edes tehdään, on se että siellä meni paperitehdas kiinni vuosia sitten. Työttömyys se rikollisuuteen vaikuttaa, ei junarata.

      • Vanhemmat_vastuussa

        Nurmijärvellä on taas syysloma ja koululaisille ei ole järjestetty mitään järkevää tekemistä kunnan puitteissa. Osa lähtee lomille tai muuhun toimintaan, mutta osa jää paikkakunnalle.

        Niinpä täällä oma nuorisorikollis jengi särkeekin joka viikonloppu bussikatoksia ja muita paikkoja, joita sitten veronmaksajien rahoilla korjaillaan. Sotketaan kaikki paikat mitä voidaan ja mellastetaan...eikä täällä mitään junanrataa ole nähtykään. Todellisuudessa tyhmyys tiivistyy joukossa, oli se junanrata tai ei. Virkavaltaakaan on turha hälyyttää...ovat kaasuttaneet mopoillaan jo kauas.

        Vesisade taitaa olla "paras viranomainen" ja pitää jengin poissa pahanteosta ja tietenkin se, mitä kotona on opetettu ja opittu.


    • nurmijärviensin

      Korsisaari on ryöstöyhtiö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1947
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1345
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1098
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      928
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      781
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      558
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      544
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe