Miten käy uuden valtuuston aloittaessa, jatkuuko entinen meno, vaiko uusi ja avoin aika ? : Jatkuuko hyväveli järjestelmä? Hyvän hallinnon loukkaaminen ja salailu?
Vastaukset 12
- Vitutushoi
Onneksi se yks viinerinsyöjä on pois.
- niceeetä
Toivottavasti puolueet vaihtavat hallituksen ja valtuuston puh.johtajat uusiin kasvoihin. Vanhoilla ei tulosta saatu-mikä näkyy myös vaalin tuloksena. Oli pienen piirin päätöksiä ja nekin muuttuivat matkalla... onneksi joku uskaltaa valittaa ja julkituoda vääryyttä, jossa myös toimiva johto mukana.
- päätöksiä
Näin kävi, entinen valtuusto ei päässyt päättämään muuta kun mennäänkö kuntolutraan liedenpohjan vai killinkosken kautta. Nekin päätökset tehtiin etukäteen seminaarissa virtain ulkopuolella veronmaksijen rahoilla.
- kivakivakiva
kannattaa olla suosiolla hiljaa seuraavat neljä vuotta, kaupunki senkuin kuihtuu, valitus jatkuu ja mikään ei muutu !
- määkintuun
Onko kaupungin työpaikat laitettu julkiseen hakuun? Paikat kaupunginhallituksen suostumuksen takana, onko poliittisia valintoja?
- Anonyymi
mikään ei muuttunt-
vaikenemisen kulttuuri jatkuu?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16760030/sossun-ammat-tuhosivat-perheen-virroilla- Anonyymi
Tai sitten toteutetaan lakia eikä käsitellä arkaluontoisia asioita sellaisissa piireissä joille asia ei kuulu. Sosiaali- ja terveydenhuollon valvonta kuuluu Valviralle, ei riepoteltavaksi keskustelupalstoilla tai valtuustoissa.
Usein törmää salailu- ja hyväveli-höpinöihin tilanteissa joissa puhujalla ei oikeasti ole käsitystä itse tilanteen kokonaisuudesta tai lakien vaikutuksesta asioissa. Viranomaisia taas sitoo vaitiolo, luojan kiitos, eli eivät he voi alkaa julkisesti oikomaan kun peruspenat ja -piket ottaa kierrosta baaripöytäkeskustelujen pohjalta. Valitettavasti ne baaripöytäkeskustelut jäävät sitten elämään "totuutena", mikä ei ole kenenkään etu.
- Anonyymi
vanha tyyli jatkuu valitettavasti, ai niin, on vanhat vetäjätkin !
- Anonyymi
Hai hyvä veli järjestelmä on hyvä
- Anonyymi
hssh hssh, älä kerro kellekään, me on sovittu jo kaikki.
- Anonyymi
Kepu pettää aina.
- Anonyymi
totta varmasti
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 161906
- 82750
- 57741
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?56665- 46623
- 60572
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71556Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35535- 26521