FAKTAA YRITYSTUISTA

zksjhgxdf

23

364

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskanen_Ioppu

      Miksi vitussa menestyville firmoille jaetaan miljardeja? Voisi jo tehdä jotain tälle hyvävelipaskalle, ja alkaa käyttämään valtion budjettia järkevästi.

      • dckfjhgfw

        Hyvä kommentti.


      • ijuuuhytr

      • fvkgjhfszd

      • Svenskataala

        voisi sanoa edes:

        TACKA FINLANTIA- JÄTTEBRAA!


    • ldcfjhgfzsd

      Pistäkää aloitusta jakoon.

    • elintasonnirhaajat

      Kokoomus ja Suomen Yrittäjät plus kokoomuksen apupuolue bulvaanidemarit ovat tuhomassa ja ajamassa maaseudun yrittäjätukia alas. Maaseudun 70 miljoonan yrittäjätuella on saatu 300 miljoonan investoinit maaseudulle.

      Kokoomus haluaa rahat Länsi-Metroon ja Pisararataan, eikä näe että maaseudullakin on elämää.

      • zalsdjhgsxdf

        Linkki tietoosi, muutoin huuhaata.


      • iltamarinat
        zalsdjhgsxdf kirjoitti:

        Linkki tietoosi, muutoin huuhaata.

        Lue linkki päivän lehdestä, se on siellä.


      • xskdjcfhgzxd
        iltamarinat kirjoitti:

        Lue linkki päivän lehdestä, se on siellä.

        Palstalla pitää itse antaa linkki väitteeseensä, muu on tuuleen huutamista.


      • pahayskä
        xskdjcfhgzxd kirjoitti:

        Palstalla pitää itse antaa linkki väitteeseensä, muu on tuuleen huutamista.

        Kotitaloutesi yskii jos ei ole päivän lehteä.


      • zxskhgxdcf
        pahayskä kirjoitti:

        Kotitaloutesi yskii jos ei ole päivän lehteä.

        Kokoomuslainen taas viisastelemassa.


    • strategia

      Hyvät veljet perustavat yritystukijakamoita työhaluttomien hyvien veljien työllistämiseksi. Tukia jaetaan yrityksille, joihin hyvät veljet ovat sijoittaneet. Hyvien veljien miehittämät työeläkeyhtiöt takaavat hyville veljille piensijoittajille pääsyn kokoaan suurempaan liiketoimintaan. Veronmaksajien tehtävänä on huolehtia bisnesten sivutuotteena syntyvistä työttömistä.

      • lgbhjgxsdcf

        Hyvä kommentti.


    • OmistavaRälssi

      Aika sairasta työntää veronmaksajien rahoja sikaniskojen osinkoihin 4 miljardia joka vuosi. Tuo pelkkä tulonsiirto paskamahoille, jotka eivät tarvitsisi euroakaan.

      • fvgljgdxf

        Aivan.


    • loskalentääsuuhun

      Ethän sinä tarvitse ruokaakaan joten pidä suusi kiinni.

    • KaikkiTänneVaan

      Herrojen täytyy saada vaihtaa mersunsa vähintään vuosittain, joten verotukien täytyy virrata vuolaana.

    • Huutjärvenrobin

      Sipilän hölmöläisten peiton jatkaminen on vasemmistoliitolle kevyttä keittoa.

    • xskdhgsq

      Hyvä aloitus.

    • SuomiOsaa

      Kaikista huvittavinta asiassa on se, et nää urpo-petterit sit mussuttaa vielä medioissa et Suomella ei o varaa nykyisenkaltaiseen sosiaaliturvaan, vaan SIITÄ pitää leikata - eli kaikkein köyhimmiltä! - vaikka noi yritystuet on kooltaan niihin nähden moninkertaiset!? :/ Ja koska tolla varjolla sit saadaan, on saatu, ja tullaan saamaan - koska suuri osaa suomalaisista ja varsinkin vasemmisto on täysiä puupäitä, joka jopa uskoo moiset petterilausunnot - huononnuksia köyhien etuuksiin, niin sit nää urpopetterit näppärinä poikina ja sillä surullisen kuuluisalla *köh* vastuullisella talouspolitiikallaan siirtää noikin rahat suoraan rikkaille yrittäjille ja majusseille veronalennuksina ja muina tukina, vaikka valtiontalous olis samaan aikaan tuhat astetta miinuksen puolella!? :/

    • odfjsdof

      Yrityksiltä voitaisiin myös poistaa kaikki palkanlisäkulut, miksi niiden pitää maksaa työttömyyskassamaksuja, ja sairaslomia ja sijaisia ja lomarahoja ja työterveyshuoltoa ja eläkemaksuja? Maksettakoon palkkaa vain tehdystä työstä, sitten voisi noita yritystukia ruveta poistamaan. Ainakin jonnin joutavilta yrityksiltä, kuten ruotsinlaivoilta, mistä liikenteestä joutuu vielä varmaan maksamaan jotain luonnosuojelurahaa ainakin tulevaisuudessa.
      Eikähän tuo vielä ole kuin maataloustuen verran, lasketaanko nekin yritystukiin, niitäkään ei tarvitsisi ylituotannosta maksaa.

      • EiJatkoon

        Siksi, koska ne on ihan sovittuja osia työntekijän palkasta!? (Paitsi toi työttömyyskassamaksu, jota yrittäjä ei maksa kuin omista tuloistaan, joten: *läpy-läpy* asiantuntemuksestasi) Vai meinaaks sä nyt et työnantajan ei jostain syystä enää tarttiskaannnoudattaa sovittuja sopimuksia, ja miksi? Ja mitäs jos työntekijät sit alkas tekee ihan samoin? :) Jos on sovittu et työt alkaa 8 aamulla, niin työläiset ilmestyskin työmaalle sillon kun huvittaa, jos huvittaa. Tehäänkö diili?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      149
      2433
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      977
    3. 66
      970
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      120
      937
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      783
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      601
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      90
      561
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      536
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      512
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      478
    Aihe