FAKTAA YRITYSTUISTA

zksjhgxdf

23

322

3Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskanen_Ioppu

      Miksi vitussa menestyville firmoille jaetaan miljardeja? Voisi jo tehdä jotain tälle hyvävelipaskalle, ja alkaa käyttämään valtion budjettia järkevästi.

      • dckfjhgfw

        Hyvä kommentti.


      • ijuuuhytr

      • fvkgjhfszd

      • Svenskataala

        voisi sanoa edes:

        TACKA FINLANTIA- JÄTTEBRAA!


    • ldcfjhgfzsd

      Pistäkää aloitusta jakoon.

    • elintasonnirhaajat

      Kokoomus ja Suomen Yrittäjät plus kokoomuksen apupuolue bulvaanidemarit ovat tuhomassa ja ajamassa maaseudun yrittäjätukia alas. Maaseudun 70 miljoonan yrittäjätuella on saatu 300 miljoonan investoinit maaseudulle.

      Kokoomus haluaa rahat Länsi-Metroon ja Pisararataan, eikä näe että maaseudullakin on elämää.

      • zalsdjhgsxdf

        Linkki tietoosi, muutoin huuhaata.


      • iltamarinat
        zalsdjhgsxdf kirjoitti:

        Linkki tietoosi, muutoin huuhaata.

        Lue linkki päivän lehdestä, se on siellä.


      • xskdjcfhgzxd
        iltamarinat kirjoitti:

        Lue linkki päivän lehdestä, se on siellä.

        Palstalla pitää itse antaa linkki väitteeseensä, muu on tuuleen huutamista.


      • pahayskä
        xskdjcfhgzxd kirjoitti:

        Palstalla pitää itse antaa linkki väitteeseensä, muu on tuuleen huutamista.

        Kotitaloutesi yskii jos ei ole päivän lehteä.


      • zxskhgxdcf
        pahayskä kirjoitti:

        Kotitaloutesi yskii jos ei ole päivän lehteä.

        Kokoomuslainen taas viisastelemassa.


    • strategia

      Hyvät veljet perustavat yritystukijakamoita työhaluttomien hyvien veljien työllistämiseksi. Tukia jaetaan yrityksille, joihin hyvät veljet ovat sijoittaneet. Hyvien veljien miehittämät työeläkeyhtiöt takaavat hyville veljille piensijoittajille pääsyn kokoaan suurempaan liiketoimintaan. Veronmaksajien tehtävänä on huolehtia bisnesten sivutuotteena syntyvistä työttömistä.

      • lgbhjgxsdcf

        Hyvä kommentti.


    • OmistavaRälssi

      Aika sairasta työntää veronmaksajien rahoja sikaniskojen osinkoihin 4 miljardia joka vuosi. Tuo pelkkä tulonsiirto paskamahoille, jotka eivät tarvitsisi euroakaan.

      • fvgljgdxf

        Aivan.


    • loskalentääsuuhun

      Ethän sinä tarvitse ruokaakaan joten pidä suusi kiinni.

    • KaikkiTänneVaan

      Herrojen täytyy saada vaihtaa mersunsa vähintään vuosittain, joten verotukien täytyy virrata vuolaana.

    • Huutjärvenrobin

      Sipilän hölmöläisten peiton jatkaminen on vasemmistoliitolle kevyttä keittoa.

    • xskdhgsq

      Hyvä aloitus.

    • SuomiOsaa

      Kaikista huvittavinta asiassa on se, et nää urpo-petterit sit mussuttaa vielä medioissa et Suomella ei o varaa nykyisenkaltaiseen sosiaaliturvaan, vaan SIITÄ pitää leikata - eli kaikkein köyhimmiltä! - vaikka noi yritystuet on kooltaan niihin nähden moninkertaiset!? :/ Ja koska tolla varjolla sit saadaan, on saatu, ja tullaan saamaan - koska suuri osaa suomalaisista ja varsinkin vasemmisto on täysiä puupäitä, joka jopa uskoo moiset petterilausunnot - huononnuksia köyhien etuuksiin, niin sit nää urpopetterit näppärinä poikina ja sillä surullisen kuuluisalla *köh* vastuullisella talouspolitiikallaan siirtää noikin rahat suoraan rikkaille yrittäjille ja majusseille veronalennuksina ja muina tukina, vaikka valtiontalous olis samaan aikaan tuhat astetta miinuksen puolella!? :/

    • odfjsdof

      Yrityksiltä voitaisiin myös poistaa kaikki palkanlisäkulut, miksi niiden pitää maksaa työttömyyskassamaksuja, ja sairaslomia ja sijaisia ja lomarahoja ja työterveyshuoltoa ja eläkemaksuja? Maksettakoon palkkaa vain tehdystä työstä, sitten voisi noita yritystukia ruveta poistamaan. Ainakin jonnin joutavilta yrityksiltä, kuten ruotsinlaivoilta, mistä liikenteestä joutuu vielä varmaan maksamaan jotain luonnosuojelurahaa ainakin tulevaisuudessa.
      Eikähän tuo vielä ole kuin maataloustuen verran, lasketaanko nekin yritystukiin, niitäkään ei tarvitsisi ylituotannosta maksaa.

      • EiJatkoon

        Siksi, koska ne on ihan sovittuja osia työntekijän palkasta!? (Paitsi toi työttömyyskassamaksu, jota yrittäjä ei maksa kuin omista tuloistaan, joten: *läpy-läpy* asiantuntemuksestasi) Vai meinaaks sä nyt et työnantajan ei jostain syystä enää tarttiskaannnoudattaa sovittuja sopimuksia, ja miksi? Ja mitäs jos työntekijät sit alkas tekee ihan samoin? :) Jos on sovittu et työt alkaa 8 aamulla, niin työläiset ilmestyskin työmaalle sillon kun huvittaa, jos huvittaa. Tehäänkö diili?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11932
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9050
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      119
      4983
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4208
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4157
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3933
    7. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      77
      3889
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3709
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3593
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      29
      3561
    Aihe