Ruusu Peacen kaveriksi mitä istuttaisi

Ruusulle_kaveri

Tykkään ruusuista kovasti. Nyt minulla on ensimmäinen oma piha.

Haluiaisin istuttaa Peace nimisiä ruusuja ison penkillisen. Mitä muita ruusuja ja muita kasveja siihen sopisi väreiltään ja kasvutavaltaa kaveriksi.

Täällä on vaivavan kotilot. Jättävätköhän ne ruusut rauhaan?

3

1589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piec

      Tekeepä mieleni vastata kysymykseesi, vaikka en mikään puutarhuri olekaan, sillä…... senverran olen niistä televisiosta tulleista englantilaisista puutarhaohjelmista ottanut onkeen, että ei kannata sijoittaa kaikkia munia yhteen koriin. - Heillä on tapana istuttaa pilvinpimein vaikka mitä yrtti- ym. vihertävää kasvia ja kukkaa mitä pienimmällekin takapihalle toinen toistensa lomaan. Ja ne hehtaaripuutarhatkin ovat puistokäytävineen ja vesielementteineen usein ympätty ympäriinsä.
      Usein heillä se viehätys löytyy väriloistosta sekä myös siitä, että aina vuorollaan kukat kukkivat heidän puutarhoissaan koko kesäajan.
      Kokki Jamie Olivier sanoi juuri jossain sapuskaohjelmassaan, että etanoita syövät sammakot, joten kehui pieniä sammakonpoikia kämmenellään, jotka laittoi sitten vilistelemään yrttitarhaansa.
      -
      Peace ruusut lienevät melko jalostettuja, sillä itse en ole saanut niistä kuin lyhyen ajan nautintoja. Ovat menehtyneet aina talvisin ja istutettavaa riittää uudelleen. - Parhaiten menestynyt puutarhassani ikiaikaiset juhannusruusu ja muut ruusupensaat, joita jo isoäidin isoäiti on joskus muinoin istuttanut. Kunhan muistaa keväällä leikata niitä riittävästi, niin pysyvät röyheinä.

    • jaune

      Haluatko aluskasvillisuutta ruusuillesi? Viestistä on aikaa yli vuosi eli olet ehkä keksinyt jo jotain mutta ehdottaisin karpaattienkelloa. Se on hyvä kaverikasvi ruusuille. Myös laventeli on hyvä jos olet sellaisella vyöhykkeellä että laventeli talvehtii. Yhdellä tutullani on suikeroalpi aluskasvina mutta minusta se on hiukan liian agressiivinen. Joku mätästävä neilikka? Niitä löytyy eri väreissäkin. Edellinen kirjoittaja valitti että ruusut kuolee. Ehkä olisi syytä tehdä jotakin kasvupaikalle. Minkälainen maa siinä on? Seisooko vesi syksyllä ja tuuli tuivertaa? Parantamalla mikroilmastoa ja kasvualustaa voi tehdä ihmeitä. Ja istuttamalla ne oikeaan syvyyteen- jalostuskohta 10 cm pinnan alle. Kotilot eivät tunnu olevan mikään vaiva ruusuille mutta saattavat kyllä viihtyä aluskasvillisuudessa. Kannattaa kerätä pois silloin tällöin tai vaan murskata siihen missä ovat. Niistä tulee samalla ravintoa kasveille.

    • Anonyymi

      Mikähän olisi kestävä, omavartinen matala ruusu perennapenkkiin? Nukkeruusua on, mutta se on niin mitättömän näköinen. Saako Suomesta jostakin kestäviä miniatyyriruusuja? Ns. äitienpäiväruusut olisivat sopivan kokoisia, mutta talveahan ne eivät kestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4442
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2363
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      169
      1544
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      243
      1466
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      121
      1321
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      115
      1237
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1159
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1136
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      64
      1072
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      956
    Aihe