Ruusu Peacen kaveriksi mitä istuttaisi

Ruusulle_kaveri

Tykkään ruusuista kovasti. Nyt minulla on ensimmäinen oma piha.

Haluiaisin istuttaa Peace nimisiä ruusuja ison penkillisen. Mitä muita ruusuja ja muita kasveja siihen sopisi väreiltään ja kasvutavaltaa kaveriksi.

Täällä on vaivavan kotilot. Jättävätköhän ne ruusut rauhaan?

3

1704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piec

      Tekeepä mieleni vastata kysymykseesi, vaikka en mikään puutarhuri olekaan, sillä…... senverran olen niistä televisiosta tulleista englantilaisista puutarhaohjelmista ottanut onkeen, että ei kannata sijoittaa kaikkia munia yhteen koriin. - Heillä on tapana istuttaa pilvinpimein vaikka mitä yrtti- ym. vihertävää kasvia ja kukkaa mitä pienimmällekin takapihalle toinen toistensa lomaan. Ja ne hehtaaripuutarhatkin ovat puistokäytävineen ja vesielementteineen usein ympätty ympäriinsä.
      Usein heillä se viehätys löytyy väriloistosta sekä myös siitä, että aina vuorollaan kukat kukkivat heidän puutarhoissaan koko kesäajan.
      Kokki Jamie Olivier sanoi juuri jossain sapuskaohjelmassaan, että etanoita syövät sammakot, joten kehui pieniä sammakonpoikia kämmenellään, jotka laittoi sitten vilistelemään yrttitarhaansa.
      -
      Peace ruusut lienevät melko jalostettuja, sillä itse en ole saanut niistä kuin lyhyen ajan nautintoja. Ovat menehtyneet aina talvisin ja istutettavaa riittää uudelleen. - Parhaiten menestynyt puutarhassani ikiaikaiset juhannusruusu ja muut ruusupensaat, joita jo isoäidin isoäiti on joskus muinoin istuttanut. Kunhan muistaa keväällä leikata niitä riittävästi, niin pysyvät röyheinä.

    • jaune

      Haluatko aluskasvillisuutta ruusuillesi? Viestistä on aikaa yli vuosi eli olet ehkä keksinyt jo jotain mutta ehdottaisin karpaattienkelloa. Se on hyvä kaverikasvi ruusuille. Myös laventeli on hyvä jos olet sellaisella vyöhykkeellä että laventeli talvehtii. Yhdellä tutullani on suikeroalpi aluskasvina mutta minusta se on hiukan liian agressiivinen. Joku mätästävä neilikka? Niitä löytyy eri väreissäkin. Edellinen kirjoittaja valitti että ruusut kuolee. Ehkä olisi syytä tehdä jotakin kasvupaikalle. Minkälainen maa siinä on? Seisooko vesi syksyllä ja tuuli tuivertaa? Parantamalla mikroilmastoa ja kasvualustaa voi tehdä ihmeitä. Ja istuttamalla ne oikeaan syvyyteen- jalostuskohta 10 cm pinnan alle. Kotilot eivät tunnu olevan mikään vaiva ruusuille mutta saattavat kyllä viihtyä aluskasvillisuudessa. Kannattaa kerätä pois silloin tällöin tai vaan murskata siihen missä ovat. Niistä tulee samalla ravintoa kasveille.

    • Anonyymi

      Mikähän olisi kestävä, omavartinen matala ruusu perennapenkkiin? Nukkeruusua on, mutta se on niin mitättömän näköinen. Saako Suomesta jostakin kestäviä miniatyyriruusuja? Ns. äitienpäiväruusut olisivat sopivan kokoisia, mutta talveahan ne eivät kestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      194
      14201
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      157
      11592
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6474
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      39
      5900
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      62
      4811
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4605
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      18
      3884
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3569
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3539
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3151
    Aihe