Suomalaisten on hyvä tietää, että muslimiuskontoa saa arvostella samoin kuin muitakin uskontoja. Suomen laki ei kiellä uskontojen arvostelua. Saamme vapaasti sanoa, ettemme hyväksy luterilaista harhaoppia sen paremmin kuin sotaisaa muslimiuskontoakaan.
PS. Miksi Uskontojen Uhrit ry ei ole puuttunut muslimiuskonnon toimintaan? Odotan vakavaa vastausta.
Ahdistaa muslimiuskonto
12
427
Vastaukset 12
>Miksi Uskontojen Uhrit ry ei ole puuttunut muslimiuskonnon toimintaan? Odotan vakavaa vastausta.
Tarkoitatko islamia? Varmasti puuttuu, kunhan sen Suomessa asuvat uhrit alkavat ottaa yhteyttä ja tulla toimintaan mukaan.
>Saamme vapaasti sanoa, ettemme hyväksy luterilaista harhaoppia sen paremmin kuin sotaisaa muslimiuskontoakaan.
Ei se sentään ihan vapaata ole. Uskonnolliset yhteisöt eivät ole miten vain haukuttavissa, vaikka niiden oppi ei yhtään miellyttäisikään. Maallisiin faktoihin perustuva arvostelu on sitten vallan toinen juttu.
Minkähän takia yhteisöjen B, C ja D edes tarvitsisi "hyväksyä" yhteisön A oppia? Sehän on täysin A-laisten oma asia ja sen harjoittaminen lain suojassa niin kauan kuin lakeja ei rikota.- Saunan_taakse
Kaikkia ääriuskontoja, Islamia ja Juutalaisuutta pitää arvostella, mutta myös ääri kristillisyyttä.
Uskonnot pitää viedä saunan taakse ja lopettaa.
USKONTO ON MIELEN VIKA! - Kirkot.kiellettävä
Totta kertoo aloittaja.
Puhdas usko on kirkkojen ulkopuolella toimiva kristinusko alkuperäisessä muodossaan.
Kirkkouskonnot ahdistavat pelkällä olemassaolollaan samoin kuin muhamettilaisuus. Samaa mieltä. - Pelkäänkö
Mutta mitä teette, kun yksi muslimi jo uhkasi tappaa minut. Tiedätkö, että se ahdistaa? Tuo raivosi minulle, että pilkkaan heidän uskopntoaan, kun sanoin keskustelussa etten usko allahiin ja Muhammediin.
- Ehdotan.sitä
Eikö tappouhkauksesta pidä tehdä rikosilmoitus?
- Pois.väkivallasta
Jos muslimit tekevät rikoksia ja uhkailevat normaali ihmisiä, niin heidän toimintansa pitää jollain tavalla saada kielletyksi. Sehän uhriuttaa koko kansaa. Kamala uskonto.
- Uhriutunut
Onhan se kansankirkkokin uhriuttanut koko kansan: tehnyt pakkokasteella ihmisistä kristittyjä. Onneksi pääsin eroon siitä. Mutta vieläkin harmittaa, että minut liitettiin kirkkoon ilman omaa suostumustani. Olin uskonnon uhri täysi-ikäisyyteen asti.
- uhriutunut
En ole katkera mutta vihainen olen, että minut pakotettiin kodin toimesta uskontoon.
- Vapaatavalintaa
Onneksi en sentään ollut ateismin uhri. Nyt olen iloinen saamastani kristinuskon perusteista, vaikka kieltämisvaihe olikin. Voi olla että kristinuskonkin kieltäminen toteutuu koska islamkin ja muut on pakko kieltää sekasotkun välttämiseksi, mutta hyvää yksityistä tai yhteiskuntaelämää se ei takaa, päinvastoin. Selvyydeksi sanon, että islamia pidän yhtenä Jeesuksen varoittamista vääristä profeetoista. Taitaa olla uskonnoista ainoa todella väkivalloin käännyttäjä.
- Vapaatavalintaa
Nyt olen iloinen kasvatuksessa saamastani kristinuskon perusteista, vaikka kieltämisvaihekin oli.
Sekasotkun välttämiseksi voi olla että uskonnot myös kristinusko erotetaan valtiosta muttei se takaa hyvää elämää yhteiskunnalle eikä yksilölle. Selvyyden vuoksi; pidän islamia yhtenä Jeesuksen varoittamista vääristä profeetoista, ja se on ainoa joka käännyttää todella väkivalloin. Harhautettujen vikahan se ei ole jos saavat tilaisuuden ymmärtää. - Ei.uskontoakaan
Ahdistaa teidän uskontojenne puolustaminen. En puolustaisi mitään uskontoa.
Mutta ajattele itekin. Maailma olisi paratiisi ilman uskontoja-. Muslimiuskonto pahin tuoho ja tihutyön tekijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56502
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427