jumala ei ole luonut mitään

Koska mitään jumalaa ei ole olemassa. Muuten jumala olisi luonut minutkin ja sitä en usko.
12155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"jumala ei ole luonut mitään" (otsikko)

Ensin pitäisi osoittaa jokin jumala ja sitten tarkastella onko se luonut jotain. Mitään jumalia ei näy olevan.

"Koska mitään jumalaa ei ole olemassa."

Juu jos mitään jumalaa ei ole olemassa, niin sitten sinäkään et voi olla minkään jumalan luoma.

"Muuten jumala olisi luonut minutkin ja sitä en usko."

No eihän se välttämättä niin ole. Voisihan olla, että jokin jumala tai jotkin jumalat olisivat luoneet jotain tai vaikka aivan kaikkea muuta paitsi sinut. On eri asia, että sellaiselle ei ole mitään todisteita.

Äänestä
  • "Ensin pitäisi osoittaa jokin jumala ja sitten tarkastella onko se luonut jotain. Mitään jumalia ei näy olevan."

    Kyllä näkyy heti kun astuu pimeydestä valoon.

    Äänestä

  • Mark5 kirjoitti:

    "Ensin pitäisi osoittaa jokin jumala ja sitten tarkastella onko se luonut jotain. Mitään jumalia ei näy olevan."

    Kyllä näkyy heti kun astuu pimeydestä valoon.

    Tai sitten voisi sanoa, että kosmisessa mielessä valon mitättömyys tulee esiin kun loputon ja peruuttamaton pimeys lopulta voittaa eikä mitään valoa enää käytännössä ole olemassa puhumattakaan sen aistijoista.

    Äänestä

Meinaatko että sinulla on niin korkea tietotaito että pystyt sanomaan kaiken mitä universumissa on ja miten kaikki on tarkalleen syntynyt???

Äänestä

"Koska mitään jumalaa ei ole olemassa. Muuten jumala olisi luonut minutkin ja sitä en usko."

Ainakin minut Jumala on luonut (monien esivanhempieni välityksellä) ja siksi tiedän, että Jumala on olemassa.

Äänestä
  • Sinä olet olemassa ja esivanhempasi ovat olemassa tai ovat olleet olemassa, mutta nämä asiat ovat todisteita vain siitä, että ihmisten suvun ja lajin jäseniä on olemassa. Sellainen ei ole todiste siitä, että Jumala on olemassa ja luonut ihmisiä.

    Äänestä

Ihminen, joka vaeltaa pimeydessä, ei voi sanoa, ettei Jumalasta ole todisteita. Ensin täytyy astua ulos pimeydestä, niin vasta sitten voi sanoa, onko Jumalasta todisteita.

Äänestä
  • Et voi syyttää "pimeydessä olijoita" siitä, että he "eivät näe valoasi". Sinun tulisi vastaansanomattomalla tavalla näyttää se valo tai myöntää, että vain uskot siihen valoon.

    Äänestä

  • "Ihminen, joka vaeltaa pimeydessä"

    Kuten sinä.

    Äänestä

Mikki Kiipelissä ,taskukirja n:o 1 , / Hessu sanoo Hoh Hoh Hoh ! Mulla on ainakin älyttömän hauskaa , Mikki vastaa Älä nuolaise ennenkuin tipahtaa , Hessu vastaa , Luuletko sä , että he uskaltavat tulla takaisin ? He aikovat varmasti kostaa . Meidän on pidettävä silmämme auki .

Äänestä

> Muuten jumala olisi luonut minutkin ja sitä en usko.

On kyllä äärimmäisen heikkotasoinen argumentti. Raamatun mukaan Jumala loi Aatamin ja Eevan, muut ihmiset ovat heidän jälkeläisiä.

Äänestä
  • Heikkotasoinen, joo. Kieltämättä. Mutta sanopa, mitä ja miksi sillä on merkitystä on sillä, että jotain on Raamatussa? Taru luomisesta tai vedenpaisumuksesta eivät voi mitenkään pitää paikkaansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanhempienluoma kirjoitti:

Koska mitään jumalaa ei ole olemassa. Muuten jumala olisi luonut minutkin ja sitä en usko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu