Metsäkone alan TES

Onko tasa-arvoista että metsäkone alalla yli puolet työn antajista rikkoo järjestelmällisesti työehto sopimusta, kuljettajat pakotetaan ajamaan aivan älyttömiä päiviä ilman ylityökorvauksia ja piittaamatta minkään laisista työ aikalaeista?
2996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

meidän pitäisi saada järjestäytymis- astetta nostettua reippaasti ja lakko pystyyn,koska muuten on lähes mahdoton saada kunnolla korjattua tämän alan jälkeen jääneisyyttä.konemiesten pitäisi ymmärtää , että vain yhteen hiileen puhaltamalla saa jotain aikaan

Äänestä

oletko niin vitun tyhmä ettet osaa lopettaa tuollaista työ suhdetta? häh'


vedä työn antaja liittoon ja maksata kaikki jälkikäteen korkoineen nimimerkki 2 työnantajaa jo opastaneena!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


motomies kirjoitti:

Onko tasa-arvoista että metsäkone alalla yli puolet työn antajista rikkoo järjestelmällisesti työehto sopimusta, kuljettajat pakotetaan ajamaan aivan älyttömiä päiviä ilman ylityökorvauksia ja piittaamatta minkään laisista työ aikalaeista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu