Tampereen kaupunkikuva ei ole enää ilo tamperelaisen eikä turistin silmälle. Ratikkaa rakennetaan siellä täällä, katuja revitään auki ja lehmukset kaadetaan.
Tätä surkeutta kestää viitisen vuotta. Sen jälkeen on odotettavissa, että virkamiesten ja poliittisten päättäjien päänuppeihin pakkoleivottu ratikka saa aikaan kaaoksen.
Nimittäin viidessä vuodessa ratikan kehitys on mennyt jo niin pitkälle, että uusimmat ratikat toimivatkin silloin höyryllä ja Tampereelle tilattavat ovat vielä niinkin vanhanaikaisia, että ne toimivat lihasvoimin. työntämällä.
Tätä surkeutta kestää viitisen vuotta. Sen jälkeen on odotettavissa, että virkamiesten ja poliittisten päättäjien päänuppeihin pakkoleivottu ratikka saa aikaan kaaoksen.
Nimittäin viidessä vuodessa ratikan kehitys on mennyt jo niin pitkälle, että uusimmat ratikat toimivatkin silloin höyryllä ja Tampereelle tilattavat ovat vielä niinkin vanhanaikaisia, että ne toimivat lihasvoimin. työntämällä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Disinformaatiota!
Ja keskustassakin vaeltaa enää juoppoja, narkomaaneja ja avohoitopotilaita raunioiden keskellä. Kyllä Tre on sitten vetovoimainen paikka..... Tänne haluavat jatkossa muutkin työttömät ajelemaan ratikalla ja asumaan sossun tuilla keskustakämpissä. Keskusta on jo nyt slummi.
Kaupunki eroaa luonnosta siten että kaupunki ei ole pysyvässä luonnontilassa.
Mene kertomaan tuo ilosanomasi aluksi heti New Yorkiin, että älyäisivät kaataa sen Central Parkinsa. Ja moneen muuhunkin maailman kaupunkiin, ettei katujen varsilla kuulu olla puita, sinä kun olet sen maailmanluokan keksinnön ihan itse keksinyt. Pääset varmaan eri maiden laatulehtien etusivuille kunniamaininnalla miten Suomessa on taas saatu hienoja älynväläyksiä.
Ehkä heillä on siellä päin sitten vähemmän metsää käytössään, jos jokaisesta puusta on pidettävä tarkkaa kirjaa?
Suomi taas on täynnä metsiä ja ihmisillä on jokamiehenoikeus samoilla melkein missä haluaa. Parempi ne puut on kaupungeista poistaa kuin luonnosta. Metsissä asuu kuitenkin monenlaisia eläimiäkin. Enemmän luonnosta on luonnolle hyötyä kuin kaupungille.
Tamperetta yritetään toden teolla tehdä entistäkin rumemmaksi.
Rouva Topattutäti on ottanut siipeensä todeksi muuttuneesta raitiotieprojektista. Kehityksen pyörät pyörivät ja rouvan kukkahatun alta tupruaa savua.
Kehityksen pyörät pyörivät sata vuotta taaksepäin 500 miljoonan euron vauhdilla.
500 miljoonaa on vain käsiraha. Palaa monta miljardia ennen kuin koko ratikkaverkosto vaunuineen on valmis. Siinä vaiheessa Tampereen kaupunki on selvitystilassa.
Uusi Hämeensiltakin maksaa satoja miljoonia. Sitten selitetään, että ei sitä yksin ratikan takia rakennettu. Ratikan osuus on vain 5 miljoonaa. Satoja miljoonia maksetaan sitten muilta momenteilta.
Hämeensillan uusimisen kustannusten on arvioitu olevan 5 miljoonaa. Aika pieleen saisi mennä, jos hinta "edes" nelinkertaistuisi 20 miljoonaan.
Ratikankin piti maksaa vain 250 miljoonaa, mutta miljardin se tulee ainakin maksamaan, kun ynnätään kaikki kulut yhteen. Kustannusten nelinkertaistuminen on aivan normaalia verorahoin toteutettavissa yksityisten yritysten toteuttamissa hankkeissa. Osakeyhtiölain suomassa turvassa on mukava puuhastella yhteiskunnan piikkiin.
Oikeasti sillan korjaaminen maksaa noin miljardin. Sen jälkeen sitä pitää korjata vuosittain ratikan liian suuren painon takia. Vuosikulut on puolesta miljardista miljardiin. Lisäksi kävely sillalla kielletään koska se on liian vaarallista.
Nimimerkkivaras pistää taas omiaan joukkoon. Käytä vaikka nimimerkkiä "Nimimerkkivaras" jos et keksi omaa.
Itse olet nimimerkkivarvas, kun toisia haukut.
Tottakai ratikkaan laitetaan rahaa yli miljardi euroa, kun tullaan rakentamaan lisää linjoja. Nyt tehtävään vaiheeseen ei miljardia mene.
"Nyt tehtävään vaiheeseen ei miljardia mene."
Tuo on toiveajattelua. Kun ynnäillään Hämeensillat ja muut ratikan vaatimat bonustyöt, niin miljardi menee rikki heittämällä.
Rakennustyömaa on harvemmin kaunis. Arvostele vasta valmista työtä äläkä keskeneräistä.
Valitsemalla sähköbussit olisi valmista ollut heti bussien vastaanottamisen jälkeen.
Kokoomuksen ideologiaan kuuluu tyhjän työn tekeminen. Kaivetaan kuoppia ja peitellään niitä. Mitään järkeä ei touhussa ole, mutta pääasia että saadaan kupattua veronmaksajien rahat. Ja ollaanhan sitä olevinaan sitten tehtykin jotain.
Kuka lienee keksinyt sanonnan "vain hullu paljon työtä tekee, viisas pääsee vähemmällä"? Tuskin on sekoomuksen hyvävelijengistä lähtöisin.