Huijarit vaudissa

Mastedon

Mua raivostuttaa tapahtuma Nouse suomi.
Facebookissa mun seinällä näkee usein mainoksia tapahtumasta. En voi enää kommentoida, koska estävät minut. Olen ilmeisesti liikaa kritisoinut noiden käyttäjien toimintaa Heidi Baker ja joku taikuri maldonado. Netissä on klippi jossa maldonado muuttaa veden juomalasissa punaiseksi ja yleisö on aivan sekaisin tuosta taikatempusta. Pitävät sitä Jumalan ihmeenä. Yksinkertaista sirkus temppua.
Nää ihmiset ovat käyttäjiä, josta Raamattu varoittaa. Maldonado on miljonääri joka tulee keräämään rahat Suomesta. Lisäksi tapahtumaan on pääsymaksu. Evankeliumi ei olekaan ilmaista heidän mielestään.

12

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masredon

      Käyttäjien tilalla pitäisi lukea eksyttäjä. Ennakoiva tekstinsyöttö on vihollisista.

    • Närhit

      Ajattelin että tapaus Patrick Tiainen saisi ihmiset ajattelemaan, että kaikki eivät ole ihan terveellä pohjalla. Tarkoitan siis noita äärikarismaattisia. Hillsong seurakunnat, toverit, missio maailma, ja monet pienet menestysteologia levittävät seurakunnat.

    • Nukkuva

      Kuinka moni on menossa nouse suomi-tapahtumaan?

    • Nurisija

      Onkohan Patrik Tiainen tapahtumassa? Hänhän on hyvä ystävää Heidi bakerin kanssa.

    • Kaatuja

      Onko kellään kokemuksia tapahtumasta? Kaataako Heidi Baker ihmisiä?

    • Alleni

      Ajattelin kaataa Heidi Bakerin.

      • No.höh

        :0(


    • Totuudenpuolesta
      • Olemmekounessa

        Kiitos. Hyvä ja valaiseva linkki. Jospa edes jollekkin tulisi ajatus, että ei ehkä kannata olla mukana tällaisessa.


      • akkakokkolasta50

        kyllä täytyy taas ihmetellä, miks "uskovat" juoksevat tällaisissa tapahtumissa, siis oikeesti miettikää , koetelkaa, ja tutkikaa onko tää Kirkauden ja Kaikkivaltiaan tekosia...??


    • en-lähtis-pilkkaamaan

      2Kor. 4:4 niissä uskottomissa, joiden mielet tämän maailman jumala on niin sokaissut, ettei heille loista valkeus, joka lähtee Kristuksen kirkkauden evankeliumista, hänen, joka on Jumalan kuva.
      Jes. 6:10 Paaduta tämän kansan sydän, koveta sen korvat, sokaise sen silmät, ettei se näkisi silmillään, ei kuulisi korvillaan, ei ymmärtäisi sydämellään eikä kääntyisi ja parannetuksi tulisi."
      Matt. 13:14 Ja heissä käy toteen Esaiaan ennustus, joka sanoo: 'Kuulemalla kuulkaa, älkääkä ymmärtäkö, ja näkemällä nähkää, älkääkä käsittäkö.
      2Kor. 3:18 Mutta me kaikki, jotka peittämättömin kasvoin katselemme Herran kirkkautta kuin kuvastimesta, muutumme saman kuvan kaltaisiksi kirkkaudesta kirkkauteen, niinkuin muuttaa Herra, joka on Henki.
      Ef. 2:2 joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,
      Me jotka noissa tilaisuuksissa käymme, me nautimme ja kiitämme Jumalaa kaikesta siitä hyvästä sanasta, joka toteutuu niissä jotka uskovat !

    • Jeesus sanoi, rauhan minä jätän teille, Minun rauhani,,,,,,,,Joh.14

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      158
      5716
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      175
      3790
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      141
      3442
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      38
      3245
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2796
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2353
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2280
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      236
      2273
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1871
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1352
    Aihe