Euroopan nopea metsittyminen

http://www.wur.nl/upload_mm/3/2/a/f45270a0-d4be-47fa-832d-9894d304b71a_HILDA_animated3.gif

Kyseinen gif-animaatio havainnollistaa hienosti, miten nopeasti Euroopan maat ovat metsittyneet ja vehreytyneet viimeisen 110 vuoden aikana. On selvää, että vedenpaisumuksen jälkeen maat olivat pitkään metsättömiä ja kasvillisuutta oli muutenkin niukasti.

Katsokaa vanhoja kuvia esim. 1800-luvulta eri puolilta maailmaa, niin havaitsette saman ilmiön. Tai lukekaa aikalaisten kertomuksia.

32

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metsittyminen ei liity tulvasatuusi mitenkään, vaan taustalla lienee suuremman kertaluokan kehityksen osalta tyypillinen interglasiaaliajan puuston kehitys ja pienemmän mittakaavan osalta ilmastonmuutos ja muutokset ihmisen maankäytössä.

    • semmostajuu

      Tämä on malliesimerkki siitä mitä on propaganda. Luodaan tieto joka on todellisuudessa havaittavissa mutta ei selitä todellisuutta. Annetaan kuvitelma että tässä on kaikki tieto mitä on olemassa.

      • totuus-esiin

        Noinhan se evoluutiosatu juuri on kyhätty.


      • semmostajuu
        totuus-esiin kirjoitti:

        Noinhan se evoluutiosatu juuri on kyhätty.

        Tässä on selvästi yritetty tuoda luomistarina todellisuudeksi hakemalla esimerkki ja muodostaen siitä luomistarinaan sopiva kuvaus kuinka metsät ovat kasvaneet oikeastaan vasta viimeisen 100 vuoden aikana. Evoluutiosatu taas perustuu siten todellisuuteen että sitä voidaan avoimesti analysoida. Tämä taas ei kestä sitä koska tällä ei puolueetonta tarkastelun lähtökohtaa mikä evoluutioteoriassa on.


    • JärkiHoi

      Kuvitellusta Nooan tulvasta pitäisi olla 4000 vuotta. Mikähän siis sai maat metsittymään vasta viimeisen sadan kymmenen vuoden aikana? Vetoaminen Nooan tulvaan osoittaa sen tason typerehtimistä, että oksat pois. Tulvan jälkeen olisi ehtinyt olla jo kymmeniä puusukupolvia ja tulvan jäljiltä maaperässä on runsaasti ravinteita.

      Oliskiko mitenkään kyse siitä, että reilu sata vuotta sitten alettiin käyttää hiiltä ja kohta sen jälkeen öljyä lämmitykseen puun polttamisen sijaan. Puun polttaminen väheni ja samaan aikaan metsien hoito yleistyi.

      Ja kreationistipösilö näkee siinäkin todisteen Nooan tulvasta.
      On suorastaan tragikoomista, miten paljon omat aidot mielipiteesi eroavat plagiaateistasi. Kun lainaat väitteet fiksummalta, ne näyttäpät päällisin puolin tieteellisiltä, vaikkakin ne ovat täynnä väärinkäsityksiä ja vääriä johtopäätöksiä. Kun taas kirjoitat omia ajatuksiasi, on vaikea käsittää, miten voit olla edes ala-asteen opettaja. Ei järjen häivää.

      • ekkö.nää.tiiä

        Pitäähän sen maan ensin kunnolla kuivaa, ennen kuin se voi metsittyä! Ei metsä suolla kasva, saatana!


      • kylmätiiän
        ekkö.nää.tiiä kirjoitti:

        Pitäähän sen maan ensin kunnolla kuivaa, ennen kuin se voi metsittyä! Ei metsä suolla kasva, saatana!

        ainakin tuolla pienen järven ympärillä oleva suo on hyvä kasvupaikka metsälle..siellä niitä puita hyvin on pystyssä..meilläpäin metsä kasvaa suolla!!!


      • ekkö.nää.tiiä
        kylmätiiän kirjoitti:

        ainakin tuolla pienen järven ympärillä oleva suo on hyvä kasvupaikka metsälle..siellä niitä puita hyvin on pystyssä..meilläpäin metsä kasvaa suolla!!!

        Suolla ei kasva kuin onnettomia käkkäröitä.

        Puut alkaa kasvaa vasta kun ojitaan niin että kuivuu kunnolla!


      • jhjhhgfhghg
        ekkö.nää.tiiä kirjoitti:

        Pitäähän sen maan ensin kunnolla kuivaa, ennen kuin se voi metsittyä! Ei metsä suolla kasva, saatana!

        Notta metsä kuivui n. 3900 vuotta ja lähti sitten äkkiä kasvamaan. Mahtoi ensimmäisillä puusukupolvilla olla aika vaikeaa, vai olikohan mangrove se puu, mistä kaikki Libanonin Setriä myöten varioituivat.

        Huomaa, kun ROT kirjoittaa ihan omaa tekstiään. Jos tuo opettaisi lapsiani, niin siirtäisin lapseni mihin hintaan tahansa johonkin muuhun kouluun. Täysin sekopää.


      • khkjkjhkkjh

        Kehtaatko tosissasi kompata tuota aloitusta? ROT:n omissa jutuissa ei ole järkeä pierun varjon vertaa. Totaalisen sekopää fundamentalisti.

        Ps. Lapseni pärjäävät koulussa selvästi keskitasoa paremmin. Ovat kyllä jo olleet ROT:n tasoisten ala-asteen opettajien kynsistä pois.


    • Tulva.on.totta

      Aivan totta. Suomessa maa nousee vedenpaisumuksen jäljiltä, kun tulvavedet painoivat maankuoren alas. Erityisen nopeaa maannousema on Pohjois-Pohjanmaalla ja Perämeren rannikolla. Tämän selvän faktan vuoksi alueella on tihein uskovaisten keskittymä.

      • BaabelinKotkotus

        Taitavat olla körttejä ja pohjoisempana lestadiolaisia. Ei kai sellaiset oikeita uskovaisia ole ainakaan ROT:n mielestä?


      • Taitaa olla melko samantekevää vastaako näihin juttuihin jotenkin vakavissaan vaiko sitten juuri noin - vai vastaako ollenkaan. Lopputulos on aina yhtä kapista sirkusta.

        Joidenkin kohdalla jumalusko näyttää olevan sellainen pneumaattisesti täytettävä raihnainen pomppulinna, joka pihisten vuotaa tyhjiin. Jostain pitää aina keksiä lisää mitä tahansa litkua vanhaan yskivään aggregaattiin, jolla tuota kulahtanutta farssia yritetään vielä pitää pystyssä.

        Lopputulos sitten on esim. tällainen aloitus ja mitä noita muita inttäjiä tässä nyt on ollut. Siihen vielä päälle satunnaisten trollien elämän tyhjänpäiväisyyden pakonomaiset esittelyt niin ollaan kyllä kaukana mistään keskustelusta.

        Minkäs sille tekee jos noiden ihmisten elämän riittää täyttämään tahaton tai tahallinenkin pelleily, muuta kuin kiertää kaukaa... :P


      • hyvät.ihmiset
        BaabelinKotkotus kirjoitti:

        Taitavat olla körttejä ja pohjoisempana lestadiolaisia. Ei kai sellaiset oikeita uskovaisia ole ainakaan ROT:n mielestä?

        Kaikki, jotka uskovat Jumalan luoneen maailman eivätkä alennu evoluutiohömpötykseen, ovat oikeita uskovaisia ja hyviä ihmisiä.


      • EiKaikkiMuttaUseimmat
        hyvät.ihmiset kirjoitti:

        Kaikki, jotka uskovat Jumalan luoneen maailman eivätkä alennu evoluutiohömpötykseen, ovat oikeita uskovaisia ja hyviä ihmisiä.

        Eivät näköjään ihan kaikki, mutta suurin osa heistäkin. Kaikki suuret kirkkokunnat hyväksyvät evoluutioteorian. Tosin teistinen evoluutio taitaa olla isojen kirkkokuntien perusajatuksena.
        Nuorenb maan kreationistit ovat kristityistäkin jo säälittävän pieni marginaaliryhmä.


    • parempionniensikerralla

      Olipa mielenkiintoista nähdä jotain muuta kuin evoluutioteorian kumoamista. Meni pahasti metsään tämä kyllä paljon nopeammin kuin 110v aikana tapahtunut euroopan metsittyminen

    • Tämä aloitus oli tietysti taas hyvä esimerkki siitä miten laaja-alaisesti harhaiset kretudenialistit hylkäävät tieteen. Tällä kertaa hylättiin historiaa ja vieläpä varsin tuoretta ja hyvin tunnettua sellaista.

      Vähissä on ne tieteenalat joita tuollaiset denialistit eivät vastusta.

    • Voi hyvänen aika sentään. Alakoulun opettajankin pitäisi sen verran ymmärtää että 1800-luvun taajamien ympärillä ei ollut puustoa, koska se hakattiin ensisijaisesti polttopuuksi, mutta myös rakennusmateriaaliksi (talojen, varastojen, huonekalujen, käyttöesineiden, veneiden, laivojen yms.).

      Ihan mielenkiinnosta kysyn sinulta ROT: miten suhtaudut siihen tietoon että suurta osaa Suomea peitti luonnosta löytyvän todistusaineiston mukaan noin 120 000 - 10 000 vuotta sitten kilometrien paksuinen mannerjäätikkö? Eli lyhyemmin, miten suhtaudut tietoon viimeisimmästä jääkaudesta ja jääkauden merkeistä? Totta vai tarua?

      • evokkimaailma

        tommoset jääkaudet on saatanan tekosia koska niistä ei ole mainintaa raamatussa. evokit yrittää eksyttää totuudesta pois.


      • IlkimyksenKoululapsi

        Maailman metsittyminen on sivumennen sanoen ristiriidassa rappeutumisfantasian kanssa.


      • sivuunjasuoraan
        IlkimyksenKoululapsi kirjoitti:

        Maailman metsittyminen on sivumennen sanoen ristiriidassa rappeutumisfantasian kanssa.

        Onko se ristiriidassa jos sen sanoo suoraan mennen?


      • sivuunjasuoraan kirjoitti:

        Onko se ristiriidassa jos sen sanoo suoraan mennen?

        On.


      • IlkimyksenKoululapsi kirjoitti:

        Maailman metsittyminen on sivumennen sanoen ristiriidassa rappeutumisfantasian kanssa.

        "Maailman metsittyminen on sivumennen sanoen ristiriidassa rappeutumisfantasian kanssa."

        Aivan. Ehkäpä Jumalan masinoima rappeutumis-kosto koskee vain eläimiä? Jumala, eskaritason tietäjä ja kaikkivoimaton tumpelo ei tunnetusti tiennyt sienistä ja bakteereista mitään, joten niitä ei edes tarvitse laskea joukkoon.


      • evokkimaailma kirjoitti:

        tommoset jääkaudet on saatanan tekosia koska niistä ei ole mainintaa raamatussa. evokit yrittää eksyttää totuudesta pois.

        "tommoset jääkaudet on saatanan tekosia koska niistä ei ole mainintaa raamatussa. evokit yrittää eksyttää totuudesta pois."

        Parodiaa, mutta arvoitukseksi jää oliko tahallista vai tahatonta. Veikkaan ensimmäistä vaihtoehtoa.


    • MyötähäpeääTuntien

      Eiköhän tuo aloitus kerro kaiken tietämisen arvoisen ROT:n "tieteellisyydestä".

      • Epäjumalienkieltäjä

        Itsekin luin avaajan nimimerkin kirjain kirjaimelta kahteen kertaan varmistaakseni, ettei joku trolli esiinny RoT:tina. Oli niin tökerö avaus, että luulin sitä ilman muuta pilaksi. Ilmeisesti ei kuitenkaan ollut.


    • eisehommatoimi

      Milloin luovutat ja myönnät ettei raamattu olekaan totuus?

    • Kyse on metsittämisestä.

      • kmewrkmkm

        eli aloitus on totta ja oikeassa?


      • TottakoIhan
        kmewrkmkm kirjoitti:

        eli aloitus on totta ja oikeassa?

        Aloitus oli lapsellinen väärinkäsitys tai lapsen tasoisille suunnattua tahallista valehtelua. Kyse oli siirtymisestä puun poltosta muihin energalähteisiin, kuten kivihiileen, öljyyn ja sähköön.
        Täytyy olla melkoisen ulapalla, jos uskoo metsän kituneen Nooan tulvan jälkeen 3900 vuotta ja sitten pölähtäneen kovaan kasvuun viimeisen sadan vuoden aikana. Tuskin tuollainen uppoaisi edes kaikkiin ROT:n opettamiin ala-asteen lapsiin ja hän tarjoaa sitä tieteellisenä faktana. Eikä tuo ollut ensimmäinen kerta. Fossiiliaineisto Nooan tulvan jäljiltä on aivan yhtä lapsellinen selitys. Mitä taas tulee tiedeartikkelien raiskaamiseen omilla merkillisillä tulkinnoilla, niin siinä ROT on suorastaan mestari.

        Kuinka totaalisen sekaisin fundamentalistinen uskonto ihmisen kuupan saakaan?


      • kmewrkmkm kirjoitti:

        eli aloitus on totta ja oikeassa?

        Totaalisen väärässähän aloitus on.

        Jopa Suomessa alettiin jo 1800-l. olla huolissaan metsien loppumisesta, polttopuu-, aidanseiväs-, ja varsinkin kaskeamiskäytön takia.

        Aloituksen linkin kartoissa ilmenevä metsien lisääntyminen on siis ihmistoiminnan tulosta, samoin kuin 1800-l. asti jatkunut metsien väheneminen.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4862
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3523
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1548
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      40
      1413
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1312
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1108
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1027
    Aihe