Venäjän, Turkin ja Iranin suojavyöhykkeet ovat saaneet taistelut taukoamaan monella Syyrian alueella.
Venäjä saanut Syyrian rauhoittumaan
Piismeiker
31250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Väärin sammutettu.
Sehän on hyvä, jos nuo saavat alAssadin lopettamaan oman kansansa murhaamisen.
Vähiin se on jäänyt.
Onko Mosul jo vallattu, uutispimento jatkuu ja kukaan ei edes kysy minkä tason teurastus on meneillään?
Tämällainen vaikeneminen on jumalattoman tehokasta, pari viikkoa ja kukaan ei edes muista koko traagisten tapahtumien näyttämöä?
Elikä valtamedia osoittaa taas kerran mahtinsa.
Totta, nopeasti Syyrian teurastukset unohdetaan.
Kukaan ei enää muista Venäjän massiivisia pommituksia siviilikohteisiin, kouluihin, sairaaloihin, Aleppossa. Venäjän tukeman al Assadin kaasuiskukin on jo autuaasti unohdettu.
Eipä Ukrainastakaan uutisoida mitään muuta kuin Euroviisuista. Sota kuitenkin jatkuu itäisessä Ukrainassa Venäjän aktiivisella tuella. Krimin miehityskin on jo kohta unohdettu.
Sinulla ei tavan mukaan ollut tarjota mitään vastinetta, kuuluu trollin luonteeseen ohjata polttavia asioita sivuraiteille.
Otatko kantaa myös iltasanomien kommetti osatolle, meinaan samantasoista, jonka voisi hyvinkin luokitella trolliosastolle?
"Venäjän massiivisia pommituksia siviilikohteisiin, kouluihin, sairaaloihin, Aleppossa. "
Tiesitkö, että massiiviset pommitukset olivat vain median luoma propagandakikka?
PS Neuvolat meinas unohtua.
Niinkö Kremlin viralliset propaganda tiedotteet kertovat?
Mitäh?
Minähän ihmettelin samaa kuin sinäkin. Teurastusten unohtumista.
Vai onko niin, että mielestäsi teurastukset ovat valikoitavissa hyviin ja pahoihin teurastuksiin?
Ei, mutta Syyria on ollut esillä kiitettävästi, Mosulin tapahtumista ei ole juurikaan uutisoitu.
Otatko kantaa myös iltasanomien kommetti osatolle, meinaan samantasoista, jonka voisi hyvinkin luokitella trolliosastolle?
Kyllä ottaa kantaa myös siellä, tai trollaa. Jos kommentissa lukee HUUTONAURUA, tasan yksi vaihtoehto kuka on kyseessä. Myös sisältö on samaa tuttua paskaa, vailla sisältöä.
Ehkäpä Syyria on ollut karmaisevaa murhaamista ja varsinkin kun niiden pommitusten kohteet eivät olleet terroristit, vaan ensisijaisesti siviilit. Myös kaasuhyökkäyksiäkin on tapahtunut Syyriassa Assadin tekemänä aiemminkin kuin nyt nämä viimeiset, joten 'maailma' on varmasti herkistyneempi Syyrian tilanteessa.
Olen samaa mieltä, että tietoa Alepposta saatiin kiitettävästi.
Mosulinkin tilanne on varmasti paha myös siviileille, niinkuin sota yleensäkin. Siellä kuitenkin kohteena on selkeästi terroristijärjestö ISIS eli tilanne on täysin erilainen kuin Aleppossa. Maailma jotenkin vaan hyväksyy sodan terrorismia vastaan paremmin kuin siviilien pommitukset joilla tuetaan vallassaolevaa hirmuhallitsijaa.
.
Syyrian pääkaupungin Damaskoksen alueelta on aloitettu ensimmäiset kapinallisten ja heidän perheidensä evakuoinnit.
Maanantaina Barzehin alueelta Idlibin maakuntaan evakuoitavia ihmisiä voi olla jopa 1 500, arvioi Syrian Observatory for Human Rights -tarkkailujärjestö. Hallituksen tv-kanavan mukaan kapinallistaistelijat saavat myös jäädä alueelle, jos he suostuvat rekisteröitymään.
Syyrian hallitusta tukevat Venäjä ja Iran sekä osaa kapinallisista tukeva Turkki sopivat viime viikolla neljästä niin sanotusta turva-alueesta, joilla osapuolet eivät saa taistella tai käyttää sotilaskoneita. Idlib kuuluu yhteen näistä alueista. Evakuoinneista osapuolet pääsivät sopimukseen myöhään sunnuntaina.
Syyrian ulkoministeri Walid Muallem kommentoi kuitenkin maanantaina, että YK tai kansainväliset joukot eivät saa tulla valvomaan turva-alueita.
Damaskos on suurimmaksi osaksi Syyrian hallituksen hallussa. Barzeh on yksi niistä alueista, jotka ovat vielä kapinallisten hallussa.
Eri puolilla Syyriaa on aiemminkin ollut samantyyppisiä järjestelyjä, joissa kapinallisalueiden taistelijat pääsevät antauduttuaan poistumaan turvallisesti. Damaskoksen alueelta maanantain evakuoinnit ovat ensimmäisiä.
Sopimus turva-alueista on hillinnyt taisteluita Syyriassa. Oppositio on arvostellut, että hallitus on pakottanut ihmiset evakuointeihin piirityksillä ja sotatoimilla.
Hyvä kun etenee, jospa tulisi jotain pysyvää nyt kun YK:lta kiellettiin kaikki toiminta, eihän järjestö ole puolueeton?
Juu, Venäjähän on tunnetusti luotettava ja puolueeton toimija Syyriassa. 😂🤣🤣🤣 Mitä nyt vähän pommittelee siellä täällä siviilejä ja puolustaa Assadia, oman kansansa kaasuttajaa ja murhaajaa,.
Ja nyt vapaammin, kun estää kansainvälisten tarkkailijoiden ja YK:n läsnäolon.
Osatko sanoa, kuka olisi al Assadia parempi hallitsija Syyriassa?
Olisiko joku ilokaasun tarjoaja kuitenkin kivempi vaihtoehto?
Assadia ympäröi liiaksi kalmalta lemahtelevat kaasut, ettei Assadia nenää nyrpistämättä siedä kuin samaa ominaistuoksua käyttävät venäläiset siirtomaaisännät.
En osaa.
Siltikään omankansansa murhaajaa, kaasulla, pommituksilla,jne on vaikea hyväksyä. Ei voi olla niinkään, että kaikki sulkee silmänsä hirmutekoja tekevän diktaattorin edessä ja käyttäytyy kuin mitään ongelmaa ei olisi. Vai onko sellainen sinusta ok?
Kuinkahan monta viikkoa tai kuukautta al Assad pysyisi vallassa jos Venäjä lopettaisi sotilaallisen tukensa?
Ja voisiko seuraajakaan olla pahempi
valehtelet
Venäjän toimet suuntaa kohti aselepoa ja rauhaa. SeAleppon siviilipommitus on White Helmets sepitelmää, johon Suomenkin media tarttui kun ei jaksanut etsiä puolueetonta näkemystä asioista. Virheellisiä tietoja ei oiottu ja nyt natotrollit kertoo niitä tositapahtumina.
Venäjä on väärentänyt aina historiaansa, joten valhe tulee luontevasti kuin kasakalle saalis käteen.
Venäjä ei ole väärentänyt Syyriassa mitään tietoja. Suomen media ei edes pyri objektiivisuuteen uutisoinneissaan.
Miten YK asennoitui esim. Naton hyökkäykseen Libyaan?
Entä Jemeniin kohdistuviin pommituksiin, Israelin mielivaltaan naapureitaan kohtaan ym ym?
Miten hyväksyttyä on ollut Venäjän siirtomaasodat Tsetseniassa, Georgiassa, Syyriassa ja Ukrainassa?
Järjetön määrä tapettuja ihmisiä.
Tsetseniaa en tunne tarkkaan, mutta Georgia kurmootti pienempiä naapureitaan ja sai venäläisiltä isän kädestä. Syyriassa jenkit oli puuhastelleet jo neljä vuotta kaatamassa Assadia kun Venäjä tuli mukaan kuvioihin. Ukrainassa Nato luuli nappaavansa Sevastopolin jne,
Turha osotella sormella, joka on kiero kuin Nikki Haleyn tamppooni.
Venäjällä ei ole ollut kansainvälistä hyväksyntää eikä tukea yhdellekään operaatiolleen.
Venäjä syyllistyy jatkuvasti sotarikoksiin ja kansainvälisen oikeuden vastaisuuksiin.
Venäjä on patologinen kriminaali ja trollit kanssarikollisia.
https://www.youtube.com/watch?v=CSKOETVygE4
Venäjä saanut krimin rauhottumaan.
Krim on laittomasti miehitetty. Venäjä on kansainvälinen hylkiö ja pakotteiden kohde roistomaisuuksiensa takua.
Venäjän laiton miehitys Krimillä on heikentänyt esim. tataarien asemaa.
Venäjä vainoaa muita kansallisuuksia.
Useimmat kyllä 'rauhoittuvat', kun kohti on suunnattu ladattu ja laukaisuvalmis rynnäkkökivääri miehittäjäsotilaan kädessä.