Viroon voi luottaa?

Tulee apuun jos suomea uhkaa vaara tilanne!
Eli miten? Eli vuevät loputkin työpaikat tai lähettävät lastin viinaa. Muutahan niillä ei oke tarjotakkaan.
Vai lainaavatko sen jenkki pressan meille?
Tyhjä lupaus maalta jota AINA joku miehittää!
13134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Virolaisia on aikanaan kovastikin Suomea auttamassa, kun Neuvostoliitto yritti huonolla menestyksellä miehittää Suomen. Ei onnistunut.
Viro auttaa tietysti omien tesurssiensa puitteissa. Tärkeintä onkin tietysti, että auttaa. Jokainen tietysti ymmärtää, ettei se ratkaise mitään, jos Venäjä hyökkää. Suomenkaan omat vahvat puolustusvoimatkaan ei riitä, mutta kykenevät aiheuttamaan vahinkoa ja toivottavasti pidättelemään, kunnes apua jostain saadaan. Js saadaan. Liittoutumaton maa ei siitä tietenkään voi olla varma, kuten Ukrainankin kohtalo osoittaa.

Viroa on miehittänyt vain Neuvostoliitto aikanaan ja jälki on karmeaa. Nyt Viro on vapaa valitsemaan oman tapansa itsenäisyyttään suojelemaan. Viro on ymmärtänyt erinomaisesti, että vajaa kaksi miljoonaa asukasta ei mitenkään kykene vastustamaan itänaapuriaan ja siksi on valinnut Naton. Parempaakaan vaihtoehtoa ei ole. Valinta on ollut oikea ja Viro on edelleen itsenäinen.

Äänestä
  • Mitä Ukrainan kohtalo osoittaa?

    Äänestä

  • Viroa on aina miehittänyt joku muu suurempi valtio. Milloin Tanska ,Preussi, Puola, Saksa, Venäjä, Neuvostoliitto, Natsi-Saksa ja sitten taas Neuvostoliitto ja nyt USA

    Äänestä

  • Isenäisen Viron/Eestin tarina on lyhyt, mutta surullinen. "Siis liehuta lennätä pellavapäätä, sä kiiltävänappinen sotilas tuo..."

    Äänestä

  • Imhox kirjoitti:

    Viroa on aina miehittänyt joku muu suurempi valtio. Milloin Tanska ,Preussi, Puola, Saksa, Venäjä, Neuvostoliitto, Natsi-Saksa ja sitten taas Neuvostoliitto ja nyt USA

    "...ja nyt USA"
    Hahahaaaaa, harmittaako? USA ei todellakaan miehitä Viroa vaan kun Neuvostoliitto kaatui niin Viro juoksi niin kovaa kuin pystyi länteen. Katkaisi kaikki siteet Neuvostoliittoon, muuttii yhteiskuntarakenteen pois pakkokommunismista ja solmi lännen kanssa sotilasliiton.

    On se vain rankka totuus kun neuvostoaate ei kelpaa, ei sitten millään ja kaikki juokset länteen :D

    Äänestä

  • Baltian maat ja Suomi eivät.kuulu lännen etupiiriin. Eivät ole koskaan kuuluneetkaan, eivätkä kuulu edelleenkään. Eihän täällä edes puhuta mitään länsimaista kieltä. Eikä haluta edes oppia. Pakkoruotsin opetus lopetetaan Suomen kouluissa koska PS.

    Äänestä

  • Taika-gin kirjoitti:

    Baltian maat ja Suomi eivät.kuulu lännen etupiiriin. Eivät ole koskaan kuuluneetkaan, eivätkä kuulu edelleenkään. Eihän täällä edes puhuta mitään länsimaista kieltä. Eikä haluta edes oppia. Pakkoruotsin opetus lopetetaan Suomen kouluissa koska PS.

    Puhu vain omasta osamattomuudestasi, kyllä moni suomalainen osaa saksaa, ranskaa, englantia, espanjaa ja muita "länsimaisia kieliä".

    Suomi ja Baltian maat kuuluvat länteen, niin kulttuurillisesti, yhteiskuntarakenteeltaan ja taloudeltaan. Putinin Venäjä on vain juoppo seinänaapuri, jota on vain pakko sietää.

    Äänestä

  • NoBoxxx kirjoitti:

    Mitä Ukrainan kohtalo osoittaa?

    Etkö tiennyt, että Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja miehitti Krimin jo vuonna 2014. Sota ja miehitys jatkuu edelleen.
    Ukraina oli liittoutumaton maa. Jos olisi ollut Naton jäsen, niin Venäjä ei varmasti olisi hyökännyt. Ja tuskin vaikka olisi ollut vain EU:n jäsen.

    Katsii lukea muitakin uutisia kuin hyökkääjän ja sodan osapuolen Venäjän hallinnon kontrolloimia propagandauutisia. Maailma ja todellisuus voisi aueta ihan erilaisena.

    Äänestä

  • Imhox kirjoitti:

    Viroa on aina miehittänyt joku muu suurempi valtio. Milloin Tanska ,Preussi, Puola, Saksa, Venäjä, Neuvostoliitto, Natsi-Saksa ja sitten taas Neuvostoliitto ja nyt USA

    Viro itsenäistyi 1918 ja Neuvostoliitto on ainoa Viroa miehittänyt maa.
    Toisen maailmansodan aikana myös Saksa miehitti vähän aikaa sodan melskeissä vähän aikaa. Saksahan miehitti sota-aikana lähes koko Eurooppaa joitain vuosia. Olikohan montaakaan maata Suomen, Ruotsin, Englannin ja joidenkin ihan läntisimpien Euroopan maita lukuunottamatta, jota Saksa ei miehittänyt. Niin ja Neuvostoliittoakaan ei miehittänyt.

    Äänestä

  • Historiapläjäys kirjoitti:

    Viro itsenäistyi 1918 ja Neuvostoliitto on ainoa Viroa miehittänyt maa.
    Toisen maailmansodan aikana myös Saksa miehitti vähän aikaa sodan melskeissä vähän aikaa. Saksahan miehitti sota-aikana lähes koko Eurooppaa joitain vuosia. Olikohan montaakaan maata Suomen, Ruotsin, Englannin ja joidenkin ihan läntisimpien Euroopan maita lukuunottamatta, jota Saksa ei miehittänyt. Niin ja Neuvostoliittoakaan ei miehittänyt.

    Niin, Sveitsi jäi mainitsematta. Ja Islantikin.

    Äänestä

NATOon ja LUCIFERin palvojiin ei kannata missään nimessä luottaa!!!

Äänestä

Virolaiset poikkeavat muista mamuista siinä, että ne kyllä vie meidän työt, mutta tuo meidän naiset 😄!

Äänestä

Kuparirosvoihin voi luottaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyhjääonlupakset kirjoitti:

Tulee apuun jos suomea uhkaa vaara tilanne!
Eli miten? Eli vuevät loputkin työpaikat tai lähettävät lastin viinaa. Muutahan niillä ei oke tarjotakkaan.
Vai lainaavatko sen jenkki pressan meille?
Tyhjä lupaus maalta jota AINA joku miehittää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu