Kuitti asiakkaalle mutta myös kirjanpitoon?

Eli jos maksutapahtuma tehdään sähköisesti verkkokaupasta ja tilatun tuotteen rahat näkyy tilillä, niin asiakkaalle tulostan kuitin, mutta tarvitseeko minun tulostaa sama kuitti myös kirjanpitoa varten?
275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Riippuu siitä kukahan hoitaa kirjanpitoa.

Kyllä verotarkastuksen tullessa pitää kuittit löytyä. Josta selvii kaikki vaadittavat jutut. Sisältääkö summa alveja ja kuinka paljon, ostaja ja myyjä ja myyjän y-tunnus...yms....

Itse säilytän kaikki kuitit sähkösessä muodossa, niin eipä tarvii tulostella yms....säilytellä mitään paperilappusii...

Äänestä

Kyllä kirjanpitäjälle pitää pystyä osoittamaan jollakin tavalla, mistä rahat ovat tilille tulleet. Yleensä kuitilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuittinainen kirjoitti:

Eli jos maksutapahtuma tehdään sähköisesti verkkokaupasta ja tilatun tuotteen rahat näkyy tilillä, niin asiakkaalle tulostan kuitin, mutta tarvitseeko minun tulostaa sama kuitti myös kirjanpitoa varten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu