Tarpeellinen Hyötytoiminta muun ohessa

wiljamikooo

Tarpeellista pikkupuuhaa on sopiva hommata itselleen jos ja kun aikaa on..

omatoiminen hiustenleikkuu ja hygienia
pyykinpesu
laskujenmaksu
kauppareissut
ruuanlaitto
imurointi
muu siivous
voimistelu
meditointi
polkupyoraily
pidättaytyminen viinasta ja tupakasta ja torsäämisestä ym. paheista
lukeminen
ruokajonoissa seisominen

jatkakaa listaa mitä puuhaatte vähävaraisena??

11

189

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Makaronisti

      Makaronin viljely.

    • käyhättyvarttiköyhä

      toi on valhe, et ois vähävarane. yhteiskunta on kuin teatteri, mistä käyhätään just ne oikeet tyypit köyhyyteen. ei ihminen oikeesti ole vähävaranen. yhteiskunta on kuin toimintaelokuva, hehhe, käkä.

    • Itseäni kiinnostaisi retkeily ja vaellus. ja nyt olenkin etsimässä halpaa vedenkestävää telttakangasta että voin ommella (harrastaa) ja tehdä oman teltan kesän aktiviteettejä varten kunhan tämä toukokuinen lumisade lakkaa. Tietääkö kukaan köyhimys mistä sais halpaa/ilmasta teltta/pressukangasta? Mutsi varmaan lainaa kyl tota ompelukonetta.

    • Mulla noi kauppareissut on samalla pitkiä kävelylenkkejä jos niin haluan. Kun oli vielä amme harrastin myös nyrkkipyykkiä. Ekaks pesin itseni sitten kalsarit ja lopuksi sukat. Farkut sun muut paidat kyllä koneessa tai vanhempien luona.

      Ruoanlaitto on myös harrastus siinä missä leivän leipominen. halpaa ja hyvää kun osaa ja on kiinnostusta. Köyhä fiksu aina pärjää. Salakatiskointia en ole vitsinyt alkaa harrastaa ja ikävä kyllä monet laiturit on suljettu ettei pääse edes pilkille.

      Ruokajonoissa en ole seisonut vielä mutta kai sitä joskus pitää sitäkin tehdä. Onhan noita muitakin niin miksei...

    • Imurointia kun inhoan ja asunto suht pieni voi käyttää harjaa ja rikkalapiota. Paras kuitenkin on kevyt kostea moppaus (laminaattilattia). Tulee täysin puhdasta ja kaksi asiaa hoituu kerralla.

    • Kinostaa
    • köyhäautoilee

      Korjasin juuri vanhaa autoani, vaihdoin alapallonivelen ja säästin huomattavan summan. Laadukas varaosa maksoi 19,90€ tarvikeliikkeessä ja vaihtotyöhön minulta meni pari tuntia, tienasin 180€, kun en viennyt autoani korjaamolle! http://aijaa.com/LLrogU

      Taas mennään vuosi eteenpäin vanhalla katsastetulla autolla!

    • tyytyväinenköyhä

      Minä puuhaan vähävaraisena juuri noita edellä lueteltuja asioita.
      -Nyt tein ruokaa perheelle ihan itse punaisella lapuilla ostetuista tarjoustuotteista, keitin kananmunia, paistoin uunissa pihvejä, tein broilerkastiketta ja keitin perunoita. Siinä meille ruokaa taas useammaksi päiväksi!
      -Pätkin tänään itse tehtyjä halkoja 1,5m³ liiteriin klapeiksi ja lämmitin leivinuunin, sekä keskuslämmityskattilaan pesällisen, että saadaan suihkuvettä koko perheelle illalla. Näillä puilla lämmitelläänkin sitten suihkuvettä pitkälle kesää!

    • radionkuunteluuuu

      Melkein koko päivän radio auki kun kotona. Toivelevyjä, keskusteluohjelmia. Ei millään jumputus kanavalla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4358
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      144
      3120
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2428
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2343
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      1985
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1584
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      150
      1411
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe