Mulla hyvä idea! Kaikki nyt joukolla keksimään syyllisiä omaan syrjäytymiseensä!
Kuka keksii parhaimman syyn? Miten palkitaan voittaja? Ideariihi koolle!!!
Syyllisiä syrjäytymiseen
11
443
Vastaukset
- pienestäsealkaa
En lähde tähän kisaan. Katkeruus ja itsesäälissä pyöriskely ei auta mitään. Jos koet olevasi syrjässä, päätä jo tänään tehdä asialle jotain vaikka ihan pientä. Arvosta itseäsi ja elämääsi. Ala ottaa vastuuta terveydestäsi vaikka lähtemällä päivittäin lenkille, ala tekemään jotain hyvää kaverille ja myös itselle.
- KaaleppiKalevaan
Ei kannata mollata itseänsä. Muut tekevät sen paremmin. Jokainen ihminen on jonkin arvoinen. Sanokoot muut mitä hyvänsä.
- uahgoai
Eipä siinä muuta tarvitse kuin avata tv ja todeta millaista paskaa se on täynnä.
- Katkerahko
1. neljän koulukiusaajan porukka ala-astevuosilta.
2. Vanhempien alkoholi- ja mielenterveysongelmat.
3. Kahden edellisen seurauksena omat mielenterveysongelmat.
Siinäpä "syylliset" pääpiirteissään. - kastanyetti
Ei kannata itsesäälisssä maata ota kaksi tiiltä ja hakkaa niitä yhteeeeeen jätä pääsiväliin vittukun helpottaaa ota vasara nuiji sillä päähän vitttukun helllpoottaaa ÄLÄ TUO MUILLE MURHEITAS!!!
- kusetusko
Poliitikot hokee syrjätyneistä? Tosin politiikot ovat syrjäytyneet kansasta, vuodessa vain 5 kuukautta lomaa (istuntovapaa)? Plus ilmaiset "työmatkat" ruuat puoluetuet ja.......................
- tuhottumaa
En tunne itseäni syrjäytyneeksi koska ole itse "syrjäyttänyt" itseni tästä sairaasta yhteiskunnasta joka ajaa Silppurin johdolla suoraan tuhoon. Älkää äännestäkö ketään ja annetaan vaan mennä kun oikein valtion tahtokin on sellainen.
- mieenkestä_
SininenSekohallitus =)
- paistaasepäivä
Elämä voi olla tuskallista, mutta etten ainakaan itse lisäisi omaa tuskaani, yritän pysyä liikkeellä tavalla tai toisella, enkä ainakaan itse seiso itseni tiellä ajatellen ettenkö saisi nauttia ja iloita elämästä huolimatta olosuhteista joiden keskellä olen. Eli en ainakaan itse syrjäytä itseäni vertailemalla itseäni muihin. Voin tehdä jotain pientä hyvää jonkun hyväksi, sekin on jo jotain osallistumista ja saa hyvän mielen.
Jep- Liikkeellä on pysyttävä. Harrastuksia liikuntaa ja mielenkiintoa maailmaa ja elämää kohtaan. Tuskallisista kokemuksista huolimatta. Voi siellä lähibaarissakin käydä sosiaalisoitumassa,ihan normaaleja ihmisiä sielläkin on.
Syrjäytyminen kulutushysteriasta, ahneudesta , omaan napaan tuijottamisesta, luonnon tuhoamisesta vai tarkoitatko henkistä syrjäytymistä ? Mielestäni on hyväksi erottaa omista ajatuksistaan nuo aiemmat mainitut eikä jäädä niitä kaipailemaan... Kiitollinen olen toki Jumalalle tästä kaikesta enkä suinkaan katkera että pitäisi alkaa jotakuta "syyttelemään" .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82092Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1161528Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201205Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82091105Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861094Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661035Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67815- 77783
Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.81740Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös37637