Syyllisiä syrjäytymiseen

taaksepoistu

Mulla hyvä idea! Kaikki nyt joukolla keksimään syyllisiä omaan syrjäytymiseensä!
Kuka keksii parhaimman syyn? Miten palkitaan voittaja? Ideariihi koolle!!!

13

472

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienestäsealkaa

      En lähde tähän kisaan. Katkeruus ja itsesäälissä pyöriskely ei auta mitään. Jos koet olevasi syrjässä, päätä jo tänään tehdä asialle jotain vaikka ihan pientä. Arvosta itseäsi ja elämääsi. Ala ottaa vastuuta terveydestäsi vaikka lähtemällä päivittäin lenkille, ala tekemään jotain hyvää kaverille ja myös itselle.

    • KaaleppiKalevaan

      Ei kannata mollata itseänsä. Muut tekevät sen paremmin. Jokainen ihminen on jonkin arvoinen. Sanokoot muut mitä hyvänsä.

    • uahgoai

      Eipä siinä muuta tarvitse kuin avata tv ja todeta millaista paskaa se on täynnä.

    • Katkerahko

      1. neljän koulukiusaajan porukka ala-astevuosilta.
      2. Vanhempien alkoholi- ja mielenterveysongelmat.
      3. Kahden edellisen seurauksena omat mielenterveysongelmat.
      Siinäpä "syylliset" pääpiirteissään.

    • kastanyetti

      Ei kannata itsesäälisssä maata ota kaksi tiiltä ja hakkaa niitä yhteeeeeen jätä pääsiväliin vittukun helpottaaa ota vasara nuiji sillä päähän vitttukun helllpoottaaa ÄLÄ TUO MUILLE MURHEITAS!!!

    • kusetusko

      Poliitikot hokee syrjätyneistä? Tosin politiikot ovat syrjäytyneet kansasta, vuodessa vain 5 kuukautta lomaa (istuntovapaa)? Plus ilmaiset "työmatkat" ruuat puoluetuet ja.......................

    • tuhottumaa

      En tunne itseäni syrjäytyneeksi koska ole itse "syrjäyttänyt" itseni tästä sairaasta yhteiskunnasta joka ajaa Silppurin johdolla suoraan tuhoon. Älkää äännestäkö ketään ja annetaan vaan mennä kun oikein valtion tahtokin on sellainen.

    • mieenkestä_

      SininenSekohallitus =)

    • paistaasepäivä

      Elämä voi olla tuskallista, mutta etten ainakaan itse lisäisi omaa tuskaani, yritän pysyä liikkeellä tavalla tai toisella, enkä ainakaan itse seiso itseni tiellä ajatellen ettenkö saisi nauttia ja iloita elämästä huolimatta olosuhteista joiden keskellä olen. Eli en ainakaan itse syrjäytä itseäni vertailemalla itseäni muihin. Voin tehdä jotain pientä hyvää jonkun hyväksi, sekin on jo jotain osallistumista ja saa hyvän mielen.

      • Jep- Liikkeellä on pysyttävä. Harrastuksia liikuntaa ja mielenkiintoa maailmaa ja elämää kohtaan. Tuskallisista kokemuksista huolimatta. Voi siellä lähibaarissakin käydä sosiaalisoitumassa,ihan normaaleja ihmisiä sielläkin on.


    • Syrjäytyminen kulutushysteriasta, ahneudesta , omaan napaan tuijottamisesta, luonnon tuhoamisesta vai tarkoitatko henkistä syrjäytymistä ? Mielestäni on hyväksi erottaa omista ajatuksistaan nuo aiemmat mainitut eikä jäädä niitä kaipailemaan... Kiitollinen olen toki Jumalalle tästä kaikesta enkä suinkaan katkera että pitäisi alkaa jotakuta "syyttelemään" .

    • Anonyymi00010

      Ei kannata suunnitella syrjäytymisen tehostamista vaan sitä miten
      siitä voisi irtautua ja kiinnittyä paremmin harrastuksiin ja ihmisiin.

    • Anonyymi00011

      Kun ei viitsi etsiä töitä vaan jumittaa kotona ja elää köyhyydessä niin syyn
      täytyy olla muissa ihmisissä, ei itsessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      823
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      43
      794
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      758
    4. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      743
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      587
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      508
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      103
      500
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    13. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    14. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      475
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      32
      469
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      421
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      397
    Aihe