Syyllisiä syrjäytymiseen

taaksepoistu

Mulla hyvä idea! Kaikki nyt joukolla keksimään syyllisiä omaan syrjäytymiseensä!
Kuka keksii parhaimman syyn? Miten palkitaan voittaja? Ideariihi koolle!!!

13

469

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienestäsealkaa

      En lähde tähän kisaan. Katkeruus ja itsesäälissä pyöriskely ei auta mitään. Jos koet olevasi syrjässä, päätä jo tänään tehdä asialle jotain vaikka ihan pientä. Arvosta itseäsi ja elämääsi. Ala ottaa vastuuta terveydestäsi vaikka lähtemällä päivittäin lenkille, ala tekemään jotain hyvää kaverille ja myös itselle.

    • KaaleppiKalevaan

      Ei kannata mollata itseänsä. Muut tekevät sen paremmin. Jokainen ihminen on jonkin arvoinen. Sanokoot muut mitä hyvänsä.

    • uahgoai

      Eipä siinä muuta tarvitse kuin avata tv ja todeta millaista paskaa se on täynnä.

    • Katkerahko

      1. neljän koulukiusaajan porukka ala-astevuosilta.
      2. Vanhempien alkoholi- ja mielenterveysongelmat.
      3. Kahden edellisen seurauksena omat mielenterveysongelmat.
      Siinäpä "syylliset" pääpiirteissään.

    • kastanyetti

      Ei kannata itsesäälisssä maata ota kaksi tiiltä ja hakkaa niitä yhteeeeeen jätä pääsiväliin vittukun helpottaaa ota vasara nuiji sillä päähän vitttukun helllpoottaaa ÄLÄ TUO MUILLE MURHEITAS!!!

    • kusetusko

      Poliitikot hokee syrjätyneistä? Tosin politiikot ovat syrjäytyneet kansasta, vuodessa vain 5 kuukautta lomaa (istuntovapaa)? Plus ilmaiset "työmatkat" ruuat puoluetuet ja.......................

    • tuhottumaa

      En tunne itseäni syrjäytyneeksi koska ole itse "syrjäyttänyt" itseni tästä sairaasta yhteiskunnasta joka ajaa Silppurin johdolla suoraan tuhoon. Älkää äännestäkö ketään ja annetaan vaan mennä kun oikein valtion tahtokin on sellainen.

    • mieenkestä_

      SininenSekohallitus =)

    • paistaasepäivä

      Elämä voi olla tuskallista, mutta etten ainakaan itse lisäisi omaa tuskaani, yritän pysyä liikkeellä tavalla tai toisella, enkä ainakaan itse seiso itseni tiellä ajatellen ettenkö saisi nauttia ja iloita elämästä huolimatta olosuhteista joiden keskellä olen. Eli en ainakaan itse syrjäytä itseäni vertailemalla itseäni muihin. Voin tehdä jotain pientä hyvää jonkun hyväksi, sekin on jo jotain osallistumista ja saa hyvän mielen.

      • Jep- Liikkeellä on pysyttävä. Harrastuksia liikuntaa ja mielenkiintoa maailmaa ja elämää kohtaan. Tuskallisista kokemuksista huolimatta. Voi siellä lähibaarissakin käydä sosiaalisoitumassa,ihan normaaleja ihmisiä sielläkin on.


    • Syrjäytyminen kulutushysteriasta, ahneudesta , omaan napaan tuijottamisesta, luonnon tuhoamisesta vai tarkoitatko henkistä syrjäytymistä ? Mielestäni on hyväksi erottaa omista ajatuksistaan nuo aiemmat mainitut eikä jäädä niitä kaipailemaan... Kiitollinen olen toki Jumalalle tästä kaikesta enkä suinkaan katkera että pitäisi alkaa jotakuta "syyttelemään" .

    • Anonyymi00010

      Ei kannata suunnitella syrjäytymisen tehostamista vaan sitä miten
      siitä voisi irtautua ja kiinnittyä paremmin harrastuksiin ja ihmisiin.

    • Anonyymi00011

      Kun ei viitsi etsiä töitä vaan jumittaa kotona ja elää köyhyydessä niin syyn
      täytyy olla muissa ihmisissä, ei itsessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1608
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      742
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe