Mulla hyvä idea! Kaikki nyt joukolla keksimään syyllisiä omaan syrjäytymiseensä!
Kuka keksii parhaimman syyn? Miten palkitaan voittaja? Ideariihi koolle!!!
Syyllisiä syrjäytymiseen
11
411
Vastaukset
- pienestäsealkaa
En lähde tähän kisaan. Katkeruus ja itsesäälissä pyöriskely ei auta mitään. Jos koet olevasi syrjässä, päätä jo tänään tehdä asialle jotain vaikka ihan pientä. Arvosta itseäsi ja elämääsi. Ala ottaa vastuuta terveydestäsi vaikka lähtemällä päivittäin lenkille, ala tekemään jotain hyvää kaverille ja myös itselle.
- KaaleppiKalevaan
Ei kannata mollata itseänsä. Muut tekevät sen paremmin. Jokainen ihminen on jonkin arvoinen. Sanokoot muut mitä hyvänsä.
- uahgoai
Eipä siinä muuta tarvitse kuin avata tv ja todeta millaista paskaa se on täynnä.
- Katkerahko
1. neljän koulukiusaajan porukka ala-astevuosilta.
2. Vanhempien alkoholi- ja mielenterveysongelmat.
3. Kahden edellisen seurauksena omat mielenterveysongelmat.
Siinäpä "syylliset" pääpiirteissään. - kastanyetti
Ei kannata itsesäälisssä maata ota kaksi tiiltä ja hakkaa niitä yhteeeeeen jätä pääsiväliin vittukun helpottaaa ota vasara nuiji sillä päähän vitttukun helllpoottaaa ÄLÄ TUO MUILLE MURHEITAS!!!
- kusetusko
Poliitikot hokee syrjätyneistä? Tosin politiikot ovat syrjäytyneet kansasta, vuodessa vain 5 kuukautta lomaa (istuntovapaa)? Plus ilmaiset "työmatkat" ruuat puoluetuet ja.......................
- tuhottumaa
En tunne itseäni syrjäytyneeksi koska ole itse "syrjäyttänyt" itseni tästä sairaasta yhteiskunnasta joka ajaa Silppurin johdolla suoraan tuhoon. Älkää äännestäkö ketään ja annetaan vaan mennä kun oikein valtion tahtokin on sellainen.
- mieenkestä_
SininenSekohallitus =)
- paistaasepäivä
Elämä voi olla tuskallista, mutta etten ainakaan itse lisäisi omaa tuskaani, yritän pysyä liikkeellä tavalla tai toisella, enkä ainakaan itse seiso itseni tiellä ajatellen ettenkö saisi nauttia ja iloita elämästä huolimatta olosuhteista joiden keskellä olen. Eli en ainakaan itse syrjäytä itseäni vertailemalla itseäni muihin. Voin tehdä jotain pientä hyvää jonkun hyväksi, sekin on jo jotain osallistumista ja saa hyvän mielen.
Jep- Liikkeellä on pysyttävä. Harrastuksia liikuntaa ja mielenkiintoa maailmaa ja elämää kohtaan. Tuskallisista kokemuksista huolimatta. Voi siellä lähibaarissakin käydä sosiaalisoitumassa,ihan normaaleja ihmisiä sielläkin on.
Syrjäytyminen kulutushysteriasta, ahneudesta , omaan napaan tuijottamisesta, luonnon tuhoamisesta vai tarkoitatko henkistä syrjäytymistä ? Mielestäni on hyväksi erottaa omista ajatuksistaan nuo aiemmat mainitut eikä jäädä niitä kaipailemaan... Kiitollinen olen toki Jumalalle tästä kaikesta enkä suinkaan katkera että pitäisi alkaa jotakuta "syyttelemään" .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1116188Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400