Netti-hellarit lisääntyy

Helluntaiseurakunnissa väki vähenee, mutta forumeilla lisääntyy:)
Onko tulevaisuuden helluntailaiseurakunta netissä?

Miten kaste ja seurakuntaan liittyminen tapahtuu:D?
3284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitenkä niin helluntailaiset vähenee seurakunnista? Onko minulta jäänyt jotakin tietoa vaille ?Ja tiedätkö ettei taivaaseen pääsyä katsota minne seurakuntaan tai kerhoon me kuulumme vaan katsotaan onko meillä uskoa sydämmessä ONKO JEESUS KRISTUS SYDÄMMESSÄMME vai onko meidän herramme saatana joka meitä neuvoo ja ohjaa kohti helvetin portteja.Meillä on vain yksi herra joka meitä ohjaa se on joko Jeesuksen Kristuksen Pyhähenki tai saatana ei ole kahta herraa .

Äänestä
  • Olen käynnyt tällä palstalla silloin tällöin ja kun näitä viestejä lukee,niin pieni osa helluntaiuskovista käy täällä siksi,koska täällä on sellaisia kirjoituksia jotka eivät ole tosi uskovaisten kirjoittamia.
    Helluntalaiset ei vähene seurakunnista vaan pikemminkin kasvaa ja ei sitä voi netin kautta liittyä ns.seurakunta foorumiin.
    Usko Jeesukseen on tärkein ja seurakunta yhteys ja uskovat menee seurakuntaan jossa saa tavata muita uskovia,ei nettiyhteydet korvaa muita ihmisiä.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    Olen käynnyt tällä palstalla silloin tällöin ja kun näitä viestejä lukee,niin pieni osa helluntaiuskovista käy täällä siksi,koska täällä on sellaisia kirjoituksia jotka eivät ole tosi uskovaisten kirjoittamia.
    Helluntalaiset ei vähene seurakunnista vaan pikemminkin kasvaa ja ei sitä voi netin kautta liittyä ns.seurakunta foorumiin.
    Usko Jeesukseen on tärkein ja seurakunta yhteys ja uskovat menee seurakuntaan jossa saa tavata muita uskovia,ei nettiyhteydet korvaa muita ihmisiä.

    Tuota, kysyisin nyt, että miksi sitten seurakunnista väki vähenee jos kerran helluntailaisten määräa kasvaa? Olen sen verran jyvällä seurakuntien tapahtumista (vaikken itse enää olekaan hellari ollut reiluun kymmeneen vuoteen), että tiedän niistä väen vähenneen melkein kaikkialla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suuntaus kirjoitti:

Helluntaiseurakunnissa väki vähenee, mutta forumeilla lisääntyy:)
Onko tulevaisuuden helluntailaiseurakunta netissä?

Miten kaste ja seurakuntaan liittyminen tapahtuu:D?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu