Ohjeita Kuskille.

1.Muista aina varata vähintään ämpärillinen vaihtorahaa, jotta 50€ maksajat saavat seuraavan kerran antaa sopivan rahan.

2.Matkusjat, joiden elämäntehtävä on vittuilla kuskille ja haukkua liikennöitsijää PITÄÄ heittää seuravalla pysäkillä ulos autosta.

3.Pysäkiltä lähdettäessä pitää ajattaa henkilöautoja vastaantulevien kaistalla mahdollisimman pitkään, jotta eivät kiilaa väkisin ohitse.

4.Pikavuorokuskit, jotka ajaa kellon kanssa kilpaa. Pitää vähän olla ylinopeutta, jotta päästään "puskurituntumaan". Sitten on mukava katsoa, kun edellä ajavan pää pyörii, kuin pululla. Yritäpäs ohittaa, niin vauhti alkaa kiihtymään ja et pääse ohi millään.

5.Talllille päästyäsi ajomestari valittaa, että on tullut asikkailta valituksia. Sanot vain, että ei se kuljettajan vika ole, jos aikataulut on kireät.


http://www.2kd.com/huumori/pitkat/39.htm
6954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vitsit Vitsinä, helsingin liikenteessä ei tarvitse ottaa vastaan 50. euron rahaa, vaihtokassa on sen verran pieni ja kuski vastaa itse vaihtovirheistä ja mahdollisesta väärästä rahasta, kaikki omasta pussista pois, siksi 50. euron raha ei kelpaa ,vaan asiakas ohjataan kauppaan tai lippuautomaatille rahaansa rikkomaan, on tullut vastaan ,jopa 200. euron yrittäjiä ja on kysytty 2. euron lippua ja ei YMmarra miksi ei raha kelpa, onhan bussi hyvä paikka levittää väärää rahaa, ei ole kameroita ja ei läpivalaisulaitteita, joten emme ota astaan isoja seteleitä.
henkilöautot tosiaankin törkeästi rikkovat pysäkiltä lähtevän bussin etuajoikeutta, joka päivä saisi ajaa kolarin ,näitten urpojen kanssa, mutta joutuu itse väistämää ja kehtaavat vielä näytellä merkkejä, olisi syytä monenkin henkilöautoilijan tutustua tieliikennelakiin, ei silti minä voin kyllä odottaa vaikka tunnin pysäkillä, että joku päästtää, mutta jää kyllä sivut sitten ajamatta ja matkustajat valittavat siitäkin, ole nyt mieliksi kaikille, siinä pulma.

Äänestä
  • ... Ja kuskille että sen vilkun voi laittaa päälle ennen kuin painaa kaasua. Tulee tilaa huomattavasti helpommalla eikä autot kiilaile ohitse.

    Äänestä

" 1.Muista aina varata vähintään ämpärillinen vaihtorahaa, jotta 50€ maksajat saavat seuraavan kerran antaa sopivan rahan. "

YTV-liikenteessä rahastusohje kertoo että rahastushenkilökunta ei ole velvollinen antamaan 20€ tai suurempaa vaihtorahaa, sopii käydä rikkomassa se 50€ seteli ennenkuin yrittää kyytiin.

http://www.matkahuolto.fi/matkapalvelut/matkustusohjeet_index.htm
"Paikallisliikenteessä matka maksetaan matkan alkaessa. Kertalippumatkan maksamisessa suositellaan käytettäväksi mahdollisimman tasasopivaa rahasummaa. Kertalipun maksamisessa suositellaan käytettäväksi korkeintaan 20 euron seteliä."

Äänestä

Saapa matkustajat noilla ohjeilla hellää kohtelua. Toisin on Turussa. Siellä kaupungin bussissa jos koittaa maksaa 20 euron setelillä, niin kuski alkaa vinoilemaan päin naamaa. Ei ole antaa takaisin niin isosta setelistä. Hetken kuluttua vaihtorahaa yleensä löytyy. No Turkusessa on meno muutenkin asiallista, pysäkiltä tökätään vaan bussin etukulma onnettoman henkilöautoilijan eteen. Kaasua reippaasti, ratti kääntyy - vilkku välähtää - kolinaa. Lisäksi lastenvaunuja lykkivää äitiä on hauskaa pelotella sulkemalla ovia "äiti sisällä/vaunut ulkona" tai päinvastoin. Myös mummo, joka koittaa juosta pienen matkan päästä bussin kyytiin pysäkillä, on mukava jättää rannalle justiin kun se on hiki päässä päässyt siihen ovensuuhun. Nämä esimerkit on takavuosilta, onneksi tuo palvelu on tainnut hieman muuttua. En tiedä, kun en enää käytä bussia.

Äänestä

Kehoittaisin nimimerkkiä"Spaadero" ohjeita kuskille siivoamaan kieltään edes hiukan,,,,
tuollaiset henkilöt eivät ainakaan kauaa menesty bussin kuljettajana joiden tyyli on kiusata kaikkia ihmisiä,niin matkustajia kuin muita
liikenteessä olevia auton ajajiakin.
Jos joku teistä aikoo yhtä monta vuotta ajaa bussia kuin minä ajoin niin ottakaa ihmeessä"iisisti" ensimmäiset 30 vuotta ja sen jälkeen vieläkin iisimmin ettei hermot mene ja tule asiaa psykiatrin vastaanotolle.
Ekavuodet ajoin vuodesta 61 HKL'llä ja sen jälkeen monissa euroopan maissa sekä canadassa ja usa'ssa,eikä koskaan 40 vuoden aikana tarvinnut riidellä matkustajien eikä muiden autoilijoiden kanssa,,ja vieläkin muistan paljon matkustajien nimiä ja yhdessä juodaan kahvia suomalaisessa kahvibaarissa sekä nauretaan.
Kilometrejä ja maileja on tullut niin paljon että laskut ovat aikoja sekaantuneet.
21 vuotiaana sain erikoisluvalla bussikortin ja johdin auton sekä ennemmin kelpuutuksen panssarivaunun kuljettajaksi Parolassa.
Kortteja on vaikka minkälaisia ja monella kielellä ja en myöskään unohda kun ajoin isäni rekkaa nuorukaisena ilman mitään korttia.
Koskaan elämässäni en ole muuta tehnyt kuin ajanut jonkunmoista ajoneuvoa ja olen hyvin ylpeä ammatistani ja kaikista muistakin ammattiveljistäni,,,olkaa tekin.
Viimeinen ohje eläkkeellä ollessa on että: älkää antako muiden tiellä kulkijoiden käydä teidän hermoihin....vaan hoitakaa omat asiat...So-Long.

Äänestä

ja mulla onaina varattuna 50€ edestä 10- ja 20 senttisiä jotka annan vaihtorahana jollekkin ääliölle joka maksaa alle 5 eken matkan viiskymppisellä. Alkaa äkkiä löytymään sopivaa valuttaa kun kolikkokasan ottaa esille...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spaadero kirjoitti:

1.Muista aina varata vähintään ämpärillinen vaihtorahaa, jotta 50€ maksajat saavat seuraavan kerran antaa sopivan rahan.

2.Matkusjat, joiden elämäntehtävä on vittuilla kuskille ja haukkua liikennöitsijää PITÄÄ heittää seuravalla pysäkillä ulos autosta.

3.Pysäkiltä lähdettäessä pitää ajattaa henkilöautoja vastaantulevien kaistalla mahdollisimman pitkään, jotta eivät kiilaa väkisin ohitse.

4.Pikavuorokuskit, jotka ajaa kellon kanssa kilpaa. Pitää vähän olla ylinopeutta, jotta päästään "puskurituntumaan". Sitten on mukava katsoa, kun edellä ajavan pää pyörii, kuin pululla. Yritäpäs ohittaa, niin vauhti alkaa kiihtymään ja et pääse ohi millään.

5.Talllille päästyäsi ajomestari valittaa, että on tullut asikkailta valituksia. Sanot vain, että ei se kuljettajan vika ole, jos aikataulut on kireät.


http://www.2kd.com/huumori/pitkat/39.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu