On harmillista, että perussuomalaiset antoivat sisäministerin salkun mennä silloin, kun niistä neuvoteltiin. Nyt olisi tarve Laura Huhtasaaren olla kyseinen ministeri. Saataisiin pikkuhiljaa tuo länsirajakin valvontaan. Politiikan tuntijat, pystyykö ulkoministeri laitattamaan oman maan rajat kiinni? Jos Halla-aho olisi ulkoministeri, niin laittaisiko hän mielestänne rajan tukkoon?
Laura sisäministeriksi
Robert_MacGregor
7174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Huhtasaari ei usko evoluutioon, vaikka omistaa itse apinan aivot. Täysin kelvoton opettajaksi, saati ministeriksi.
Ulkoministeri ei pysty kumoamaan rajakäytäntöjä koskevia kansainvälisiä sopimuksia. Ei pysty komentamaan edes yksittäistä tullimiestä tai rajavartijaa, jotka ovat sisäasianministerin alaisina. Kansainvälisten sopimusten muuttaminen vaatii presidentin, hallituksen ja viime kädessä eduskunnan hyväksynnän.
Viestissäni en puhunut mitään kansainvälisten sopimusten muuttamisesta, vaan paremminkin niiden noudattamisesta. Dublin-sopimus on yhtäkuin rajat kiinni asiattomilta, jos olen oikein ymmärtänyt. Jätetään toisten haukkuminen ja keskitytään ongelmien ratkaisuun.
Halla-ahon tultua puheenjohtajaksi on kokoomuksen kanssa tehtävä vaihtokauppa. Kokoomus saa ulkoministerin homman ja antaa vastineeksi sisäministerin homman persuille. Sisäministerin salkku tulee ilman muuta Huhtasaarelle.
Oikeusministerin hommasta luopuminen oli huono homma. Se oli tärkeä salkku. Lindström oli kyvytön sitä hoitamaan.
Kaikki nuo ministerinvaihdokset olivat ennen muuta sen takia, että Soini voisi säilyttää ulkoministerin homman ja saada kokoomuksen tukemana hyväpalkkaisen, helpon viran ulkoministerin homman jättäessään. Tässä kuviossa on mukana tietysti Terhon saaminen puheenjohtajaksi.
Oliko muuten Soinikin muka ylirasittunut, kun eurooppaministerin tehtävät siirrettiin häneltä Terholle? Vähän puhuttu asia julkisuudessa.
Toivottavasti olet oikeassa ja saadaan joku tolkku tähän globalistien unelmaan.
Olen laittanut saman koplauksen merkille. Olisiko persujohdossa hätä?
Sikäli kuin Halla-ahosta tulee puheenjohtaja, on Jussi Niinistö varma lähtijä hallituksesta. Hän on kaikista pahiten ollut hallituksen jäsenistä Halla-ahon vastustustaja. Heti asettui Terhon taakse ja "joukkoja johdetaan edestä"-kommentti kertovat tämän.
Toisaalta Jussi Niinistön aikaansaamiset ovat olleet yhtä tyhjän kanssa. Julkisuuskuva hänestä on herkkähipiäinen neiti. Oman lukunsa muodostaa se, että hän komensi Tornioon varusmiehet kantamaan miehittäjien matkatavaroita. Miehittäjät valtasivat Suomen ilman mitään vastarintaa. Jussi Niinistön paikka on tinasotilaittensa parissa.
Älä muuta sano. Se laukkujen kantamis episodi oli synkkää katsottavaa.
Suomalainen sotilas laitetaan kantamaan aavikon timojen meikkipussit.
Neiti niinistön pitäisi pyytää anteeksi suomen kansalta ja erota.
Se on suomalaiselle varusmiehelle kunniakas ja tärkeä tehtävä kun saa kantaa kaukaa Lähi-idästä saapuneen vieraan matkalaukkuja, te olette vain kateellisia tämän kunnian saaneille varusmiehelle. Silloin kun minä olin sotilaana punakapinaa kukistamassa niin mekin kannoimme Hangossa maatamme työläisistä sekä köyhistä vapauttamaan saapuneiden saksalaisten sotilaiden matkalaukkuja laivoista laiturille.