Voisiko/Voisitteko selittää mitä raamattua käytätte, että olette ottaneet käyttöön naispappeuden ja miten homoseksuaalinen taipumus ei ole syntiä?
Jos verkossa on tästä asiasta täysin perätöntä tietoa ja kumpikaan väite ei pidä paikkaansa, niin pahoittelen. Ei ole tarkoitus rienata. Haluaisin kuulla jäsenten mielipiteitä? Homoasian on lausunut teidän entinen johtajanne, hän oli joku Olavi. Tosiaan, nämä voivat olla perättömiä tietoja, kertokaa ovatko? Jos ovat, niin vielä kerran pahoittelut.
Vapaakirkkoon kuuluvien perusteluja odottaen
4
236
Vastaukset
- taivasteleva
Tuskin raamattua kirjaimellisesti kun jotkut ihmiset kautta aikain ovat siihen vaikuttaneet. Minäen tuomitse kun Jeesus niin kielsi. Ihmisiä ne naisetkin on, samanarvoisia ja luoja ne homoseksuaalitkin on luonut joten mitä niistä????
- ÄlyttömätGalatalaiset
Näin on. Turha lähteä tuomitsemaan, Mm. Hitler, Breivik ja Saddam Husseinkin olivat ihan ihmisiä niinkuin mekin, ja jokainenhan meistä nyt jossain kohden erehtyy. En uskaltaisi lähteä tuomitsemaan. Olisi kaikille parempi, että olisimme suvaitsevaisempia emmekä laittaisi liian tiukkoja vaatimuksia parannuksenteosta raiskaajille, pedofiileille ja murhamiehille. Ettei vaan oltaisi lakihenkisiä Seurakuntaan vaan, kyllä kaikille jokin palvelutyö löytyy, vaikkapa pyhäkoulun vetäjänä.
- taivasteleva
Vertaatko naisia ja homoseksuaaleja mm hoihin psykopaatteihin ja pahantekijöihin? Tuolla tasolla? Ihmisiähän on kaikki ihmiset mutta jotkut on oikeasti pahoja. Maallinen rangaistus heille. Muiden ihmisten turvaksi.
Hei!
Kysymykset ovat laajoja ja monitahoisia. Jotain aivan lyhyesti uskaltauduin kirjoittamaan naiseen Raamatussa liittyen:
http://juhamikkonen.blogspot.fi/2015/05/nainen-raamatussa.html
Täällä puhemuodossa:
https://www.youtube.com/watch?v=ieVUxYDymjg
Täällä eräs Vapaakirkon teologeista käsittelee seksuaalisuutta neljän artikkelin verran:
https://www.teologinenopisto.fi/?x118281=227633
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1624143Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä372463- 1552141
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161699- 801292
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241250Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https311139Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1441102Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.100918Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.115840