nenän tukkoisuus

Miten vauvan nenää voi yleensäkin siistiä, jos sinne kertyy töhnää ajan mittaan, vähän niin kuin meillä aikuisilla.
Vauvahan hengittää nenän kautta mm.imetettäessä.
3447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sellainen nenäniiskutin niitä saa esim.lastentarvike liikkeistä sillä saa helposti pienen neneästä "kököt" pois =)

Äänestä
  • ns. keittosuolatippoja, pehmittää liman ja sitten niistimellä jos tarpeen...

    Äänestä

Itse ostin sellaisen "niistäjän", mutta kertakokeilun jälkeen lojuu laatikossa. Keittosuolatipat on toiminut meillä ainakin loistavasti. Jos on kuivia kökköjä, ne tulevat itsekseen pois. Tunnustan, että olen joskus sortunut topsy-puikolla avittaan kökön poistumista, ihan nenä-aukon suulta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


esikoinen kirjoitti:

Miten vauvan nenää voi yleensäkin siistiä, jos sinne kertyy töhnää ajan mittaan, vähän niin kuin meillä aikuisilla.
Vauvahan hengittää nenän kautta mm.imetettäessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu