Turvapaikanhakijoiden mitta täyttyi Inkeroisissa

Jos oikeasti on ollut henki vaarassa kotimaassaan ja saa täältä turvapaikan, niin valittaako silloin siitä, ettei saa viedä ruokaa huoneisiinsa?

Ymmärrän toki, ettei ruoka ole hyvää, kun on maksanut turvapaikkamatkastaan jopa 6000 euroa. Kyllähän sen hintaisella matkalla jo odottaa parempaa ruokaa ja palvelua. Lisäksi ruoka on varmaan myös suomalaista, mikä ensi alun jälkeen varmaan alkaa puuduttaa. Itse olin Kiinassa ja pari viikkoa sitä söi innoissaan kiinalaista ruokaa, mutta sitten alkoi kaivata suomalaista makaronilaatikkoa. Sama se on varmaan noilla miehillä.

Terveyspalveluista sanoisin, että tervetuloa vaan tänne Keltakankaalle. Tuo, että sadalla terveellä miehellä on yksi sairaanhoitaja jopa päivä on paljon enemmän kuin meillä. Sinne ollaan vielä toista sairaanhoitajaa palkkaamassa. Ei minulla ja vanhoilla vanhemmillani ole tuota määrää hoitohenkilökuntaa.
18359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Se nyt näkee kaikkialla että mamuja ja suomalaisia köyhiä kohdellaan ihan eri tavalla. Sen nyt näkee jo katukuvassa, kellä on uusimmat älykännykät, merkkivaatteet ja lastenrattaat ja kuka kulkee vuosikymmeniä vanhoissa kuteissa kirppisrattaita työnnellen. Eriarvoisia ovat ihmiset.

Äänestä
  • On tämä touhu niin hullua.
    Ei liity näihin Kouvolalaisiin, mutta yksi tapaus omasta kokemuksesta
    Olin Tampereella viemässä 85-vuotiasta äitiäni sairaalaan röntgeniin jälkitarkastukseen reiden katkeamisen jälkeen. Lainattavat rullatuolit olivat loppuneet sairaalan aulasta, joten äitini käveli rollaattorin avulla pitkän matkan röntgeniin. Kun voimat olivat jo loppumassa, niin pitkällä käytävällä takaamme kuului "piip piip piip". Sieltä tuli arviolta alle kolmekymppinen täysin terveen näköinen partamatu käytävää pitkin sähkömopolla ja pyysi englanniksi väistämään. Olin niin häkeltynyt, että en osannut reagoida tilanteeseen oikein vaan me todellakin väistimme. Hyvä tosin, ettei ollut poliisi sakottamassa meitä, jos väistimme liian hitaasti.

    Äänestä

matu valittaa jso kaikki ei ole mielen mukaisesti. Isoin osa tulijoista on kuin interreilaajia joilta kassa loppuu juurikin Suomen kohdalla ja jäädään tänne "jumiin". "Reilaajat" ovat tarkoin informoituja maahanmuuttopolitiikkamme suomista eduista ja oikeuksista. Siihen se heidän valittamisensa pohjaa, tiedetään mitä vaatia.

Äänestä
  • Nälkää näkeviä luurangon näköisiä on mailmalla,kannatas nyt lopettaa tuo tyhjänpäiväinen valitus.Eikö se henkigissäolo ja hyvät vaatteet päällä suomeen tulevilla pakolaisilla,RIITÄ?

    Äänestä

  • Kivittäminen on kansanhuvia jossainpäin maailmaa. Nyt ovat yltäkylläisyyden kyllästyttämät alkaneet käyttämään kananmunia kivien sijaan.

    Äänestä

Paljonkohan suomessa on omia kansalaisija jolilla MENEE HUONOSTI? sen vuoksi kun pitää kokoajan säästää,sieltä sun täältä ja turvapaikanhakijat ,osa ei ole oikealla asialla(farkku pojat-miehet)kaikkeahan voi tietysti yrittää.Suomessa on SINISILMÄISYYTTÄ;ONHAN MEILLÄ SINIRISTILIPPUKIN

Äänestä
  • 2-viimestä palautetta kirjoittanut.olen .A:K kouvolsta nainen

    Äänestä

  • ei ole kauan

    Äänestä

Mikä velvollisuus meillä on näitä elättää? Todellakin sen näköistä porukkaa että hätä on ollut suuri kun tänne on pitänyt paeta. Kuka sen tietää että ei nämä rahantekokoneet kuten esim. tämä Metsätähteet itse ole ollut järjestämässä tänne tulijoita????

Äänestä

MATU VALITTAA MIKSI POLIISI AMMÄ LASU YNNÄ MUUT SPR EI TARJOA PILLUA .NÄILLE NUORILLE SOTARIKOLLISILLE.SITÄ NE VAATII .SINNE VAAN PERSE PITKÄLLÄ TAVARAA ANTAMAAN.

Äänestä
  • Minä annoin poloisille persrettä. T. Inksan keskustie jakaja

    Äänestä

  • Tuntuihyvältä kirjoitti:

    Minä annoin poloisille persrettä. T. Inksan keskustie jakaja

    Ei riitä ota koko suku mukaan ynnä muut inksan ämmät ,Joka ilta sinne vaan persettä jakamaan.

    Äänestä

  • Minä olen mies ja annoin jokaiselle persettä. Iloisin terveisin, Keskustien varhaisjakaja.

    Äänestä

  • varhaisjakaja kirjoitti:

    Minä olen mies ja annoin jokaiselle persettä. Iloisin terveisin, Keskustien varhaisjakaja.

    Miksi ne sitten valittaa.Suomi ämmä vain sinne pillua jakamaan .Ja koko kouvolan poliisisin ja lasun ämmä osasto.Kun te niitten persettä haluattea nuolla..Miksi ette anna mamu pojalle niitä palveluja jota ne vaatii.Töihin siitä vaan.

    Äänestä

Elättäminen ja all inklusive palvelu kuuluu tietenkin matkan järjestäjälle. Jos turvapaikanhakija on maksanut n. 10 000 € matkastaan niin kyllä pitää saada *****laatua ja huonepalvelu.

Äänestä
  • No sitä laatuahan nämä saa mutta ei vain kelpaa. parempaan on tottuneet kotimaassaan. Eli Suomi on huono,ja Allah kostaa tämän.

    Äänestä

Siellähän noita loisia taas tänään koikkelehti pihalla! Kunnon vastamielenosoitus noille loisille olisi paikallaan vastapäätä matumajan, Kantrin, tarpeen pitää, niinkuin 2015 myöhäissyksyllä. Näitä elintasopakolaisia ei kukaan Inkeroisiin ole kutsunut, eikä tervetulleeksi toivottanut. Jos ei olot näille hyväkkäille kelpaa, niin menkööt takaisin kotiinsa. Emme jää kaipaamaan! Mites on Odinit?

Äänestä
  • Odinit nuo sosiaalitoimiston ylväät ritarit pelastaa inksan loisilta! Eiku....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies_Keltakankaalta kirjoitti:

Jos oikeasti on ollut henki vaarassa kotimaassaan ja saa täältä turvapaikan, niin valittaako silloin siitä, ettei saa viedä ruokaa huoneisiinsa?

Ymmärrän toki, ettei ruoka ole hyvää, kun on maksanut turvapaikkamatkastaan jopa 6000 euroa. Kyllähän sen hintaisella matkalla jo odottaa parempaa ruokaa ja palvelua. Lisäksi ruoka on varmaan myös suomalaista, mikä ensi alun jälkeen varmaan alkaa puuduttaa. Itse olin Kiinassa ja pari viikkoa sitä söi innoissaan kiinalaista ruokaa, mutta sitten alkoi kaivata suomalaista makaronilaatikkoa. Sama se on varmaan noilla miehillä.

Terveyspalveluista sanoisin, että tervetuloa vaan tänne Keltakankaalle. Tuo, että sadalla terveellä miehellä on yksi sairaanhoitaja jopa päivä on paljon enemmän kuin meillä. Sinne ollaan vielä toista sairaanhoitajaa palkkaamassa. Ei minulla ja vanhoilla vanhemmillani ole tuota määrää hoitohenkilökuntaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu