Hamasin todellisuus

atv

Hamasin korkea-arvoinen virkamies Mahmud al-Zahar selvitti uuden asiakirjan sisältöä, että mikään ei ole muuttunut suhteessa Israelin olemassaoloon koko alueella. Israel on edelleen tuhottavan kansakunnan joukossa, sillä Hamasin peruskirja ja heidän uskontonsa vaatii sitä. Eikä peruskirja ole ristiriidassa uuden asiakirjan kanssa.
Mikään v. 1967:n aselepolinja ei tule olemaan Israelin rajana, vaan koko alue kuuluu muslimeille, kuten Zahar sanoi, emme luovu millimetristäkään alueesta jossa Israel sijaitsee.

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jubba

      Tarkoitat varmaan vuoden 1949 aselepolinjaa, josta puhutaan virheellisesti vuoden 1967 rajalinjana. Israelin naapurivaltiothan olivat tuolloin Libanon, Syyria, Jordania ja Egypti. Naapurina ei ollut Hamas, Fatah, PLO eikä Palestiina.

      • atv

        Totta, tätä linjaa kutsutaan monasti virheellisesti 1967:n rajaksi, riippuen siitä onko kyse tilannteesta ennen 1967:n sotaa. Se ei ole kansainvälisesti tunnustettu valtioraja, vaan aselepolinja Israelin ja hyökkäävien arabiarmeijoiden välinen aselepolinja.
        Tässä kohdin maailman muisti on pettänyt tosi pahasti, oli se sitten tarkoituksellista - joka on yleisin - tai hölmöjen tietämättömyyttä.
        Hyvin on mennyt arabijohtajien ja terroristijohtajien propaganda perille heidän toistamasta emävalheesta ns. palestiinalaisten maasta.
        Ja kansainvälisesti päätetty mandaattijako, jonka arabiosapuoli oli hyväksynyt jakotilanteessa, on "unohdettu" täysin länsimaalaisten hyödyllisten idioottien parissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe