Sotilasvalassa lupaudutaan puolustamaan suomen etuja.Siispä pakolliset ulkomaan komennukset ovat laittomia Sotahullu Niinistöltä.Minä en tikkua ristiin laita Brysselin ja Washingtonin sotiin.
Sotilasvala ei koske Natosotia
avoinTilitys
364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo tuo kohta särähtää minunkin korvaan,puolueettomuutta kannattavilla ihmisillä pitää olla oikeus harjoittaa puolueettomuuspolitiikkaa vapaasti,eikä pakottaa heitä sotimaan minkään aatteen puolesta jos eivät halua,muuten kyseessä on mitä suurin ihmisoikeusloukkaus pakottajien puolelta ja heidät pitäisi tuomita ihmisoikeustuomioistuimessa rikoksesta ihmisyyttä vastaan.
Niin kuin tuomittiin natsitkin aikoinaan.
Kaikista sodista pitää aina olla oikeus kieltäytyä jos niin sisällään tuntee,muuten eläminen vain suureksi vainohulluudeksi missä kaikki lopussa vain tappaa toisensa.
Mutta tiedättekö sanonnan: ''Ei koskaan enää yksin''.
Liittoutumattomuus tarkoittaa että aggressiivinen venäjä saa rauhassa napsia naapurinsa yksi kerrallaan.
En ole havainnut merkkiäkään Venäjän aggressiosta!Kymmeniä vuosia vahvaa kaupankäyntiä ja hyviä suhteita.Ei se ole Venäjän syy jos jenkit menee Ukrainaan vaihtamaan heille mieluista hallintoa.