Iltapäivälehdistö sensuroi kaikki negatiivissävytteiset kirjoitukset edesmenneestä presidentistä. Mielestäni Koivisto oli huono presidentti.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Suotta ei ole sanottu, että Suomi oli ennen Pohjolan Japani, mutta nykyisin Euroopan Pohjois-Korea, jota johtaa uskonlahkolaiset.
Koivistoa voi verrata Nokian Ollilaan, joka oli aikanaan vain oikeaan aikaan oikeassa paikassa ja sai kaiken käytännössä valmiina. Suomen olemassaolon ja itsenäisyyden säilymisen kannalta isoimman työn olivat jo tehneet mm. Mannerheim, Paasikivi ja Kekkonen siihen maailman aikaan, kun Suomi oli käytännössä Neukkulan ja Yhdysvaltojen rajalinjojen vaikutusalueeseen kuuluvaa etulinjaa. Näiden suurvaltojen välissä luoviminen vaati sen maailman ajan päättäjiltä taitoja ja rautaisia hermoja. Nykyiset Sipilän, Orpon (ja Tavvjan) kaltaiset vatuloijat eivät olisi yksinkertaisesti pärjänneet.
Nykyiset päättäjät eivät ota mistään vastuuta, ja menevät tarvittaessa jopa EU:n selän taakse. Se kertoo jo paljon näiden nykyisten "päättäjien" henkisestä selkärangasta.
Totta turiset.
Irwin lauloi Manulle suoraan :) https://www.youtube.com/watch?v=v9AyvAcfYF4
loppu aika ⌛️ lasita ja oli pakko lähteä viimeiselle✈️.
Monella vain mielessä kultaiset Suomettumisen ja rähmälläänolon vuodet.Uskomatonta miten oli vielä vilpitön uskominen Neuvostoliitton sekä itä saksankin tulevaisuuteen ja Gorbatsov sitten oli hämmentävä Bresnevin jälkeen ja lännestä kyllä olisi saanut dataa miten talous oli jo kuralla.Myös Berliinin muurin murtumiset uutisoitiin happamasti hämmentyneenä vaikka väki taustalla juhli.Sitten myös todella kiusallinen baltian maiden itsenäisyyden vetkuttelu.Myös ydinase uhka oli sitten kaukainen Norja vaikka ihan Baltian maissa sijaitsi tukikohdissa.
..Kekkonen loi Trabant teollisuuden jonka perään kepu vieläkin haikailee. Sen ydin on se, että ilman vaatimuksia ja tasokasta tuotantoa ryssät ostavat valtavasti huonoa tavaraa.
Teollisuutemme jämähti tasolle ,koska ei tarvitse keksiä uusia juustoja tai muuta kuin umpirautaa.
Sentää Vapaavuoret ja kumppanit saivat suomeen saksalaista autotuotantoa ja saksalaista laivanrakennusosaamista.
Suomi oli aivan samanlainen itä-euroopan valtio kuin muutkin. Nokia ja EU tekivät suomesta myös muuta.
Tietysti meillä on yhä ongelma siitä, miksi maksamme älyttömiä tukia maataloudelle tai työttömille, jne. pummeille....
Maatalous ón sentään elintärkeä toimiala, joka työllistää muissa elinkeinoissa varmaan 200 000 ihmistä. Muuten me tukisimme muiden maiden maataloutta tuonnilla ja EU-maksuilla.
Mutta johonkin oopperaan ja musiikkiluolaan uppoaa ihan turhia verovaroja.
se olisi vähän niin kuin tapana, ettei edesmennyttä mollata? Monissako hautajaisissa olet ollut missä vainajaa "kirotaan" oikein ääneen kuinka paha ja ilkeä tuo eläissään oli, vaikka se olisikin faktaa? Hyvä esimerkki naapuristamme. Generalssimus Stalin. Mies tapatti lähipiiristään kenet huvitti ja kansaansa siihen malliin, että natsisaksan juutalaisiin kohdistuneiden vainojen "saavutukset" ovat Stalinin tekojen rinnalla kuin puuhastelijoiden käsikirjan toteutusta. Kuitenkin tuota niin rakasta murhaajaa saattoi koko Neuvostoliitto vauvasta vaariin. Toki taustat tuntien kenellekään ei edes juolahtanut mieleen sanoa ääneen kuinka "paskasta" miehestä oli kyse.
Koivistoa sopii arvioida hänen tekojensa pohjalta, mutta ei henkilönä. Hän teki varmasti sen mitä katsoi Suomen parhaaksi ja teki sen fundeeraten, ei pikaisten päätösten johdattelemana. MK teki varmasti virheitäkin, mutta kuka niitä ei tekisi. Kansalla oli ansaitsemansa presidentti.
Tuolla logiikalla Stalinin hirmutöistäkään ei saisi puhua koska se on kuallu..?
Palakoon Helvetin tulessa ja hartaasti koko saatanan Mauno Koivisto.
" Miestä eläessään työmyyräksi kehuttiin - kuoltuaan tekonsa myyräntyöksi havaittiin."
Se oli murha tai sitten demarien sisäpiiri jengi lavasti sen, eikä siis ketään kuollut niin kuin ei Palmekaan kuollut. Tai sitten se kuuluu sarjaan sädetysase murhat. Lemmy Kilmister ((24.12.1945 – 28.12.2015), David Bowie (8.1.1947 – 10.1.2016), Glenn Lewis Frey (6.11.1948 – 18.1.2016) Nille on annettu normaalitkin kuolinsyyt mutta se että ne meni nipussa oli muoti-ilmiö. Tapettiinko oikeesti vai leikisti. En tiedä. Tämmösiä puhuttiin aikoinaan. Onko tuo ase sidoksissa HAARP:iin. En tiedä!
Huomasin kun selailin tätä palstaa että se >'poliittisten murhien aikakausi alkamassa' -ketju on poistettu. Joku vertasi Koiviston murhaa Rauni Kilde-Luukkosen murhaan.
Luukanen-Kilde murhattiin varmasti -väitteen toi suomeksi tietääkseni ensin esiin Teemu Vehkala bloggauksessaan http://nwohavaintojapromo.blogspot.fi/2016/01/rauni-leena-luukanen-kilden-kuolemasta.html , jonka alkuperäislähde on: http://whitetv.se/en/mind-control-mk-ultra/1149.html
Monien rajatietoihmisten mielestä tuo Vehkalan väite on totta.
Mutta hän (Manu) sai kiittää presidenttiydestään siitä, kun Kekkoselta sädetettiin ensin aivot pellolle. (Vähän niikö Manultakin loppuaikana, mutta hän eli vain pienen aikaa Urkkiin verrattuna) Siitä alkoi Gladion ylämäki Euroopassa (Urkin eliminoimisesta) joka kulminoitui Palmen bluffi murhaan, joka tosin oli takapakki Gladiolle. Tai ei vielä sillä tuota bluffia ei olla julkisesti myönnetty. Säpo halusi tuolla bluffi murhalla kertoa Gladiolle, että se tietää tuosta aivojen pehmittämis-aseesta. Sillä voidaan myös tappaa välittömästi, mutta Kekkonen sai vielä hillua jonkin aikaa. (NL:n hajoaminen kuuluu samaan slow motion kommunismin kaatamis-hömppään jota Gladio masinoi) Kekkosen välitön kuolema (murha) olis ollu sen aikaiselle maailmalle liian radikaali temppu. NL olis reagoinut siihen varmasti ja kovalla kädellä. Koivistokin sai hillua dementiakodissa jonkin aikaa myös ja eilen (12.5.2017) tuli sitten se oikea hetki. Sen taustalla on jokin Haamumiehen letkautus, sillä he seuraavat koko ajan mitä Ghostbuusi (Haambuuster) sanoo ja tekee ja sitten saavat siitä idean noihin tempauksiinsa. Kaveri kävi kysymässä Hamikselta suljetulla osastolla mitä tuo oli sanonut Manusta kun noin hänet eliminoivat. Ei kuulema kertonut mitään. Pitää omana tietonaan. Hän pyytää Koiviston sukulaisilta kuulema anteeksi jos hän on syyllinen murhaan. Olen hänen puhemiehensä. Hän ei halua julkisuuteen. Luin tuolta jostain, että he (Manu ja Hamis) asuivat samassa talossa joskus -80-luvulla.
Gladio seurasi Koivistoa vakoilulaitteillaan niin kuin se seuraa kaikkia silmää tekeviä.
Raittiuden kirkas säilä on sukua Gladiolle. Sillä katkaistaan juoppuoden lohikäärmeen pää. Operaatio Gladio on koodinimi, joka tarkoittaa Naton niin sanottua ”stay behind” -verkostoa ja maanalaista armeijaa, joka perustettiin Italiaan mahdollisen Neuvostoliiton johtaman Varsovan liiton hyökkäyksen tai kommunistien vallankaappauksen varalta. Termin merkitys on kuitenkin laajentunut, ja ”Gladiolla” tarkoitetaan yleensä Naton maanalaisia armeijoita, joita perustettiin ympäri läntistä Eurooppaa. Gladio on toiminut Suomessa koko kylmän sodan aikana ja sen jälkeenkin. Onko tämä Koiviston 'poismeno' myös demarien jonkinlainen ilmoitus Gladiolle, että he tietävät sen touhuista maassamme.
Jorma Takala (Mikkelin panttivankidraama) Sellaista miestä ei olekaan kuin Takala. Se oli Taka-ala (stay behind) Sisäpiiri keskustelua Gladion kanssa. Gladionistit eivät edes tunne toinen toisiaan. He keskustelevat ja toimivat median kautta. Tekemällä temppuja. Lavasteetuja terrori-iskuja ja sen sellaisia. Viimeinen on tämä Koiviston poismeno ja sitä ennen oli James Comeyn potkut. Koodi on Komi-Zyrian. Syrjääni - ei syyrialainen. Putinin koira Koni liittyy aiheeseen. Minä kerron vain mitä olen kuullut Haamumieheltä suljetulta osastolta. The name Gladio is the Italian form of gladius, a type of Roman shortsword. Gladio nimi siis tulee miekasta. Demokleen miekka roikkuu päittemme yllä jotka tällaista rajatiedettä harrastaa. Meidän kaikkien on taisteltava juoppoutta vastaan ja katkaistava sen lohikäärmeen pää raittiuden kirkkaalla säilällä. Kas niin nyt pullon korkki kiinni ja saa tämän viikonlopun ryyppäämiset jäädä tähän. Oli hauska rupatella. Hyvää yötä!
Tuossa sun jutussas on jotain tottakin. Tällaista tää maailma nykyään on.
Satavuotiaaksi kyllä kaikkien johtajien täytyisi elää. Muutenhan ne kuolevat liian epäilyttävän nuorina?
Meidän vaari eli satakaksi vuotiaaksi. Olikohan joku outo kulkia maamme politiikan virroissa?
Demari-ex-Presidentti Tarja Halosen presidentillisellä suojauksella on peitetty Mauno Koiviston konklaavin törkeydet lamavuosilta 90-luvulla.
Tämän Konklaavin teot ja päätökset koskivat satojen tuhansien suomalaisperheiden ja firmojen elämää rapauttaen ne totaalisti. Koiviston Konklaavin päätökset koskeva edelleen kymmenien tuhansien suomalaisten elämää.
Jopa Kelan tilastojen mukaan 14 500 päätyi itsemurhiin Konklaavin päätösten takia!
Olisi Mauno Koiviston tämäkin "meriitti" tuotava esiin hänen kuoltuaan ja tuotava esiin ne henkilöt jotka kokoontuivat 1992 Presidentinlinnaan tekemään Koiviston määräyksestä päätöksiä!
http://jyrkivirolainen.blogspot.fi/2013/09/770-koiviston-konklaavi-1992-irvokas.html
Niin tämän häikäilemättömän toiminnan takana oli demari-Koivistolla saada Suomen persaukiset pankit Eu-kelpoisiksi ryöväämällä kymmenet tuhannet suomalaiset.
Siis suuri demari-Koiviston "meriitti" kyseessä, mistä saamme "nauttia" edelleen.
Kaikki demaripresidentit olivat surkeita. Manu, Ahtisaari ja Halonen edustavat minun kirjoissani huonoja aikoja. Kekkonen oli hyvä ja Niinistö on myös ok.
UKK:n kaudella 2-300 000 suomalaista muutti Ruotsiin.
Koivisto+oli+se+mies+yhdessä+Ahon+kanssa+joka+myi+Suomen+kansallisomaisuuden+läntisille+talous-pelureille.+Koivisto+yksityisti+valtionomaisuuden+ja+avasi+rajat+kansainvälisille+yrityksille+jotka+pääsivät+tekemään+voittoa+suomalaisilla+ja+saivat+viedä+voittonsa+0%-verolla+omaan+maahansa:+Ruotsi+etupäässä.+Ja+kun+tiedetään+että+valtiolla+on+kaksi+suurta+tulonähdettä:+verotulot+ja+pääomatulot,+niin+pääomatulojen+puuttuessa+jäljelle+jäävät+vain+verotulot.
Koivisto+aiheutti+pankkien+kanssa+60+000+toimivan+yrityksen+konkurssit.+Ja+145+000+ihmisen+itsemurhan.+Näiden+ja+kaikkien+muidenkin+ihmisten+kohtalot+ovat+Ahon+hallituksen+ja+Koiviston+kontolla.+Koiviston+konklaavi+oli+se+joka+päätti+että+pankkien+ottaman+ulkomaalaisten+lainojen+tappiot+maksatetaan+kansalla.+Sen+jälkeen+kun+valtiomme+devalvoi+kaksi+kertaa.
Itse+olin+onnekas+kun+pääsin+siirtämään+kaikki+rahani+tililtä+ulkomaille+juuri+ennen+näitä+kahta+devalvaatiota.++Ja+kun+ne+saapuvat+Suomeen+takaisin,+maksoin+niillä+velkani+pois.+Mutta,+tämän+sattumuksen+madollisti+tiukka+aikaisempi+taloudenpito,+pitkäjänteinen+taloussuunnittelu.+Jota+Koivisto+hallituksineen+ei+toteuttanut+koskaan.
Vähän+aikaa+kun+vielä+odotetaan+niin+kultajalusta+ei+kun+kasvaa.+Kohta+Koivisto+varmaan+keksi+pyöränkin+ja+tulen.+Mutta+Suomen+tai+suomalaisten+parasta+ei+Koivisto+koskaan+ajatellut.+Toimi+sen+mukaan+että+Suomen+sisämarkkinoille+pääsivät+kaiken+maailman+keinottelijat.
"Kyllä+se+siitä..."
Tuosta itsemurhamäärästä ehkä yksi nolla putoaa pois mutta ei muuta sanomaasi mitenkään. Synkkää satoa korjattiin Maunon 2. kaudella , ja ne arvet eivät ole vieläkään parantuneet,
..sori vaan kekkonen sädetti ruotsiin 500 000 suomalaista. Politiikan nimi oli pidä suomi maatalousvaltiona, maksoi mitä maksoi..se maksettiin sitten ennenaikaisilla kuolemilla ja sydäntaudeilla jotka tulivat kun ei saatu kasvisrasvaa jne..
Niitä MARGARIINEJA oli ihan varmana kaupoissa esin.60-70-luvuilla,,,,vai näinkö unta,
Seuraavaksi vaikerrat taas kun ei niitä jäätelölaatuja ollut tarpeeksi,,,nyyh!
Työhön ne ennen ihmiset tapettiin ja läskiin ja voihin. Napaa myöten kahlasivat miehet lumessa metsiä kaatan. Mutta eipä sitä ennen muusta tiedettykkään. Ei esimerkiksi asuntotuista ja työttömyys päivärahoista.
Mielenkiintoista, että kuinka tarmokkaasti ja vimmalla valtamedia yrittää nostaa tätä menneiden aikojen konklaavi-Maunoa jollekin ihmeen ylistysjalustalle vaikka tosielämässä ja historian valossa kyseessä oli täysi sanonko mikä.
Silakka-Holkerin kanssahan yritettiin hyvinkin samaa...
Holkerin hautapaikka pidettiin salassa, mitenkähän käy Maunon?
Salassa?...http://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000002560249.html
Pelkkä muistomerkki, ei hauta...
Vai olisi Hietaniemessä näköishauta vain? Ja salaiset hautajaiset, jos ei paikkaa tiedetä..:)
Epäilen vähän , että tuon tason henkilöllä ei olisi ollut pitkä saattokulkue arkun perässä...
Kerro ihmeessä lähteesi...
https://www.helsinginseurakunnat.fi/material/attachments/hautausmaat/hietaniemi/w8GZkM0y7/Hietaniemen_merkittavia_vainajia.pdf
Miten voi olla ihmisillä noin lyhyt poliittinen muisti...
Etkö muka muista, siintähän kerrottiin jo ennen hautajaisiakin, että näin tehdään:
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2011082714273331_uu.shtml
-Hautajaissaattuetta ei ollut. Holkerin arkku jäi Tuomiokirkkoon arkkukorokkeelle. Omaiset ja kutsuvieraat siirtyivät muistotilaisuuteen Säätytalolle.
Kaikki tehtiin juurikin kostotoimenpiteiden ehkäisemiseksi...
Missä "silakka" luuraa, sitä ei tiedä kuin harvat...
Arkku vietiin hautapaikalle hiljaisesti. Ei salaista paikkaa kumminkaan.Hietaniemessä hän lepää.
Me nauramme pohjoiskorean meiningille, mutta toimimme monessa asiassa samalla tavalla
olet ihan oikeassa mielipiteesi kanssa.
Maamme hyvinvointia alettiin hajoittaa 90-luvulla liittytyämme eeuuhun. Eikös tämä Mauno oluttut siihen liittymisen kannalla?
Oli se. Jos joku muuta väittää... Valehtelee.
Saas nähä kuin paljo pitkälle tätä paskaa viel riittää?
Suomalaisesta on mukavaa kun se tietää, että sillä menee huonommin kuin naapurillaan.Ja se vasta on herkkua siitä kun kertoo puoluekantansa olevan, ettei käy äänestämässä ollenkaan vaaleissa.