Karaokekisat

Toimikaa

Karaokekisoja järjestävät Huomio: Karaoke tarkoittaa amatöörimäistä laulamista. Jokainen laulaa Luojalta saamallaan äänellä, eikä koulutetulla äänellä. Karaokekisojen säännöt pitäisi olla kaikissa kisoissa samat. Eli, pääsy ko kisoihin olisi kielletty ammattilaisilta, ja puoliammattilaisilta. sekä ääntään kouluttaneilta laulajilta. Tämä seikka ärsyttää todella paljon meitä karaokea harrastavia. Esim. EL:n karaoke kisat ovat täynnä näitä orkesterien solisteja ja entisiä solisteja. Tehkää jo jotain asian muuttamiseksi.

14

1486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korisija

      Tätä menua tosiaankin loppuu kilpailijat, jos sääntöjä ei pian muuteta. Ei oo kivaa, kun samat ammattilaaset on vuodesta toiseen amatöörien kilipaaluus. Sillä sitte "loistavat" meidän tavallisten harrastajien kisoos.

      • Täydellmaailmodotelles

        Sitten kun kilpailijoita on vain yksi, voin ilmoittautua amatöörinä ja tulla kakkoseksi. Hyvä suoritus. Karaoke voi olla amatöörimäistä laulamista ja sitähän ei mikään estä, mutta kilpailut ovat eri juttu. Miten rajata pois ääntään kouluttaneet laulajat?


      • Sopupeliä
        Täydellmaailmodotelles kirjoitti:

        Sitten kun kilpailijoita on vain yksi, voin ilmoittautua amatöörinä ja tulla kakkoseksi. Hyvä suoritus. Karaoke voi olla amatöörimäistä laulamista ja sitähän ei mikään estä, mutta kilpailut ovat eri juttu. Miten rajata pois ääntään kouluttaneet laulajat?

        Pitäisihän näiden entisten orkesterien solistien jo tajuta, että eivät osallistu näihin harrastelijoiden kisoihin. Luulisi heillä olevan edes sen verran ns "ammattiylpeyttä", että eivät nyt sentään harrastelijoiden kanssa lähde kisaamaan, mutta ei puhettakaan, kun mukaan pitää tunkea joka vuosi. Luulenpa, että osallistujakato tästä seuraa. Järjestäkää näille oma sarja , niin eivät pyöri muitten ikuisena riesana !


    • callekiwes

      Samaa mieltä olen

    • Hyväpointti

      Hyvä kannanotto alkuperäiseltä kirjoittajalta. Ihan asiaa kun tarkemmin ajattelee.

    • Kultagurkku

      Opetelkaa laulamaan, älkääkä kitiskö!

    • Muutostaodottava

      EL: n karaokekisoissa olisi minun mielestä reilua, että tuomaristo näyttäisi yleisön edessä antamansa pisteet kullekin kilpailijalle. Näin ei jäisi epäselväksi kilpailijoille miten tuomariäänet jakautuivat. (Vähän samaan tyyliin kuin Tangomarkkinoilla.) Ei kai ne nykyiset systeemit ole mitään kiveen hakattuja sääntöjä. Ainahan voi parantaa , ettei jäisi kellekkään p....an makua tuomaroinnista. Sitäpaitsi sitä tuomaristoa ja pj:aakin voisi ja pitäisikin välillä vaihtaa. Onhan noita musiikin ammattilaisia vaikka kuinka. Itse kilpailuista pois ne ammattilaiset ja orkesterien solistit. Ottakaa selvää mitä Karaoke-käsitteellä tarkoitetaan, jos ette tiedä!!!

    • Jokurotisääntöihin

      Taas on EL-karaokekisat käynnissä Kuusiokunnissa, kuten muillakin alueilla. Näyttää menevän joka vuosi saman kaavan mukaan. Valitaan aina sopivin, eikä parasta....Todella surkuhupaista näytelmää. Edelleen nämä entiset ja nykyiset orkesterien solistit saavat osallistua harrastelijoiden kisaan. Mikään ei näköjään muutu. Minusta eräänkin olisi pitänyt jäävätä itsensä tuomaristossa sukulaisuussuhteen takia, mutta eihän nyt toki.....

      • uu.watti

        Ketä kiinnostaa jo elämänsä ehtoopuolella olevien veisuukisat?


      • lauleskelijatar
        uu.watti kirjoitti:

        Ketä kiinnostaa jo elämänsä ehtoopuolella olevien veisuukisat?

        Meitä eläkeläisiä kiinnostaa... Ja arvaa mitä, yllättävän äkkiä sinäkin olet eläkeläinen...
        —-Samat ammattilaiset ne jaksaa vaan roikkua näissä harrastelijoiden kisoissa, ja tuomarit pallottelee ,ja valitsee näitä kärkeen joka vuosi. Mitä nämä ammattilaiset tekee kisassa?? Selvittäkää kuka on harrastelija ja kuka ammatikseen laulava. Sääntöjä on kyllä muutettava reiluuden nimissä. Luulis nyt tuon saavan selville vaikka hieman googlettamalla onko kelvollinen kisaan.Muuttakaa nyt edes tätä tuomarointia avoimemmaksi. Eli kunkin tuomarin antama numero näkyviin niin kilpailijoille, kuin yleisöllekin. Kisa on paljon reilumpi ja mielenkiintoisempi näin myös yleisölle.


      • Anonyymi
        lauleskelijatar kirjoitti:

        Meitä eläkeläisiä kiinnostaa... Ja arvaa mitä, yllättävän äkkiä sinäkin olet eläkeläinen...
        —-Samat ammattilaiset ne jaksaa vaan roikkua näissä harrastelijoiden kisoissa, ja tuomarit pallottelee ,ja valitsee näitä kärkeen joka vuosi. Mitä nämä ammattilaiset tekee kisassa?? Selvittäkää kuka on harrastelija ja kuka ammatikseen laulava. Sääntöjä on kyllä muutettava reiluuden nimissä. Luulis nyt tuon saavan selville vaikka hieman googlettamalla onko kelvollinen kisaan.Muuttakaa nyt edes tätä tuomarointia avoimemmaksi. Eli kunkin tuomarin antama numero näkyviin niin kilpailijoille, kuin yleisöllekin. Kisa on paljon reilumpi ja mielenkiintoisempi näin myös yleisölle.

        Eläkeliiton kisathan olivat alun alkaen tarkoitettu kunkin yhdistyksen karaokekerhon jäsenille. Mutta tästä on lipsuttu kauas. Täällä Suupohjankin alueen kisoissa käy aivan eri paikkakunnilta yrittäjiä kisoissa. On jotenkin surkuhupaisaa kun tällainen hiukan parempi laulaja, mutta ei kuitenkaan tähtiainesta, tulee loistamaan meidän kyläpahasten järjestämiin kisoihin.
        Sanoisin vielä jotain tuomarityöskentelystä. Usein esitellään tuomari, kuinka hän on kokenut kuorolaulaja. Sillä kokemuksella ei ole mitään tekemistä sillä että osaisi erityisesti arvioida karaokelaulajaa. Laulutekniikka on erilainen. Niinpä monasti valitaan piirinkisoihin laulaja joka laulaa klassilella tyylillä, eikä siellä pärjää.
        Kehotankin jotain aktiivia perustamaan oman karaokekilpailun meille oikeille ja aidoille eläkeliiton harrastajille. Kilpailkoot nämä hiukan paremmat keskenään. ;)


    • Rkki

      Yksi ähtäriläinen tuomittu raiskaaja on ainakin osallistunut karaoke-kisoihin, tosin ei vielä pääse Eläkeliiton kilpailuihin!

    • Anonyymi

      Kyllä on marisevaa sakkia ei voi muuta sanoo!

    • Anonyymi

      Hinnat Lehmirannassa täysin kohtuuttomat .ohjelma rakennettu niin että pakko olla väh.kaksi yötä hinta 440 euroa .Ei köyhille eläkeläisille.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      109
      6856
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6503
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3267
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      119
      2792
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2410
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1687
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1567
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe