Moi! Olen 13.v tyttö ja luulen että mulla on anoreksia. En pysty syömään mitään ajattelematta että olen huono ihminen. Yritän peitellä syömättömyyttäni ja piilotan ruokaa. Harrastan rytmistä voimistelua ja aina urheillessani (joka päivä) ajattelen vaan että montako kaloria voin polttaa sillä. Koulussa en jaksa keskittyä ja lasken päivien syömisiä vihkoihin javertailen niitä ja katson kuinka paljon olen jäänyt miinukselle. Mulla on pakkomielle käydä vaa'alla ja inhoan itseäni ja vartaloani. Ensin kaikki laihdutus ja kaikki tuntuivat kivoilta mutta nyt ne vain ahdistavat enkä pysty lopettamaan. Jossain kohtaa tuli hyviä kohtia että pystyin syömään suht normaalisesti mutta anorekstiset ajatukset eivät silti lähteneet.
toivoisin että joku huomaisi tämän ja auttaisi mutta kukaan ei huomaa enkä uskalla hakea apua koska pelkään kaikkien olevan vain että ei sulla mitään anoreksiaa ole koska et ole alipainoinen ja pystyt vähän syömään tms. Enkä ole edes varma onko tämä anoreksia mikä minulla on. Pelkään että jos en saa apua ja sitten tulee joku pieni kommentti ulkonäöstäni niin sitten en enää pysty lopettamaan tätä.
Auttakaa onko tämä anoreksia, pitäisikö minun hakea apua ja keneltä ja minkä laista hoito on. Kiitos jo valmiiksi!
Onko mulla anoreksia??
4
317
Vastaukset
- Onkoanoreksia
Unohdin vielä mainita että oireina olen huommannut että kynnet ovat alkaneet lohkailemaan ja hiukset ohentamaan ja aina mulla on kylmä ja kun olen paksuissa vaatteissa sitten mulle tulee ahdistus onko näissä jotain yhteistä?
- Kahvionhyvää
Hei. Merkit viittaavat anoreksiaan tai ortoreksiaan HYVIN vahvasti! Hanki ehdottomasti apua! Kuten itsekin mainitsit, tilanne karkaa kädestä ja nopeasti. Se ei ole omassa hallinnassa, vaikka asiasta tietämättömälle se siltä vaikuttaa.
Itse sairastuin 6 vuotta sitten ja taistelen edelleen asian kanssa. Minulla oli (ja on edelleen) hyvin samanlaiset ajatusmallit ja tavat, ne ovat sairaita ja tiedostan sen. Yritän selvitä itse ja mennä parempaan suuntaan, mutta se ei todellakaan onnistu niin helposti. Olen ollut sairaalassa hoidossa vuosien aikana yhteensä yli vuoden asian tiimoilta. Nyt olen ollut kotona n. vuoden, mutta olen edelleen selkeästi alipainoinen ja minulla on hyvin vaikeaa.
Hanki ehdottomasti apua, sinua ei tuomita. Sinulla on selkeät ja vakavat fyysiset ja henkiset oireet, jotka tulee ottaa vakavasti. Sydämen rytmihäiriö on mahdollinen uhka luun haurastumisen lisäksi. Jos kuukautisesi ovat loppuneet, se on huutava merkki ettei kehosi toimi miten sen pitäisi. Kuukautisten loppuminen vaikuttaa tiettyjen hormonien eritykseen, jotka puolestaan vaikuttavat luun haurastumiseen ja mahdollisesti aiheuttaa jopa lapsettomuutta aikuisiällä.
En voi painottaa asiasta vanhemmillesi ja kouluterveydenhoitajalle, lääkärille puhumisen tärkeyttä! Olet kaiken lisäksi alaikäinen, joten sinusta on vanhempiesi huolehdittava, ja jos he kokevat ettei kotikonstit riitä, vaihtoehto on terapia tai sairaalahoito , jossa itse ja sadat muut ovat olleet. Käyn edelleen terapiassa viikoittain, siellä on mahdollista puhua henkilökohtaisista asioista luottamuksellisesti.
Ymmärrän enemmän kuin täysin , kuinka pelottava ajatus syömishäiriöstä puhumisesta/ myöntämisestä/avun hankkimisesta voi olla, mutta haluan rohkaista sinua siihen! Et ole syypää syömishäiriöön. On tärkeää löytää mahdolliset tekijät, jotka laukaisivat oireilun ja ne tulee selvittää perinpohjin. Sairauden kierre vie mukanaan todellakin salakavalasti, eikä se hellitä otetta helpolla jos ei asiaan tarpeeksi ajoissa puututa riittävin keinoin.
Anteeksi , että kommentistani tuli melko pelottava, mutta se on täynnä omakohtaista kokemusta ja faktatietoa. Syömis-/ laihuushäiriöstä toipuminen on täysin mahdollista, mutta halusin painottaa merkkien vakavuutta ja sitä, että ne täytyy ottaa heti huomioon.
- rohkeastikysy
Sinulla on syömishäiriö. Ei sinun tarvitse tietää tarkemmin sen lajia, kun haet apua. Edellä mainittiin vanhemmat, kouluterveydenhoitaja ja lääkäri, heistä kuka vain käy tai kaikki. Lisäksi sinun on hyvä saada psykologista apua esimerkiksi nuorisopsykologilta.
Kunnon ravitsemus lisää hyvinvointiasi, terveyttäsi ja keskittymiskykyäsi. Aivosi ja kehosi tarvitsevat hyviä rakennusaineita.
Näytä vaikka yllä oleva tekstisi jollekin, jos sinusta tuntuu vaikealta puhua. - Mirka4457
Oireet ovat hyvin syömishäiriömaisia ja parasta on puhua niistä jollekkin ja hakea apua vaikka se pelottavalta tuntuukin mutta muista että et ole yksin ja ammattilaiset ja perhe ovat auttamassa sinua. Voimia ja parantumista!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821399Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä681197Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2141184Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021174Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103993Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍128891Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123788- 77755