Mikä se on? Se että yhtään mitään on olemassa.
Suurin ihme
fundeeraus
8128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Että olemassaolo näyttää ihmeeltä, voi olla vain näkökulmavirhe. Olemassaolo saattaa olla väistämätön asiain tila. Olemattomuus voi olla mahdotonta. (Ja tämä ei sitten koske mielikuvituksen luomia olentoja)
Miten niin. Tuohan on aina tilanne, jos mistään mitään tiedetään.
Ei kai se nyt ole mikään ihme että nämä tyhjänräjäyttäjät ovat niin sekopäitä että heistä on luonnollista se että evokkiäijät vetelevät toisiaan hanuriin!
Kun on ihan pihslla niin sittdn nuo ovat ihan kunnolla pihalla.
Jaaha, Jyrbällä meni yli hilseen. Ja hanurit taas mielessä, hyi sinua Jyrbä, vanha äijä!
Ei kai se ihme ole, jos kerran jotain (maailmankaikkeus) on olemassa. Jos ei olisi, emme olisi täällä asiaa ihmettelemässä...
Joka asiasta pitää uskiksen väkisin vängätä ihmettä, että saataisiin Jumalallekin jotain merkitystä.
Se että jotain on olemassa on mitä ilmeisin todiste siitä että on olemassa taho jolla oli älyä ja kykyä ja mahdollisuuksia luoda materiaa tavalla jota ihmisäly ei kykene selvittämään mutta jonka materiankäsittelyn lopputuotos, eli se ihastuttava aineellinen elämä jossa elämme, kertookin tuon älyn luonteesta varsin paljon.
Maapallo antimineen on melkoisen ihastuttava paikka asua, vai mitä?
Se taas että ihmiset tänä historian aikana ovat sellaisia että suuri osa heistä on täysiä mulkeroevomoraalisia elämänpilaajia on eri tarinansa.
Esko Valtaoja sanoo mukavasti muistopuheessaan että maapallolla kaikki kehittyy vähitellen aina vain kauniimmaksi ja kauniimmaksi, hehe.
Äijä ei ole nähnyt muuta kuin tämän hetken tilanteen mutta osaa tehdä tuon ohjaavasta kaunentajuisesta luontoa ohjaavasta älystä vahingossa lipsauttaen ihan kivan päätelmän.
Evoluutioteorian mukaisesti täällä pitäisi määrätä tyly tarkoituksenmukaisuus eikä esteettisillä kauneusarvoilla jotka vai n ihminen voi havaita tulisi olla mitään sijaa. Hehe.
Minäkin huomasin tuon, ja ihmettelin että ,mitä se Valtaoja taas sekoilee!
Taitaa olla ukkeli vanhemmiten olla uskoon tulossa.
Ei ateisti-papin muistopuheessa kuuluisi mitään hempeilyä olla.
Olisi sanonut vain että : " Sinne menit mistä olet tullutkin etkä saanut mitään hyödyllilstä aikaan niinkuin ei kukaan muukaan evomoraalinen ikinä muuta saa eläessään aikaiseksi kuin parisuhdesössimisä, homostelua ja liudan äpäriä ja avioeroja joten eikun hauta umpeen ja äkkiä, hopihopi.! "