Miksi helluntalaiset kiistävät P. Tiaisen molemminpuolisen ja tiiviin yhteistyön helluntalaisten kanssa?
P.T yhteistyö helluntalaisten kanssa
81
6985
Vastaukset
- HELLKIRKKOsaatanankirkko
Vain pastorit ja muut Patrick Tiaista promonneet selittelevät omaa sokeuttaan.
- PääkonttorinMies
Tiainen ei kuulu helluntaiseurakuntaan ja siten me helluntaikirkossa emme voi puuttua hänen toimintaansa. Helluntaikirkossa puututaan sen työntekijöiden epäasialliseen toiminttan, mutta toimivaltamme ei riitä ulkopuolelle.
"Ei kai minun asiani ole tuomita ulkopuolisia? Ettehän tekään tuomitse muita kuin omaan piiriinne kuuluvia. "
- DoctorT
Helluntai on aina vaiennut harhapoluistaan! Näin se teki Markku Koiviston kanssa ja monen ennen häntä.
Epärehellisyys, sekä hengellinen että ajallinen, on ollut helluntain pysyvä perisynti! Rahanahneus on vienyt ja ohjannut toimintaa kaikki sodan jälkeiset vuosikymmenet.
Jo 50-luvulla Kuopion Branhamin kokouksissa jenkit kehoittivat ihmisiä istumaan lupaamansa summan mukaisessa järjestyksessä. Suuret antajat eteen, tottakai. Tämä on isäni kokemaa!
Mauttomia olivat Eino O Ahosen uhripuheet konferensseissa 70-luvulla! Aivan kertakaikkisen mauttomia. Sitten jopa HS esille nostamat rahankeruutavat olivat iljettäviä.
Eli summa summarum, siellä missä on ollut mahdollisuus päästä ihmisten kukkaroille , siellä on helluntai kuljaillut. Välittämättä sen enempää, onko tarjottava ollut puhdasta. Näin meni myös homoTiaisen kohdalta, eikä auttanut vaikka kuinka varoitti!!- Ensimmäinen_kivi
Toisilla on kukkaro uskossa, toisilla ei. Mitä sinä muista huolehdit, seuraa sinä minua, sanoo H.
- Helluntaihistoria
Millaisia Ahosen uhripuheet olivat?
- Anonyymi
Markku Koivisto on alunperin luterilainen pappi. Nokia-missio ei kuulut helluntailiikkeeseen, ennen kuin Koiviston tunnusti homouden synnit. Helluntailiike otti kopin Nokia-missiosta vasta skandaalin jälkeen.
Ei kannata uskoa Iltalehtien tai kirjailijoiden sepustuksia. Prh:lta löytynee yhdistyksien tarkemmat tiedot?
- SelkomaanFarkkutakki
Linkissä eksytyksen lähde mainostaa muun muassa Patrick Tiaista, sama henki, sama päämäärä.
https://pbs.twimg.com/media/CnKzpe0WEAE9Q69.jpg - Dr.Pente-Costal
Sama henki vetää puoleensa.
- SeinäjoenMies
Viimeinen niitti oli Seinäjoen helluntaiseurakunnan tuki Patrick Tiaiselle. Siellä julistettiin suureen ääneen kuinka näitä oikeaoppisia arvostelijoita riittää ja kuinka tämä nuori mies on suuri ja väkevä Jumalanmies. Sitten pastorit asettuivat Tiaisen pariskunnan taakse julkisesti siunaamaan heidät. Tämä saattoi rohkaista muitakin helluntaiseurakuntia ottamaan hänet vastaan.
- kokoporukkaoptikolla
Oliko messinkikaiteet kuitenkin kiillotettuina ja lentävät mikit poskilla!
lentävää mattoa ei kai ollut vielä.
onko siellä seinäjoelle jokin messiasharha vai mikä sitä oikein vaivaa kun mikään ei pysy kohtuudessa, sitä ihmetelen.
mit nyt teette sille tuellenne jonka ainut katalyytti oli hengellinen sokeus!
- potentiaali
Seinäjoen helluntaikirkko kutsuu Patrick Tiaisen lisäksi LivetsOrdia ja muita uskonsanalaisia. Jos helluntailaiset eivät tajua kohtalonyhteyttä Todd Bentleyn ja Patrick Tiaisen siunailun välillä, niin turha pakanoille on hengellisistä asioista puhua. Saatanaa seinäjokiset palvovat, hedelmistä ja hengellisestä sokeudesta sen näemme.
- 21.5.HillsongSaalemiin
Helluntaikirkko ajaa homoagendaa osana Hillsong-muutosta.
- Charlibacka
Keski-Pohjanmaan helluntaiseurakunnat valehtelevat tällä hetkellä, vaikka yleisesti on tiedossa Patrick Tiaisen toistuvat käynnit Kälviän helluntaiseurakunnassa, Vimpelin helluntaiseurakunnassa yhdessä Markku Tuomaalan kanssa ja esimerkiksi Alajärvellä. Alajärven helluntaiseurakunnan pastori Tommi Rimpeläinen näyttää unohtaneen kirjoituksensa Ristin Voitossa. Heikko on muisti, vaikka äsken mies kiehui väärässä hengessään pyhää vihaa Patrickin arvostelijoita kohtaan. Kälviän helluntaiseurakunnan pastori Voitto Marjeta suositteli Patrick Tiaista, mutta vastuuta väärästä suosituksesta ei taaskaan kanneta. Väärä henki, vääryyden hedelmät. Toistuva ilmiö.
- DoctorT
Tälläsiä lökäpöksyjähän nämä miehet ovat!
Siellä, missä raha haiskahtaa, ollaan innolla mukana. Ja julkisuus, vielä parempi. Sokeita, umpisoikeita kaikki tyynni!
Ollaan osallisena MÄTÄRUUAN jaossa, eikä kanneta vastuuta hengellisesti saastutetusta laumasta!! KELVOTTOMIA PAIMENIA, JOILTA HERRA OTTAA POIS HEIDÄN PAIMENTAMISENSA!!
Murehdin niitä tuhansia heikkoja, joiden sielua nämä roistot ovat tassutelleet, repineet demoniopeilla, perättömillä lupauksillaan ja kaikella muulla hengellisellä ruokottomuudella! - RahanhimoHelluntaissa
DoctorT kirjoitti:
Tälläsiä lökäpöksyjähän nämä miehet ovat!
Siellä, missä raha haiskahtaa, ollaan innolla mukana. Ja julkisuus, vielä parempi. Sokeita, umpisoikeita kaikki tyynni!
Ollaan osallisena MÄTÄRUUAN jaossa, eikä kanneta vastuuta hengellisesti saastutetusta laumasta!! KELVOTTOMIA PAIMENIA, JOILTA HERRA OTTAA POIS HEIDÄN PAIMENTAMISENSA!!
Murehdin niitä tuhansia heikkoja, joiden sielua nämä roistot ovat tassutelleet, repineet demoniopeilla, perättömillä lupauksillaan ja kaikella muulla hengellisellä ruokottomuudella!Hyvä, että kaikki on nyt tullut ilmi. Seurakuntalaiset saavat valita seuraavatko hengettömiä pastoreitaan helvettiin vai onko joukossa uudestisyntyneitä kristittyjä, jotka kavahtavat näitä valkeiksi kalkittuja hautoja, jotka vievät leskeltä viimeisenkin rovon.
- akkakokkolasta
DoctorT kirjoitti:
Tälläsiä lökäpöksyjähän nämä miehet ovat!
Siellä, missä raha haiskahtaa, ollaan innolla mukana. Ja julkisuus, vielä parempi. Sokeita, umpisoikeita kaikki tyynni!
Ollaan osallisena MÄTÄRUUAN jaossa, eikä kanneta vastuuta hengellisesti saastutetusta laumasta!! KELVOTTOMIA PAIMENIA, JOILTA HERRA OTTAA POIS HEIDÄN PAIMENTAMISENSA!!
Murehdin niitä tuhansia heikkoja, joiden sielua nämä roistot ovat tassutelleet, repineet demoniopeilla, perättömillä lupauksillaan ja kaikella muulla hengellisellä ruokottomuudella!Mikä on ny niin vaikeeta ymmärtää !!! Kälviällä herättiin kyllä, ei kutsuttu enään Tiaista puhumaan...eli virhe korjattiin !
Turhaa jankutusta kälviästä....sielä ei esiinny torontolaisuutta! - Kipparihalli
akkakokkolasta kirjoitti:
Mikä on ny niin vaikeeta ymmärtää !!! Kälviällä herättiin kyllä, ei kutsuttu enään Tiaista puhumaan...eli virhe korjattiin !
Turhaa jankutusta kälviästä....sielä ei esiinny torontolaisuutta!akkakokkolasta valehtelee, Patu kävi Kälviän helluntaiseurakunnassa useammin kuin kerran.
- Anonyymi
Tommi Rimpeläinen on erotettu pastorin hommista. On itse eronnut myös loppuun palamisen takia helluntaiherätyksestä häneen kohdistuneen arvostelun myötä. Alajärven Hellareilla ei otettu vastaan hänen luterilaista teologiaansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tommi Rimpeläinen on erotettu pastorin hommista. On itse eronnut myös loppuun palamisen takia helluntaiherätyksestä häneen kohdistuneen arvostelun myötä. Alajärven Hellareilla ei otettu vastaan hänen luterilaista teologiaansa.
Muutaman kerran katsoin hetkisen lähetystä Alajärveltä ja miehestä TR, nousi kysymyksiä!!
- IhanHävettää
Nyt lopetatte ihmisten irvimisen ja heti! Tällainen keskustelu ei rakenna ketään. Rukoilkaa syntisten puolesta ja tehkää parannusta Jumalan edessä OMISTA kuolleista teoista. Toki on lupa nuhdella, sitä joka väärin tekee, mutta tuo , mitä nyt teette, oikein nimiä luettelemalla EI OLE oikein.
- RahanhimoHelluntaissa
Kerro meille mikä ei ole totta?
- perkeleenpastoreita
Meillä ei ole lupa tuomita ulkopuolisia, mutta valheveljistä eli susista joukossamme on käsketty Raamatussa varoittamaan.
- MT2017
perkeleenpastoreita kirjoitti:
Meillä ei ole lupa tuomita ulkopuolisia, mutta valheveljistä eli susista joukossamme on käsketty Raamatussa varoittamaan.
Koetelkaa kaikki, pitäkää se mikä hyvää on. (1 Tess 5:21)
- Alzheimer
Tilanne on sama kuin oli Markku Koiviston kanssa. Markku Koivisto kelpasi Helsingin Saalemiin puhujaksi, mutta jälkikäteen Helsingin Saalemin pastori Esko Matikainen ei muista tällaista yhteistyötä olleen.
- tututnimetesillä
Me, jotka emme ole uuskarismaattisia torontoeksytettyjä, myönnämme helluntailaisuudessa olevan lusteen. Samat helluntaipastorit ja helluntaievankelistat lankesivat sekä torontolaisuuteen että nokiamissiolaisuuteen ja nyt Patrick Tiaisen julistamaan Kenneth E. Haginin uskonsanalaisuuteen.
- DoctorT
Juuri näin!
Odotan, kun Herra käynnistää seulan ja laittaa kierrokset sopiviksi! - OdotetaanYhdessä
Sitä samaa minäkin odotan!
- Eilöydymiestä
Patrick Tiaista suositelleet ja kehuneet neuvoa-antavat vanhimmat voisivat tehdä elämässään edes kerran ryhtiliikkeen ja erota vastuutehtävistään.
- PääkonttorinMies
Vastuun voi kantaa myös eroamatta. Eroaminen on rintamakarkuruutta, kun Jumala on valinnat vanhimmat tehtävään, niin kyllä hän antaa myös järjen sekä siunauksen.
- Mitäpitäisihävetä
Ei sitä kukaan kiistä esim Seinäjoella Tiainen kävi noin puolitoista vuotta sitten puhumassa ja mitään harhaopetukseen viittaavaa ei hänen puheessa silloin ollut kenekään mielestä. Samoin viime kesänä tiainen piti aamurukouskokuksen kesätapahtumassa ,eikä silloinkaan mitään moittittavaa ollut,
Sen jälkeen tiainen ei ole seinäjoen helluntaikirkolla vieraillut.- Huonosullatoimuisti
Oliko 17.7.2016 klo14.00 aamurukouskokous?
- Anonyymi
Tämän takia vanhemmistossa pitäisi olla ihmisiä, joilla armolahjat toimivat ja etenkin henkien erottamisen armolahja.
- eeiolekoivistoanäkynyt
Koivisto taas ei ole koskaan käynyt Seinäjoen Helluntaikirkolla puhumassa.
- OletkoYlpeä
Benny Hinn on käynyt.
- noenpämuista
Ai milloi ?
- BennyHillshow
BeninyHill kävi joskus 80-luvulla TV välityksellä, Sillä oli oma ohjelmakin. Benny Hinn ei ole näkynyt.
- SeinäjoenMies
Kyllä on Koivisto käynyt seinäjoen Helluntaikirkolla Sateet lähetä -illassa ja veti salin täyteen. En muista enää vuotta, mutta bussilasteittain tuli ihmisiä kuulemaan. Kävi ainakin kerran, saattoi käydä parikin kertaa. Benny Hinn kävi muistaakseni 1994. Silloin oli keuruulta lainassa iso teltta keskustassa olleella kentällä ja Hinnillä oli kovat turvajärjestelyt, hänet ajettiin autolla suoraan telttaan sisälle. Pitäisi joskus katsoa vieläkö löytyisi kokous VHS:t eräiltä ihmisiltä.
- PääkonttorinMies
Se oli vuosi 1996, jolloin Benny Hinn tuli suoraan Israelista Seinäjoelle. Teltta oli täynnä.
- PääkonttorinMies
Siellä oli mukana myös ystävämme Petri Paavola, joka jälkeen päin alkanut muuttamaan kertomuksiaan, silloin hän oli vaikuttunut Pyhän Hengen työstä.
- totuudenpuolesta
BennyHillshow kirjoitti:
BeninyHill kävi joskus 80-luvulla TV välityksellä, Sillä oli oma ohjelmakin. Benny Hinn ei ole näkynyt.
Benny Hinn oli kutsuttu Seinäjoelle oisko ollut vuosi 2010 tai siinä main. eli kutsuttu oli mutta oli perunut tulonsa koska oli jäänyt kiinni jostain avioliittosotkusta tai jotain. Olin paikalla kun Martti Kallionpää kertoi että Hinn ei tulekkaan. Mikä siunaus, vaikka Seinäoen tilannetta se tuskin paransi. Eksynyt mikä eksynyt.
- linkkiätarjolla
totuudenpuolesta kirjoitti:
Benny Hinn oli kutsuttu Seinäjoelle oisko ollut vuosi 2010 tai siinä main. eli kutsuttu oli mutta oli perunut tulonsa koska oli jäänyt kiinni jostain avioliittosotkusta tai jotain. Olin paikalla kun Martti Kallionpää kertoi että Hinn ei tulekkaan. Mikä siunaus, vaikka Seinäoen tilannetta se tuskin paransi. Eksynyt mikä eksynyt.
Tässä taustoitusta
https://hiscrivener.files.wordpress.com/2010/08/benny-hinn-paula-white.jpg - Kehitystä
PääkonttorinMies kirjoitti:
Siellä oli mukana myös ystävämme Petri Paavola, joka jälkeen päin alkanut muuttamaan kertomuksiaan, silloin hän oli vaikuttunut Pyhän Hengen työstä.
Jokainen meistä voi tehdä parannusta matkan varrella, myös Petri Paavola. Hyvä että kehitystä tapahtuu ja mielipiteitään voi korjata.
- taidatmuistaaomiasi
Tuskinpa olit edes kuullut 22v sitten kuka on benny Hinn , Nettiäkään silloin oli tuskin kellään. Olitko paikalla ja minkä harhopillista Hinn puhui jos on käynyt Seinäjoella ?
Koiviston en muista käyneen helluntaikirkolla,omia tilaisuuksia on pitänyt kyllä Seinäjoella.
Ja alussa ei Tiaisen eikä Koiviston puheista löytynyt mitään eksyttävää,- HealingRoom
Hyvin Juha Norolampi kertoi Seinäjoen helluntaikirkon pastoreille, missä Patrick puhuu ohi maalin, mutta ei Markku Tuppurainen ymmärrä Raamatusta yhtään mitään. Tuppuraisen vävypoika Perho liitelee newagemaailmassaan kuin Patrick Tiainen ja osallistuu Heidi Bakerista lähtien kaikkiin eksyttäjätapaamisiin.
- SeinäjoenMies
Olin itse paikalla sateet lähetä -illassa kun Markku Koivisto oli siellä.
Hinnistä en etukäteen tiennyt mitään silloin 1994, en ollut edes uskossa silloin, mutta lähipiiriini kuuluvat ihmiset näyttivät minulle kokoustaltioinnit. Parantumisesta se jotain silloin puhui, healing sana jäi mieleen. Pitää etsiä jos löytyisi videot. Myöhemmin on kovasti mainostettu seinäjoen helluntaiseurakunnassa Hinnin kirjaa Hyvää huomenta Pyhä Henki ja suositeltiin hankkimaan. - SeinäjoenMies
SeinäjoenMies kirjoitti:
Olin itse paikalla sateet lähetä -illassa kun Markku Koivisto oli siellä.
Hinnistä en etukäteen tiennyt mitään silloin 1994, en ollut edes uskossa silloin, mutta lähipiiriini kuuluvat ihmiset näyttivät minulle kokoustaltioinnit. Parantumisesta se jotain silloin puhui, healing sana jäi mieleen. Pitää etsiä jos löytyisi videot. Myöhemmin on kovasti mainostettu seinäjoen helluntaiseurakunnassa Hinnin kirjaa Hyvää huomenta Pyhä Henki ja suositeltiin hankkimaan.Tuossa linkin lehtijutussa maininta Markku Koiviston vierailusta seinäjoen helluntaiseurakunnassa: https://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/markku-koiviston-kirkon-johtajiksi-vain-miehiä-1.929186
- LinkinJuttu
SeinäjoenMies kirjoitti:
Tuossa linkin lehtijutussa maininta Markku Koiviston vierailusta seinäjoen helluntaiseurakunnassa: https://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/markku-koiviston-kirkon-johtajiksi-vain-miehiä-1.929186
Ilkka-lehti, Julkaistu 21.11.2008 00:00 (Päivitetty 04.05.2011 19:50)
Markku Koiviston kirkon johtajiksi vain miehiä
Hurmossaarnaaja Markku Koiviston perustama Nokia Missio Church aikoo pitää naiset etäällä liikkeen johtopaikoista.
- Johtajan on hyvä olla mies, se on isän paikka. Seurakunta on kuten perhe, siinä on johtohahmona isä, Koivisto selvittää.
Koiviston perustaman kirkon jäseneksi pääsemiseksi on käytävä läpi monivaiheinen liittymismenettely. Hänen mukaansa sillä varmistetaan, että jokainen kirkkoon kuuluva on todella kristitty.
- Emme halua katsoa seurakuntalaisia niskaan vaan kasvoihin.
Koiviston vetämä Herätys ympäri Suomea -tapahtuma vieraili perjantaina Seinäjoella Helluntaiseurakunnan tiloissa. - olipalinkitys
Taitaa noi linkit viedä omaan päähäsi...
- Perustaidot
olipalinkitys kirjoitti:
Taitaa noi linkit viedä omaan päähäsi...
Tietokoneen käytön perustaidot osaava ihminen osaa kyllä kopioida tältä sivulta osoitekenttään sellaisen linkin joka tällä sivulla ei oikein toimi.
- eiollutkoivistosateissa
SeinäjoenMies kirjoitti:
Olin itse paikalla sateet lähetä -illassa kun Markku Koivisto oli siellä.
Hinnistä en etukäteen tiennyt mitään silloin 1994, en ollut edes uskossa silloin, mutta lähipiiriini kuuluvat ihmiset näyttivät minulle kokoustaltioinnit. Parantumisesta se jotain silloin puhui, healing sana jäi mieleen. Pitää etsiä jos löytyisi videot. Myöhemmin on kovasti mainostettu seinäjoen helluntaiseurakunnassa Hinnin kirjaa Hyvää huomenta Pyhä Henki ja suositeltiin hankkimaan.Ei ollut sateet lähetä illassa vaan sai vain tilatn käyttöönsä perjantain kokuksilleen. Sateet lährtä on aina keskiviikkoisn.
- SeinäjoenMies
eiollutkoivistosateissa kirjoitti:
Ei ollut sateet lähetä illassa vaan sai vain tilatn käyttöönsä perjantain kokuksilleen. Sateet lährtä on aina keskiviikkoisn.
Niinkuin aiemmin mainitsin että minun muistini mukaan kävi ainakin kerran tai sitten pari. Se on saattanut olla tuo perjantain tilaisuuskin missä kävin tai sitten ke sateet lähetä ilta joskus aiemmin. Oli tilaisuuden nimi sitten mikä tahansa, seurakunta oli tilaisuuden järjestämisessä tiiviisti mukana.
- Munmersu
Koivisto on käynyt helluntakirkolla,olin siellä ja Markku oli mersulla,
- eiollutväärääoppia
Ei löytynyt Tiaisen puheesta mitään väärää kun oli Seinäjoella, Varmasti hänen puheensa oli silloin jollekin siunaukseksi,
- Laskuntulos
Olit palvelemassa antikristusta, koska Uskonsanan oppi on sitä! Vanhimmiston olisi pitänyt katsoa Uskonsanan oppi vaikka Wikipediasta, jos Raamatun luku ei kiinnosta!
- VoiOoämgee
Jaa onko kaikki antikristuksesta peräisin, mitä ei raamatussa kirjaimellisesti mainita?
- totuuson
Varmasti monille homoille Patrickin puheet ovat olleet siunaukseksi. Ei synny miten huono omatunto niistä vaikka synnissä porskuttelee miten !
- mitäsielläteit
Miksi olit Koivistoa kuuntelemassa jos tiesit sen täysin harhaopiksi ja homosteluksi ?
Veikkaanpa että kukaan muukaan ei olisi ollut jos homoseksuaalisuus olisi tiedetty.
Koiviston puheista ei vikaa ole löytynyt.
Samoin healing tarkoittaa suomeksi paranemiasta- Onko siinä jotakin väärää jos ihmisiä paranee ?
Hinnin siviilipuolen ongelmayt alkoivat vasta 15 vuotta Seinäjoen vierailun jälkeen-- SeinäjoenMies
Enpä tässä ketjussa missään ole ottanut kantaa kenenkään harhaoppisuuteen, kerroin vain että kyseiset henkilöt on käynyt seinäjoella kun toisin väitettiin. Ja kyllä Koivisto sai väen liikkeelle, seinäjoeltakin kyllä kuljettiin ahkerasti Tampereella.
Toki ajattelen tämän hetkisen tiedon mukaan että touhu on silloin ollut epätervettä monella tapaa ja missiomaailma jatkaa nykyään samaa menoa.
En väittänyt jotain harhaoppia silloin Hinnin aikana tunnistaneeni kun en ollut edes uskossa, sanoin vain että että se mitä jäi puheista mieleen oli se että jotain parantumisesta Hinn puhui. Tänä päivänä olisikin mukava nähdä mitä mies on silloin puhunut kun ymmärrys asioihin on kehittynyt.
- hauska.seurata
Helluntailahkolaiset ovat ihan sekaisin ja riitelevät omien lukuisien alalahkojensa kanssa.
- UusiaHengenPuhalluksia
Helluntalaisuudesta on sikinnyt paljon alalahkoja ympäri maailmaa. Tätä eivät kiistä edes helluntaipapit.
Lisäksi hämäyksen vuoksi muutettu Helluntaiseurakunnat Helluntaikirkoiksi jotka ovat hyviä rahanpesuorganisaatioita muutoksessa.
Onkohan tälläinen Jumalasta? - muttaeisemitään
UusiaHengenPuhalluksia kirjoitti:
Helluntalaisuudesta on sikinnyt paljon alalahkoja ympäri maailmaa. Tätä eivät kiistä edes helluntaipapit.
Lisäksi hämäyksen vuoksi muutettu Helluntaiseurakunnat Helluntaikirkoiksi jotka ovat hyviä rahanpesuorganisaatioita muutoksessa.
Onkohan tälläinen Jumalasta?Nyt kyllä taidat puhua sellaista jota et itsekkään ymmärrä.
- UusiaHengenPuhalluksia
Helluntalaisuuteen kuuluvat
1. Eksytysten kieltäminen
2. Synnin peittely
3. Villitsevien henkien vaikutus ja hallintavalta
4. Hengellisten ilmiöiden ja fiilisten tavoittelu
Monia villitsijöitä ja väärät henget 2. Joh. 1:7
Hallitsevat henget 1. Tim. 4:1 - sivussaseurannut
Kumma juttu, olen käynyt useissa eri seurakunnissa ja en siellä ole riitaa nähnyt, ainut missä riidellään on täällä netissä.
- VaroitusViisaille
Henkivaltoja on monenlaisia ja vaikutukset monia.
- Ominsilminnähnyt
Helluntalaisuudessa on havaittu eriseuraisuuden hengen vaikutuksia ja uusapostolisia ilmiöitä.
- hyväotetaanvastaan
Netissä on havaittu riidankylväjiä ja ulkokultaisia oikeassa olevia. Oikeita helluntailaisia ei netti´hörhöjen kirjoittelut hämennä,vaan uskossa jatketaan eteenpäin ja otetaan hyvä sieltä missä hyvää on. Muut asiat jääköön Jumalan tuomittaviksi.
- Pyydäedesanteeksi
Helluntalaisuudessa, jehovan todistajissa ja lestadiolaisuudessa on suhteellisen eniten uskonnon uhreja.
Johtajien kuuluu peitellä ja vähätellä tätä asiaa.
Raamatussa on varoitettu lahkolaisuudesta.
- KristitynFoorumit
Miksi helluntaikirkkon älyköt Kankaanniem tai Esa Hyvönen ei kommentoi tätä Tiaisen keissiä?
Bentleytä ne kritisoivat 10 vuotta sitten. Se oli ehkä helpompaa kaukana Floridassa eikä suoraa kontaktia Suomen Helluntaikirkkoon.
Suomen Helluntaikirkkon pääteologi ja fullerin seminaarin professorihan liittyi Jenkeissä Luterilaiseen kirkkokuntaan. - omituinenhiljaisuus
Eikä kukaan muutkaan sano sanaakaan, mihin te päänne työnsitte kun lakkasi kaikki ylistysäänet, kertokaa nyt kerrankin että oppinn e oli päin seiniä ja te siellä samalla suunnalla, te pastorit ja virkaa hoitavat vanhimmat jotka hyppäsitte tämän ihmeapostolin rinnalla edessä ja perässä!
sanokaa nyt jotain, vaikka rykäisy aluksi. - kivimiesiskee
Taidat olla niitä ensimmäisen kivej heittäjiä ? Onneksi vielä on virheettömiä kulkijoita.
- outoyhtälö
Eli sekottaa saa mutta huomauttaa siitä ei saa, niinkö?
- Mirjamgcx
Uskoni alkuaikoina vuosia sitten kävin suurkokouksessa Turussa,puhuja oli Argentiinasta.Tunsin Pyhän Hengen heti kun tulin saliin.Minulla ei ollut uskoa perantumisiin.Ihmeelliseltä tuntui kun sydämeni käännettiin ympäri ja puhuja pyysi nostamaan käden ylös,nosti,hän kertoi että paranin sydänviasta josta en edes tiennyt..sen jälkeen ikinä ei ole tullut huono olo saunan löylyssä,näin Jeesus tekee,eikä minulla ollut uskoa parantumiseen yhtään.
- Henkienerottaja
Raamatuntulkintani mukaan
- huoruus
- homous
- eksytys
- himous
Ovat KAUHISTUTTAVIA JUMALALLE samoin kuin "rakkausapostolit" em. viitekehyksessä - Niinpähän
Kylläpäs sanat sinkoilevat voimakkaasti ja jokaisella on sata varmasti oikea tieto, mutta on sanottava että täältä ne viat löytyvät oman takin sisältä, povesta, jopa käläviälläkin, niin se vaan on että mihin toisen tuomitsee siihen itsesi syypääksi tuomitset, emme me hellarit ennen Patrikkia tai Markku millään tavalla voi itseämme puhtaiksi julistaa, kuuluivat nyt sitten Markku ja Patrik mihinkä liikkeeseen tahansa ja olivat sitten tai eivät koskaan ole Seinäjoen hellarihuoneen saranoitu kuluttaneet.
Olen ehdottoman varma siitä että jopa hellareitten sisäpuolella on homoseksuaalisia tunteita tuntevia mutta eivät onnekseen ole mitään kellekään puhuneet, jos olisivat sanankin siihen suuntaan itseensä nähden vihjanneet niin ruoskinnalle ei ikinä näkyisi loppua eikä edes 70×7 anteeksi pyytämällä anteeksi olisi ainakaan hellareilta saaneet, olemme me vaan niin julmaa ja armotonta sakkia. (Katso ihmistä)
Kauan sitten eräässä yhteisössä ollessani ulkopuolella hellareitten olevat henkilöt tapasivat sanoa seuraavasti
"Kyllä ne hellarit muuten mukavia ovat mutta niillä on niin helvetin terävä kieli" ja tässä omaakin tekstiä lukiessani voin todeta että arvio on ehdottoman oikea.
On syytä vaientaa oma mölinä ja hiljentyä miettimään omaa itseään.
Vaikka olisimmekin "muuten mukavia" ei missään tapauksessa ole aihetta ylpeyteen eikä itseriittoisuuteen.
Emme voi mennä etummaiseen istuimeen kiittelemään ja kuvittelemaan etten ole niinkuin tuo takimmassa penkissä istuva, varokaa, varokaa, varokaa.- maijantarina
Kovasti puolustelet omien lahkojen perustajia. Myötätuntoa ei sitten riitä hyväksikäytön uhreille.
- VoihyväIsä
Kokemuksia helluntalaisuudesta......
>>>>>Olemme ystäväni kanssa käyneet joitain kertoja tuolla Tampereen keskustan hellareissa ja olemme kokeneet monta syvää järkytystä.
Tämän viimeisen järkytyksen jälkeen emme sinne enää koskaan mene!!!
Ensimmäinen järkytys oli ihmisten hengellinen jäätyneisyys - ylistyksissä vain harva jaksaa vääntäytyä pystyyn ja ylistää Herraa, useimpien kasvoilla on masentunut, surullinen ilme ja joillakin pastoreilla jopa vihainen ja ylpeä ilme, ei tippakaan Pyhää Henkeä!!!
Toinen järkytys oli kun ystäväni pyysi rukousta ja kysyi, onko mahdollista saada käydä tämän srk:n solussa ja evankelioinneissa, oli naispastorin vastaus jäätävä: Tässä seurakunnassa emme rukoile seurakuntaamme kuulumattomien puolesta, eikä solussamme ja evankelioissamme saa käydä jollei kuulu seurakuntaamme!!!???
Kolmannen järkytyksen koimme eilen, kun pastori selitti ennen ehtoollisen jakoa, ettei ehtoolliselle saa osallistua, ellei ole kastettu ja vieläpä tässä nimenomaisessa seurakunnassa, vaikka olisi uskovakin.
Neljäs järkytys oli se, että eilen kokousta häiritsi hirvittävällä huutamisella, viheltämisellä ja kaatuilulla eräs naishenkilö, hänessä oli joko paha henki tai sitten hän oli sairas, maaninen henkilö.
Kukaan ei tehnyt mitään hänen metelöidessään, mutta kun hän kaatui kovaäänisesti iskien päänsä ovensuuhun, ryntäsi miesjoukko häntä hiljentämään, sairaalaan häntä ei tietääkseni viety, vaikka löi päänsä.
Olen ollut vaikka missä srk:ssa, eikä MISSÄÄN ole ikinä sanottu, ettei puolestani rukoilla tms vaikka en kuulu tuohon ko seurakuntaan. Mielestäni tuollainen karsinointi on ehdottomasti syntistä lahko-henkeä, josta tulisi mitä pikimmin tehdä parannus!!! <<<<- mikäkelpaisi
mitä niissä muissa srk oli ongelmana?
- Aikainmerkit
Jotkut häpeävät helluntalaislahkolaisuutta, entäs sinä?
Helsinki, Seinäjoki, Tampere jne...
Eihän nämä mitään pieniä lahkoja ole.
- Anonyymi
Eikös se Tiaisen perustama kirkko ollut jostain Afrikasta? Raamattukoulunkin oli käynyt siellä. Tiaisen seurakunta ei kuulunut Suomen helluntaiherätyksen piiriin.
- Anonyymi
Mutta mihin on kadonnut Närhen timot ja muut kun ei pihaustakaan kuulu.
- Anonyymi
Närhen Timo laskee takahuoneessa edelleen sitä suurinta uhria, josta hän valheellisesti kertoi Herralta tiedon saaneen!!
Kyllä se menee vanhaa kaavaa, kun sadut loppuvat alkaa mielen todellisuudessa viheltää ja se on menoa!!
Valheita ei anteeksi pyydellä, eikä psknpuhumisia paikkailla!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205024
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r21802Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361250Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121190- 921117
- 931074
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17863viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168815En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61723Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."
Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii25709