Harriet manaamaan!

MaxRenn

Oli hienoa nähdä jakso, jossa Harriet rupeaisi manaamaan Ellietä ulos Bellestä, kyllähän anglikaanipappikin voi tehdä manauksia siinä missä katolisetkin.
Kuvitelkaa Belle sänkyyn sidottuna ja Ellie rääkymässä syytöksiä toisensa perään, Harrietin vastatessa manausrituaalilla.
Toisi sarjaan kunnolla rytinää.

10

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huipelottaa

      Joo oikeen sellainen k-18 jakso. The Exorcism of Belle Dingle :)

    • Säynätsalo

      Belle oksentaisi kaaressa vihreää limaa ja huutaisi fuck me jesus....

      • DisturbingThePriest

        Tai manaus menisi mönkään ja Harriet onnistuisikin manaamaan paikalle kaljatölkki kourassa örnivän Shadrachin, joka lopulta oksentaa kaaressa ja huutaa perään "Oh bloody fuck, me beer!"


    • Se vanha piispa manaushommissa loisi aidomman kauhuleffafiiliksen tähän, kuin Harriet. Belle todellakin näytti sairaalassa ihan demonien riivaamalta. Raivotessaan niille äänille, eikä tuntenut edes vanhempiaan. Voiko skitsofreenikko mennä noinkin sekaisin?

      En silti oikein osaa kuvitella emmerdalessa Bellen riuhtovan, mörköksi mustuneena, lähes mädäntyneenä, sängyssään, rivouksia huutaen. Tai leijuvan oikosenaan katonrajassa, tai tulevan Dingelän portaita vauhdilla alas, eläimellisesti nelinkontin ja ylösalaisin petomaisesti öristen. Tai ahdistelvan possuparkojakin karsinassa.

      Spoilaus ei kiinnosta. Siksi on mielenkiintoista nähdä, mihin Belle saadaan nyt hoitoon.
      Häviääkö hän hetkellisesti sarjasta, lähtiessään kauemmas psykiatriseen sairaalaan, vai jääkö potilaaksi Dinglelään Lisan hoiviin?
      Onkohan Lisasta, tälläisen potilaan hoitajaksi? Joutuisi jäämään työstäkin pois. Miten sitten elättäisi itsensä ja tyttärensä? Tämä omituinen, hermoheikko ja läheisriippuvainen nainen. Joka pitää lähes aikuista Belleä loputtomasti pikkutyttönään.

    • Kakkosmies

      ...Vai saako tämä voimakkaampi ja pahempi sivupersoona niin vahvan otteen. sttä astuu lopullisesti Bellen kenkiin? Minäkään en katso spoilattuja viestejä, joten en ole perillä miten Bellen käy. Mutta toivotaan hyvää ja kunhan Eden-tyttönen saa hieman enemmän sykettä tuohon Bellen rooliinsa, niin ei sitä tiedä kuinka hienoksi tarina muuttuu.

    • Kakkosmies

      Aloituksessa mainittu Harriet on kylläkin niin manaajan näköinen tai oloinen henkilö, että hänet voisi hyvin kuvitella manaamaan Bellen pahaa puolta pois. Olisi nimittäin Harrietillekin jotakin käyttöä. Toisaalta pahuus istuu Bellessä siksi syvällä, että manaamiset tuskin auttavat. Sivupersoona siis ottanee yhä tiukemman otteen tästä Dinglen'perheen iltatähdestä, enkä enää ihmettelisi jos Bellestä yritettäisiin tehdä koko sukunsa suurin pahis. Itse kyllä toivon hänen muuttuvan päinvastaiseen suuntaan, sillä se voisi tässä tapauksessa säväyttää enemmän.

    • Kuten Jermaine sanoi ja yleisesti tiedetään. Tuon skitsofrenia diagnoosin saaneet eivät välttämättä parane enää koskaan entiselleen.
      Mutta ei menetetä vielä kokonaan toivoa Bellen suhteen. Tapahtuuhan tv-sarjoissa muitakin ihmeitä. Miksi ei Bellen elämäkin voisi tuosta paremmaksi muuttua.

      Vaikka skitsofrenia on pitkäaikainen ja usein elinikäinen sairaus. Kuitenkin joka neljäs sairastunut paranee skitsofreniasta täysin viidessä vuodessa. Muidenkin oireita voidaan lievittää monella eri tasolla hoidon avulla.

      Lääkehoidon, psykoterapeuttisten ja psykososiaalisten hoitomuotojen yhdistäminen kunkin potilaan ja hänen lähiympäristönsä tarpeet huomioon ottaen on hoidossa keskeistä. Useimmat potilaat pystyvät nykyisin elämään suhteellisen normaalia elämää eri terapiamuotojen ja lääkkeiden avulla. Oikealla lääkityksellä pystytään ylläpitämään potilaan toimintakykyä ja parantamaan hänen elämänlaatuaan.

      • pyhä.sylvi

        Odotan Bellen taipuvan hyvään kuntoon ja menestyvän elämässään. Hänen tilansahan olikin jo hyvä, mutta perhekriisin seurauksena jätti lääkkeensä syömättä ja heikkeni. Pitää nyt vahvistua siellä sairaalassa ja oppia sitoutumaan lääkitykseen.


    • pyhä.sylvi

      Joo, tuo se olisi jotain.
      Mutta ei tule tapahtumaan, koska korkeakirkolliset papit eivät manaa sellaisia henkilöitä joiden häiriölle lääkärit mahtavat mitään, tai osaavat edes diagnosoida.

      Mutta toisaalta Harriet kyllä vihki lesboparinkin ilman piispan lupaa, joten ei olisi ensimmäinen kerta kun sooloilisi.

    • kijhbgvf

      Harriet on hevari, sillähän oli Black Sabbathin lättyjäkin. Heaven & Hellit soimaan ja manaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      85
      3627
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      81
      3260
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3092
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2740
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2242
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      65
      1822
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      27
      1799
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1755
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1709
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1668
    Aihe