No nyt on saatu uusia asukkeja Karkun VOKiin, ei kuitenkaan niitä apua tarvitsevia perheitä, joista on aina ollut puhe tämän VOKin suhteen.
KarkunVOKiinuusiaasukkaita
KarkunVOKuusiaasukkeja
6178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Irakin ja Syyrian armeijasta karanneita sotilaitahan nämä valtaosin ovat olleet tähän mennessä. Oulun kuuluisa "puurokenraali", se oli sekin irakilainen yliluutnantti.
https://www.youtube.com/watch?v=54NgPBvEreA&feature=youtu.be
Mitäs väkea uusimman tiedon mukaan nyt on tulossa? Parannuksen tehneitä isis-sotilaita veikkaan. Eivät enää irrota päitä raakana, vaan parannuksen tehneinä puuduttavat kaulavaltimon kautta ensin, ei tee niin kipeetä kun irtoo.
Ehkä ne uudet tulijat avaa samanlaisen Parturi-Kampaamo-Kahvilan tuonne kArkkuun, kuin mitä Kokemäellä juusi avattiin.
https://www.youtube.com/watch?v=Eu38JbU1ft0
Hiustenleikkuu maksaa vaan 12 euroo, ja lounaan saa 5 € hintaa, kuka vaan. Tuonne kannattaa ajella pidemmänkin matkan takaa.
Vammalasta perhe menee päiväksi hiustenhoitoon ja syömään, ja kahvittelemaan, eikä koko juttu maksa koko porukalle kuin 45 euroo.
Alueen maatalojen tyttäret saavat taas kotivävykokelaita
vuohipaimenista ja kamelinajajista.
Miksi näitä tukienrosvoajia ja terroristeja hyysätään ??
Siivoustyöt ja jälleenrakennus on alkanut, olisi siellä töitä nuorille miehille.
Irakin tilanne on rauhoittunut kuitenkin siinä määrin että, Irakin pääministeri Haider Jawad Kadhim Al-Abadi on kutsunut KAIKKI irakilaiset takaisin kotiin, koska sota alkaa olla ohi ja KAIKKIA irakilaisia tarvitaan jälleenrakennukseen.
Toisin sanoen, irakilaiset voisivat aivan hyvin palata takaisin kotimaahansa ja elää kuten ennenkin, elää rauhassa ja jälleenrakentaa kotimaatansa. ISISiltä vapautettuja alueita vakautetaan.
Jälleenrakennus on alkanut ISISiltä vapautettuja alueita jälleenrakennetaan YK:n kehitysohjelma UNDP:n (United Nations Development Programme) hallinnoiman Irakin vakauttamisrahaston kautta neljässä läänissä 17 alueella. Kesällä ja syksyllä 2016 tähän liittyviä projekteja oli meneillään Anbarin läänin Ramadin,Fallujan ja Garman alueilla, Nineven läänin Rabian, Sinjarin, Sinunin ja Qayaran alueilla, Salahal-Dinin läänin Tikritin, Dawrin ja Mukayshifahin alueilla sekä Diyalan läänin Saadiyassa.Myös Anbarin läänin Hitissä ja Makhmurin piirikunnassa on aloitettu uusia humanitaarisia operaatioita.
Nineven läänin ja Mosulin vakauttamistoimia on myös suunniteltu.Tuhansia ihmisiä on palkattu siivoamaan sodan jälkiä, julkisia rakennuksia ja kulkuväyliä. Sadoille yrityksille on annettu rahoitusta ja infrastruktuuria kuten voimalaitoksia, sähköverkkoja ja vedenpuhdistuslaitoksia on korjattu. ISISiltä vapautetuilla alueilla on myös laajamittaisia työllistämisprojekteja.
https://www.youtube.com/watch?v=N6Ko1m1jGdg
Elämä palailee normaaliksi Mosulissakin, vaan töitä pitää tehdä. Kaikille Suomessakin oleskeleville turvapaikanhakijoille olisi hommia.
https://www.youtube.com/watch?v=o4q9JtdLjlw
Vituttaa kun noita raiskareita ei saada takas sinne mistä tulivatkin.