Tänään on hyvä rukoilla Vapaakirkon ja vapaaseurakuntien puolesta.
Monissa seurakunnissa on ongelmia, kun väki vain lähtee pois ja vähenee.
Monessa seurakunnassa joudutaan tekemään kipeitäkin ratkaisuja.
Moni seurakunta pohtii mitä tehdä rapistuvilla kirkoilla, kun kunnostukseen ja uuteen ei ole varaa.
Nyt tarvitaan Jumalan johdatusta näiden vaikeiden kysymysten äärellä. Sinä tiedät oman seurakuntasi tilanteen, joten rukoile erityisesti oman seurakuntasi puolesta tänään.
Rukoilkaa Vapaakirkon ja vapaaseurakuntien puolest
9
471
Vastaukset
- myösonirtisanottu
Muistakaa myös niitä työntekijöitä, jotka on jouduttu irtisanomaan talouden vaikean tilanteen tähden.
- TätäRukoilen
Jumalan siunauksen saadakseen Vapaakirkon vanhimmistojen ja johdon olisi tärkeää katua, pyytää anteeksi ja kääntyä pois torontolaisuudesta.
- rukousvoipaljonkun
Rukoillaan tänäänkin!
Siunausta sinun matkallesi Kristuksen seurassa. - suuriaratkaisuja
Nyt rukoilkaa ja paastotkaa Lahden Vapaaseurakunnan puolesta!
- tärkeitäpäätöksiä
Rukoilkaa Lahden Vapaaseurakunnan puolesta, levittäkää tätä rukouspyyntöä eteenpäin.
Keskiviikkona on tärkeä päätöskokous, siis 7.6.2017, että Jumalan tahto saisi tapahtua, ettei tehtäisi päätöksiä, jotka vievät seurakunnan taloudelliseen ahdinkoon, vaan että syntyisi päätös, jossa vastuullisuus ja terveen harkinnan henki tulisi ilmi ja johtaisi parhaaseen päätökseen, joka koituisi siunaukseksi ei vain seurakunnalle, vaan koko kaupungille. Osa Suomen vapaaseurakunnista joudutaan lopulta lopettamaan. Tarvitsemme uudistusta, niin Hengen kuin kulttuurin tasolla. Osa seurakunnista kykenee uudistumaan. Ja istutetaan myös uusia vapaaseurakuntia. Hyvä on rukoilla SVK:n ja kaikkien muidenkin kirkkokuntien puolesta.
Tulee vaan mieleen, ettei olisi tuon kolmiomaisen kristinuskonepäjumalan tahto, että seurakunnat ajetaan alas?
- aikanäyttää
Jeesus ennusti että lopun aikana luste ja vehnä seulotaan.
Ettei vain olisi jo tuo aika alkanut?
Monet muutkin kirkot ovat kokeneet saman. Alas-ajo käynnissä. aikanäyttää kirjoitti:
Jeesus ennusti että lopun aikana luste ja vehnä seulotaan.
Ettei vain olisi jo tuo aika alkanut?
Monet muutkin kirkot ovat kokeneet saman. Alas-ajo käynnissä.Jeesus mitään ennustanut, kaikki hänestä kerrottu fiktio kirjailtiin vuosikymmeniä väitetyn kuoleman jälkeen.
Mutta jos oikeaa profeettaa uskotaan, siis minua, niin yhtään jyvää ei tule tuossa seulonnassa löytymän. Pelkkää lustetta jää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11556Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911468Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva194916- 115802
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42741Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7704
- 60683