https://www.aamulehti.fi/kotimaa/yllatyskaanne-oluen-hinnat-eivat-nousekaan-kesalla-virossa-kertoo-suomalaisten-suosima-suurin-ketju-200142551/
Kun täällä ei saada millään aikaiseksi edes nelosoluen ja limuviinojen vapautusta ja hinnat eivät nousekkaan virossa niin on sanomattakin selvää, että alkoholia haetaan yhä Virosta hirveitä lasteja ja juuri näitä nelosoluita ja limuviinoja,koska näissä hinatero suomen alkoon on järjetön.
Viinaralli jatkuu
11
254
Vastaukset
- sepisusi
Ja vaikka viro nostaisi olutsalkun hinnan 18 euroon, niin onhan se melkein 30 euroa halvempi kuin suomessa. Periaatteesta täytyy ostaa alkoholit muualta, kuin alkosta. Jututin erästä yksityisen päihdehuollon työntekijää, joka oli puoliksi eurooppalainen ja nähnyt paljon asioita suomen ulkopuolella. Hänkin sanoi alkoholimonopolin olevan ongelman aiheuttaja. Semmosissa maissa,joissa alkoholi on halpaa ja sitä myydään kellon ympäri kaikissa kioskeissa, sun muissa, niin ei ole minkäänlaista ongelmaa. Ongelmat ovat monopolimaissa. Tämän kun saisi taottua noiden tolvanoiden päähän, jotka ovat tuolla argadianmäen lähtee.
- sepisusi
Viimeinen sana on argadianmäellä.
- TarkistaTiedot
" joka oli puoliksi eurooppalainen ", minä olen ihan kokonaan eurooppalainen ja päihdehuollossakin töissä ollut. Ei ole kovinkaan kehuttava tilanne, hoitoon on vaikea päästä ja asiakkaat tulevat entistä huonommassa kunnossa hoitoon.
Väite - vain monopolimaissa ongelmia ei pidä lainkaan paikkaansa. Esim huono esimerkki on Britit - todella suuria päihdeongelmia vaikka kuinka paljon ja ympäri maata.
Hieman vanhaa tietoa, mutta edelleen ajankohtaista.
http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0017/190430/Status-Report-on-Alcohol-and-Health-in-35-European-Countries.pdf- eitoimienää
Vapaassa EU:ssa monopolit ovat kuitenkin tehottomia jos alkossa maksaa 24kpl GIN lonkkua 60€ ja virossa vähän päälle 20€ Niin tuolla hinterolla enemmistö ei osta sitä alkosta vaan hakee virosta asti. Tämä ei mene näiden monopolin kannatajien ja limuviinojen vapauttamisen vastustajien kalin sitten millään. Niitä limuviinoja juodaan jokatapauksessa, mutta ne vaan haetaan virosta ja kun olemme EU:ssa suomi ei voi mitenkään rajoittaa sitä virosta tuomista tämän vuoski myös suomessa kannattaisi purkaa alkon monopoili ja laskea ainakin oluen ja lonkeroiden yms verotusta ihan liian kilpailukyvytön sekin muihin EU maihin nähden.-,
- sepisusi
Tuli virhe, puoliksi kreikkalainen. Keskieuroopassa ei ole monopoleja ja alkoholiongelmat ovat hyvin vähäisiä monopolimaihin verrattuna. Ja onhan se päivän selvä asia. Onhan ongelmat suomessakin pienentyneet aina kun alkoholi vapautuu.
- eitomienää
sepisusi kirjoitti:
Tuli virhe, puoliksi kreikkalainen. Keskieuroopassa ei ole monopoleja ja alkoholiongelmat ovat hyvin vähäisiä monopolimaihin verrattuna. Ja onhan se päivän selvä asia. Onhan ongelmat suomessakin pienentyneet aina kun alkoholi vapautuu.
Niin ja viinimaissa kuten Espanja,Ranska, Italia jossa ei veroteta viiniä lainkaan ja olut verokin on hyvn pieni. Ei tulisi kuuloonkaan viedä niitä johkin alkoon. Suurin osa Ranskan päätäjistä ravoistuisi jos joku ehdottaisi Ranskassa viinien siirtämistä alkoon. Täällä suomessa taas jotkut ravoistuu kun 0,8% erolla ollaan vapauttamassa monopolia. Ei voi ymmärtää mikä siinä monopolissa niin kiehtoo. Tai no joo kyllä mullekin kelapaisi firma jonka kanssa kukaan ei saa kilpailla .
- minäluin
sepisusi kirjoitti:
Tuli virhe, puoliksi kreikkalainen. Keskieuroopassa ei ole monopoleja ja alkoholiongelmat ovat hyvin vähäisiä monopolimaihin verrattuna. Ja onhan se päivän selvä asia. Onhan ongelmat suomessakin pienentyneet aina kun alkoholi vapautuu.
Et sitten viitsinyt lukea juttua euroopan terveysongelmista?
- sepisusi
minäluin kirjoitti:
Et sitten viitsinyt lukea juttua euroopan terveysongelmista?
Briteillä on liian korkea alkoholiverotus. Sitä laskemalla saksan tasolle ongelmat vähenee. Ainahan sitä alkoholiongelmaa vähän on mutta ei se holhous ja hintojen nosto sitä vähennä. Ainoastaan kunnollinen valistus.
- Seonniinväärin
Hyvin on hommat hallussa...ei voi muuta sanoa. Mites veli venäläisellä, alkoholisteja suhteessa eniten ja viinan verotus todella pientä - eikä ole monopolia. Siitä sitten valistamaan, mars mars.
- sepisusi
Seonniinväärin kirjoitti:
Hyvin on hommat hallussa...ei voi muuta sanoa. Mites veli venäläisellä, alkoholisteja suhteessa eniten ja viinan verotus todella pientä - eikä ole monopolia. Siitä sitten valistamaan, mars mars.
Venäjä on venäjä. Siellä on ihmiset opetettu siihen, ettei mistään tarvitse välittää. Eikä he kyllä välitäkkään. Esimerkkinä youtube.com car crashes russia. Aivan järjetöntä toimintaa. Antaa venäläisten olla vain rauhassa.
- TaasNäitä
öööö, kalja on ehkö turhinta ikinä. muuttakaa viroon juopot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3293282Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4633098- 712140
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401600Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1941482- 1051223
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751212Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121127Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1671098K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81075