Pututaskut asialla nopeutta säätämässä

Ennen armeijassa kutsuttiin pututaskuiksi yksilöitä, jotka eivät olleet varsinaista mannerheim –ristin tasoa. Nämä henkilöt olivat sellaisia, jotka eivät saaneet mitään järkevää aikaiseksi, vaan ainoa aikaansaannos oli häiriö.

Antiikin Kreikassa idiootti oli henkilö, joka ei osallistunut julkiseen elämään, lähinnä kaupungin hallitsemiseen. Muinaisessa Egyptissä idiootti tarkoitti sotilasta. Idiootti sana Egyptissä lyhentyi sotilaiden palkat maksaneen viranomaisen, eli kuninkaan kassan nimestä, idios logoksesta.

Idiootti voi merkitä myös hyvin heikkolahjaista ihmistä, jonka älykkyysosamäärä on alle 35. Nykyisin idiootti –termiä ei käytetä tieteellisessä sanastossa, mutta muualla sen sijaan runsain mitoin. Kas, typeryys ei ole kadonnut minnekään. Sen sijaan on tullut joukko sääntöjä, jotka kriminalisoivat milloin mitäkin, usein täysin normaalia ja järkevää asiaa.

Nyt viranomaiset ovat saaneet osamääräpisteiden vajeesta kärsineeseen pääkoppaansa ajatuksen, että autolla ajamisen nopeutta pitäisi jälleen suitsia. Viranomaisten pitäisi päästä rahastamaan jo 1 km/h olevasta ylinopeudesta. Media ei ole kertonut mikä on viimesijainen älyvajeen lähde, viranomainen vai poliittinen päättäjä. Voihan olla niinkin, että aivottomuus ulottuu nykyhallitukseen, joka muutoinkin on kunnostautunut lähinnä tyrimällä.

On myös joukko niin kutsuttuja kansalaisia, joiden elämäntehtävä on päivystää tienvarren pensaikossa kellon ja laskutikun kanssa mittaamassa kuinka moni autoilija rikkoo nopeusrajoituksia. Rikkomuksista nämä lainkäytön valvovat ritarit laativat tilaston, jonka sitten julkaisevat paikallislehdessä hirvittävän huudon säestyksellä: ”joku vielä kuolee, ellei..” –tyyliin. Kunnanvaltuustot ja -hallitukset ovat yleensä vain sitä varten että niissä suorastaan raivokkaasti tapellen pyritään säätämään vain ajonopeuksia ja töyssyjen korkeutta kunnan alueella.

Voi väittää perustellusti, että moni onnettomuus aiheutuu liiasta säätämisestä ja epäselvistä ohjeista. Kun joka asiasta varoitetaan ja joka asia kielletään, niin kovin pienillä osamääräpisteillä ei päädytä järkevään ja luovaan ratkaisuun. Erityisesti tiukka nopeusvalvonta johtaa täysin tarpeettomaan mittarin tuijottamiseen liikenteen tapahtumien seuraamisen sijasta. Niinpä niinkin suuri eläin kuin ihminen saattaa jäädä huomaamatta. Byrokratiatutkimus osoittaa, että sääntöviidakko tyhmistää ihmisen. Käytännössä tämän havaitsee erityisesti Suomessa. Riittää kun katsoo ympärilleen.

0

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        44
        2176
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        184
        1978
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        116
        1372
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1170
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        96
        982
      6. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        929
      7. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        879
      8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        45
        857
      9. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        825
      10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

        Miehelle.... Helpota vähän.
        Ikävä
        56
        716
      Aihe