Ennen armeijassa kutsuttiin pututaskuiksi yksilöitä, jotka eivät olleet varsinaista mannerheim –ristin tasoa. Nämä henkilöt olivat sellaisia, jotka eivät saaneet mitään järkevää aikaiseksi, vaan ainoa aikaansaannos oli häiriö.
Antiikin Kreikassa idiootti oli henkilö, joka ei osallistunut julkiseen elämään, lähinnä kaupungin hallitsemiseen. Muinaisessa Egyptissä idiootti tarkoitti sotilasta. Idiootti sana Egyptissä lyhentyi sotilaiden palkat maksaneen viranomaisen, eli kuninkaan kassan nimestä, idios logoksesta.
Idiootti voi merkitä myös hyvin heikkolahjaista ihmistä, jonka älykkyysosamäärä on alle 35. Nykyisin idiootti –termiä ei käytetä tieteellisessä sanastossa, mutta muualla sen sijaan runsain mitoin. Kas, typeryys ei ole kadonnut minnekään. Sen sijaan on tullut joukko sääntöjä, jotka kriminalisoivat milloin mitäkin, usein täysin normaalia ja järkevää asiaa.
Nyt viranomaiset ovat saaneet osamääräpisteiden vajeesta kärsineeseen pääkoppaansa ajatuksen, että autolla ajamisen nopeutta pitäisi jälleen suitsia. Viranomaisten pitäisi päästä rahastamaan jo 1 km/h olevasta ylinopeudesta. Media ei ole kertonut mikä on viimesijainen älyvajeen lähde, viranomainen vai poliittinen päättäjä. Voihan olla niinkin, että aivottomuus ulottuu nykyhallitukseen, joka muutoinkin on kunnostautunut lähinnä tyrimällä.
On myös joukko niin kutsuttuja kansalaisia, joiden elämäntehtävä on päivystää tienvarren pensaikossa kellon ja laskutikun kanssa mittaamassa kuinka moni autoilija rikkoo nopeusrajoituksia. Rikkomuksista nämä lainkäytön valvovat ritarit laativat tilaston, jonka sitten julkaisevat paikallislehdessä hirvittävän huudon säestyksellä: ”joku vielä kuolee, ellei..” –tyyliin. Kunnanvaltuustot ja -hallitukset ovat yleensä vain sitä varten että niissä suorastaan raivokkaasti tapellen pyritään säätämään vain ajonopeuksia ja töyssyjen korkeutta kunnan alueella.
Voi väittää perustellusti, että moni onnettomuus aiheutuu liiasta säätämisestä ja epäselvistä ohjeista. Kun joka asiasta varoitetaan ja joka asia kielletään, niin kovin pienillä osamääräpisteillä ei päädytä järkevään ja luovaan ratkaisuun. Erityisesti tiukka nopeusvalvonta johtaa täysin tarpeettomaan mittarin tuijottamiseen liikenteen tapahtumien seuraamisen sijasta. Niinpä niinkin suuri eläin kuin ihminen saattaa jäädä huomaamatta. Byrokratiatutkimus osoittaa, että sääntöviidakko tyhmistää ihmisen. Käytännössä tämän havaitsee erityisesti Suomessa. Riittää kun katsoo ympärilleen.
Pututaskut asialla nopeutta säätämässä
0
169
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273325Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122469Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.872396Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072094Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761673Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481574Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261476Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1281207
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151136