Mulla on nyt kolmatta kertaa menkat ja ne on toosi runsaat ;/ ja se häiritsee. Mietin et mistä se johtuu ja oon 11v. ja et onks se normii? siis pitää vaihtaa tunnin välein sidettä ja silloinkin se on täynnä verta sekä sitte kun puhistan alapäätä eka paperilla se tulee täyteen sitä verta. ja menee usein ohi vaik side ois oikein ;/ pystyykö vuotoo vähentää jotenkin?
menkat tosi runsaat
4
123
Vastaukset
Jos se kerran on kolmas kerta, mistä tiedät onko ne oikeasti runsaat vai normaalit?
- heo88
Runsaat kuukautiset on ihan normaalia iästä riippumatta. Se on sitten toinen juttu ovatko menkat oikeasti runsaat vai luuletko vaan niin. Veri leviää siteessä hetkessä ja vähäinenkin määrä näyttää suurelta siteeseen päätyessään. Sama juttu vessapaperin kanssa. Osta isompia siteitä ja käytä kunnollisia alkkareita, jotka pitävät siteen paikallaan. Ja onhan sitten niitä muitakin vaihtoehtoja kuin siteet.
Vuotoa voi yrittää vähentää syömällä lääkkeitä, mutta tuskin on sinun iässäsi tarkoituksenmukaista lähteä miettimään esimerkiksi e-pillereitä. - äkkiä_gynikselle
Sinulla on todennäköisesti kohtusyöpä, se aiheuttaa runsasta verenvuotoa.
Runsaat kuukautiset on normaalit alussa koska elimistösi ei ole vielä tottunut niihin.
Mutta siihen voi auttaa esim. e- pillerit tai muut hormonaaliset aineet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585493Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4334769Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483909KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1893467Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142586Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222335Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182298Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542101- 1282059
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241529