Takuuvuokrarahan palatus luottotiedottomalle

minä22

Onko minulla mahdollisuus muuttoni jälkeen saada tililleni aikanaan perustettu takuuvuokrasumma takaisin vai voiko sen joko pankki tai ulosotto viedä välistä? Olen jo uudessa asunnossa vuokralla ja odottelen tilini aukeamista edellisen vuokratakuun tililtä mutta pelottaa että joko pankki mille olen velkaa ja se ulosotossa tai itse ulosottoies tuon rahan vie välistä. Uusi vuokravakuusraha on lainattu ystävältä ja haluan sen maksaa takaisin pikimiten. Osaako kukaan kertoa miten tämä menee?

8

334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiuruiuhrhoi

      "Uusi vuokravakuusraha on lainattu ystävältä ja haluan sen maksaa takaisin pikimiten. "

      Sinulle ei kenenkään enää pitäisi lainata senttiäkään ennen kuin olet maksanut vanhat velkasi. Nytkin näyttää siltä, että ystäväsi jäävät nuolemaan näppejään ainakin vähäksi aikaa.

      Kela olisi antanut toimeentulotukea vuokravakuuteen. Toimeentulotuen soveltamisohjeista:

      "Vuokravakuus annetaan kirjallisena maksusitoumuksena. Siinä Kela sitoutuu korvaamaan
      vuokranantajalle vahingon, joka aiheutuu siitä, ettei tuensaajana oleva vuokralainen täytä
      vuokrasuhteeseen kuuluvia velvoitteitaan.

      Vuokravakuutena annetaan yleensä 2 kuukauden vuokraa vastaava määrä. Perustellusta syystä vakuus voidaan antaa 3 kuukaudeksi, jos hakija on vaikeasti asutettava. Perusteltu syy on esimerkiksi asunnottomuuden uhka, ja vaikeasti asutettavana voidaan pitää esimerkiksi asiakasta,
      jolla on luottohäiriö. Lain mukaan 3 kuukautta pisin mahdollinen vuokravakuusaika (AHVL 8 §)."

    • köyhtynyt

      Eikö se näin mene, samassa tilaisuudessa kun luovutat avaimet saat takuuvuokrankin takaisin, jos asunto on tarkastettu.

    • Joudutodottelemaan

      Ei samassa tilanteessa miltei koskaan saa takuuvuokraa takaisin, aivan sama onko vuokranantajka kaupunki, järjestö vai yksityinen henkilö.

      • Panttaussopimus

        Itse sain panttaussopimuksen takaisin yksityiseltä vuokranantajalta samalla, kun asunto tarkistettiin ja luovutin avaimet. Piti tietenkin toimittaa vielä tuo sopimus takaisin pankkiini, jotta sain vuokravakuustilin rahat käyttööni.


    • Minä22

      No eipä tässä vastattu kysymykseeni vielä lainkaan...Ystäväni tietää taloustilanteeni ja on aidosti apuna joten turha lähteä sitä lainaamista nyt arvostelemaan. Näitä talousahdinkoja kun tulee meille ihmisille monista eri syistä. Ei jokainen luottotiedoton ole täällä tahallaan tässä tilanteessa ja koita paeta vastuutaan vaan koittaa selvitä eteenpäin ja hoitaa asiansa kunnialla tilanteesta huolimatta. Jotain kertonee sekin että velkaneuvojani sanoi tilanteeni kuultuaan että tässä on monta velkajärjestelyä tosissaan puotavaa seikkaa ja siihen haemme vielä kun tilanne on ikäänkuin valmiimpi. Ei näissä kannata aina mustavalkoisesti syyttää ja pitää toisen luokan kansalaisena jokaista jolla talous on kaatunut! En ole hulttio,rikollinen enkä vastuutani pakoileva ihminen. Alunperin kysyin neuvoa viekö jokin taho nuo vuokravakuusrahat välistä vielä vai saanko maksettua ystävälleni lainaamansa rahat takaisin.. ja kyllä..hän on ihminen ihmiselle ja niin minäkin haluan olla ja maksaa tuon summan takaisin.

    • zx11

      Paljonko vuokratakuu on? Joku 500€ tuskin kiinnostaa ketään jos tilillesi putkahtaa. Nostat sitten samantien pois tililtä tai/ja maksat kaverillesi samantein. Voisiko vuokranantaja maksaa sen kaverisi tilille?? Itse sain uossa ollessani tilillesi vakuutusyhtiöstä korvauksen kotivakuutuksesta 1200€. Muistaakseni nostin puolet käteisenä sukanvarten lopuilla maksoin velkoja yms.

      • sdgsdg3

        Joo noin 900e voi tilillä olla, ylimenevät voi uo viedä jos niin haluaa.


    • Vähän mutulla kirjoitan.

      Ulosotto ei voi tuota kuitata, koska sillä ei ole käyttöoikeutta tilillesi, voi ottaa vain tuloista.

      Pankista en ole satavarma. Avaa uusi tili muuhun pankkin ja pyydä maksamaan vakuus sinne?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      95
      3983
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3817
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2235
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      56
      2204
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2094
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      52
      1766
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1439
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1228
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1183
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1119
    Aihe