Kertokaapas mistä saa edullisen akun autoon, millä hintahaarukalla ja missä edullinen asennus?
Nainen kun asialla, niin aikas tumpelo näissä asioissa.
Autoon akku
14
2017
Vastaukset
- kyselemällä
60 appeerisen kun ostat, käynnistyy auto ekalla. Hinta haarukka 50e-68e. Niitähän nyt saa joka autopajalta ja Motonetistakin. Seinäjoella en tiedä kuka laittaa myöskin paikalleen, mutta Ylistarossa asennetaan paikan päällä. Ehkä jotkut auto/huolto- liikkeet.
- Eikytköksiä
Mitä tehdään edullisella akulla ... no vaihdetaan hetken kuluttua uuteen.
Noissakin hinta ja laatu kohtaavat, akku Anja Kapernaumin teollisuusalueella vaihtaa paikalleen odottaessasis...- Uma233
Lauantaina akku sökönä, soitin Akkuaniaan Seinäjoen Tuottajatielle, sieltä ystävällinen mies lupasi tulla vaihtamaan akun kotini pihaan kun liike suljetaan klo 13 jälkeen, miten hienoa palvelua, jään odottelemaan .
- ANIAONYKKÖNEN
Kyllähän se Akkuania on seinäjoen ykkönen akkuasioissa.Siellä halpa kalliimpi ja kallis malli hyllyssä.Ota se keskimmäinen.Laittavat 10 minuutissa sen kiinni ja mittaavat lataako auton laturi oikein.Itse kävin marraskuusss ja laitoin exiden 100 mah akun 165 euroo asennettuna.Niitä monet taksiautoilijstkin käyttävät.Oma auto dieselvolvo jossa webasto.Älkää ostako halpisakkuja.Ainoastaan bilteman akut ja hankookin akut ovat halpiaskuista hyviä.
Minä ostin exiden 2 vuoden takuu. - Acu
Helevetin kallis akku ja palvelu. Mutta jos on ylimääräistä niin siitä vaan. Alle satasella saa hyvän akun enempää ei tarvitse maksaa.
- Faktaakehiin
Jos taksiautoilija käyttää jotakin akkua, niin ei se mitään todista. Taksithan on kokoajan liikenteessä, jolloin akku lataantuu jatkuvasti, joten käy huonompikin akku.
- Sieltäseuraavakin
Mä hain jokunen vuosi sitten akun akku anialta.
oli ongelmia akun kanssa joten ajoin pihaan ja kerroin asiani, saman tien pyydettiin ajamaan auto sisään lämpöiseen halliin jossa testattiin akun ja laturin kunto.
Akku todettiin sököksi ja ei kun uutta tilalle, taisin ottaa juurikin sen keskihintaisen.
Asennettaessa virtaa syötettiin pikkuakulla että kello, keskikulutus yms eivät nollautuneet, kaapelikengät puhdistettiin ja rasvattiin joka ainakin itseltäni jäisi väliin sen motonetin 69e akun kanssa.
Vasta kotiin päästyäni aloin netistä selailla että mitäs se juuri ostamani vartan akku muualla maksaakaan, netistä tilaamalla olisi saanut saman akun 10e halvemmalla.
Joku tietysti haluaa harrastaa ja vaihtaa sen itse mutta mä mielelläni sillä 10e hinnalla tuen paikallista loistavaa palvelua tarjoavaa yritystä. - Käytönmukaan
Sama homma meikäläisellä.kattelin ebaystä ja sakujen liikkeistä exiden ja vartan premiumakkuja.100 mha ja 800 käynnistysjännitteellä.Hinnat oli sakujen 110 eurosta ebayn 130 euroon.Nähin vielä rahti 28 euroo päälle ja itse joutuis asentamaan kiinni.Anialla vastaavat exiden ja vartan akut oli 165-200 euroa.Siihen hintaan sisältyi asennus ja latausjännitteen tarkistus.Ei mitään järkeä tilata netistä.
Toki halpisautoihin käy ihan hyvin 50 euron akku bilteemasta ja motonetista.
Kun itte tarvin luotettavaa autoa jossa käynnistysvirta riittää ja sähkö muihinkin nykyautojen härpäkkeisiin niin alle 200 euron sijoitus akkuun on täysin pakollista.
Usein auton joutuu jättämään talvella reissussa ilman lämmitysmahdollisuutta niin silloin akku pitää olla laadukas.Takseissahan ei halpisakkuja käytetä eikä ambulansseissakaan.eikä minun autossa.
Taas kestää vähintään 5 vuotta akku - epätietoinenko
Hetkinen ?? Onko 150-200 egen akku liian kallis 15000-30000 tuhannen egen autoon????????????
- Huvittunut
On se, samoin on alumiinivanteet liian kalliita ja jos se auto on farmari, niin takapenkit pois ja pakettiautoksi, niin ei mene niin paljon veroa. Ehkä kannattaisi ostaa edullisempi auto, niin olisi varaa muuhunkin. Tiedän yhden kaverin, jolla pitää olla aina uudehko auto, mutta se ei malta ajaa sillä, ettei arvo tippuisi paljoa ja mahdollisimman vähänajetusta autosta saa paremmin, kun vaihtaa taas uudempaan. Kaverilla on uusi auto, mutta käy polkupyörällä töissä ja kun pitää mennä autolla jonnekkin, niin käytetään emännän vanhaa romua. Jos sanoisin merkin ja paikkakunnan, niin uskoisin että moni tietäisi kestä on kysymys.
- keskustori
Nurmon Essolta. Taitaa vielä olla auki yömyöhään.
- ariakku
no on yli satkun akku kallis.tietty justiin jos on diesel ja webasto sitten jos viä ajaa lyhyttä matkaa..mutta sillonkin on sama ostaa joka vuosi 50e akku 1v takuulla. mä ostin diesel mersuun 55e akun pidän johdossa ja sisälämppärissä yöt ja töissä.ei käytä webastoa muuta kun ajoissa jos on kylmää..
- Holaamigos
Eimitään järkeä säästää 50 euroa varsinkaan kodin ykköadauton akussa.Laatuakut ei purkaudu kylmäkäynnistyksessä niin kuin halpisakut.Lisäksi käynnistyvirta on suurempi kuin halpisakuissa.Yli 100 akuista alkaa laatu.Espanjassa ne nykyisin tehdään lähes kaikki akut.
- TapsaKapernaumista
Kohta akut tehdään Vaasassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä242252Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri281616- 891402
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t241393Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 1211014
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624906Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa234866kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!13714- 10700