Huntu ja burka

Jeesuksensotilas

Islamin usko vaatii naisia peittämään pään joko kokonaan tai osittain, muutenkin Islam on lakiuskontto ja sen tavoitte on saada koko maailma tavalla tai toisella samaan uskonnon valtaan,.

Jeesus sen sijaan kunnoittaa ihmisen valinnanvapautta, hän kysyyy mitä haluat että teen sulle. Siis Kristinuskonnonssa on vapaus.

6

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rikka.ja.malka

      Vapaus kuulostaa hyvältä. Jos sitä osaa käyttää oikein. Kannattaa kuitenkin muistaa http://raamattu.fi/1992/1Kor.11.html
      En usko, että kristinusko on saanut esim. suomalaiset luopumaan em. käskyjen noudattamisesta. Vieläpä aivan vähän aikaa sitten.

      • säälittää

        Päähine kuuluu hyvin pukeutuvan naisen asusteisiin.
        Mutta ihmistä ei ole tarkoitus tunkea kokonaan "päähineeseen".

        Säälittää musliminaiset....


      • säälittää kirjoitti:

        Päähine kuuluu hyvin pukeutuvan naisen asusteisiin.
        Mutta ihmistä ei ole tarkoitus tunkea kokonaan "päähineeseen".

        Säälittää musliminaiset....

        Muuten jos nainen omasta halustaan haluaa pukeutua kuten pukeutuu niin onko sinulla jotain sitä vastaan?


    • Eikös ne Jeesuksenkin morsiamet astele huntu päässä todistaakseen viattomuuttaan?

    • IslamiaVaiPolitiikkaa

      Ei se koraani mitään tuollaisia määrää. Nykyisenkaltainen islamilaisten naisten säkkeihin ja huntuihin pukeminen alkoi vasta 60-70 luvulla, kun joissain salafistisissa maissa haluttiin alistaa naiset miesten vallan alle.

      Jos ootte joskus nähneet 60-70 luvun valokuvia Iranista, niin siellä oli ihan länsimaisen näköistä noihin aikoihin. Naiset pukeutuivat länsimaisiin muotivaatteisiin ja jopa minihameisiin. Hiukset saivat olla kauniisti vapaana.

      Sitten valtaan päästettiin kiihkouskovaisia sovinistisia mihiä, jotka sairaassa päässään kehittivät esimerkiksi niqabin ja burkan näyttämään naiselle heille kuuluvan paikan yhteiskunnassa. Eli nuo pukineet eivät ole mitään satoja vuosia vanhoja perinneasuja vaan muutaman kymmenen vuotta vanhoja sovinistisia keksintöjä!

      Eli oikeasti ihmiset, jotka hyväksyvät niqabin ja burkan käytön ajavat 60-70 luvulla alullepantua naisten alistamiseen tähtäävää poliittista suuntausta. Tuolla on lopulta melko vähän tekemistä Islamin tai koraanin kanssa.

      Miettikääpä "suvaitsevaiset" tuota seuraavan kerran, kun avaatte suunne puolustaaksenne naisten oikeutta pukeutua burkaan!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3207
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2907
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2435
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2256
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      74
      2169
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2026
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1616
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      19
      1593
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1440
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      36
      1416
    Aihe