Koulussa, siis yläasteen aikaan, harrastettiin aina munien vertailua suihkussa ja saunassa. Isomunaiset noteerattiin ja asiasta heitettiin läppää. Yksi jätkä sai lempinimen HK, tai joskus Sininen. Tyttöjen kuullenkin tietysti sitä huumoria harrastettiin, ja varmaan sai kaveri osittain sen ansiosta pesää tavallista enemmän kotibileissä ja muissa. Oli se kyllä muutenkin tyttöjen mieleen, urheilussa hyvä ja semmoinen johtajatyyppi.
Vastaavasti sitten yksi kaveri sai lempinimekseen Prinssinnakki tai Prinssi. Varmaan vituttanut teinipoikaa todella rankasti. Sillä tyypillä ei myöskään tyttöystäviä kouluaikaan ollut, tosin nykyään se kuulemma on naimisissa.
Itse olin aika keskikokoinen eli en saanut erityistä mainetta kumpaankaan suuntaan. Mites teillä muilla, oliko kullivertailu muotia koulussa? Tai onko tämä joku pikkukaupunkien juttu vaan? Kiinnostaisi myös tietää, harrastavatko nykyteinit tämmöistä. Omat kokemukset siis 1990-luvun alkuvuosilta, länsisuomalaisesta pikkukaupungista.
Yläasteen munavertailut ja mainostaminen tytöille
11
1540
Vastaukset
Isot kullit erottuvat aina ja niistä tietenkin jutut leviää. Pieniä on liikaa, jotta niistä juttuja kukaan edes jaksaisi levittää.
Yläasteella on kasvut vielä eri vaiheissa, joten armeija-aikaan voi se minimuna jo yllättää ;)- Häxy-on-asiantuntija
Häxyhän teki munavertailua yläastepojille kun oli eräällä pienellä koululla kuntouttavassa työtoiminnassa kopiokoneen hoitajana. Opettajat ihmettelivät kun tulostus kestää ja häxyä ei näy, ja lähtivät etsimään häxyä, niin sieltä se löytyi poikien puksarista siivouskomerosta banaani perseessä. Oli porauttanut talkkarilla siivouskomeron oveen tiekistelyreijän. Se kuntoutusyritys loppui lyhyeen.
Mutta häxynhän tuo avauskin on.Askoa kiihottaa tuollaiset jutut. Miksi hän muuten niitä alvariinsa kirjoittelisi.
Avaus oli häxyn, niin kuin kaikkki muutkin avaukset täällä. Myös vastaukset olivat häxyn. Jopa tämä Askon typerä vastaus tuossa yläpuolella oli häxyn.Kyllä sinä kiihotut kirjoituksistasi. Olemme toki homoutesi tienneet jo ennen sinua.
Selkeästi näkyy kirjoituksissasi siun halut, vaikka niitä naamioit jonkun muun haluiksi. Narahdit taas, spede.
- eläkeratsu
Joo vertailtiinhan niitä kulleja jo 60luvulla, itse sain nimeksi paloletku, mutt ei sitä pesää kummemmin tullut, johtuneeko tuosta loppuosasta😏
- hiyutyrt
Vertailtiin ja isosta tai muita kookkaammasta huomautettiin, ku karvat tuli jo viidennellä luokalla. Vanhemmat kundit ja luokan pojat tietysti halus nähdä karvat:) Yläasteellä kun viimeisetkin sai ne karvansa, tais meno vertailujen suhteen rauhoittua.
Jotkut tosin halus vertailla ja nähdä tai vaan kyseli ihan kahden kesken. Kyllä sitä jo nuorena seisoteltiin ja runkattiin kimpassa.- Oli-ihqua
Vertailtiin ja imettiin.
- MitatKohdilleen
Tuota nuorten miesten ryhmä runkkailua ihmetellyt miten se on median mukaan hirmu yleistä Tässä tuli ensimmäisen kerran elämässäni vastaan, että joku sellaisessa nuorena ollut mukana.
Jos se olisi oikeasti yleistä, luulisi saunakulttuuriin kuuluvan porukka runkkaus lauteilla? - Muistelo1234567
Missä mediassa se yleiseksi on sanottu? Katsottiin poikasena pornoa ja mentiin jokainen runkulle omaan eri huoneeseen. Kerran runkattiin saunassa kaverin kanssa, mutta vittu kun nauratti niin, että ei siitä oikein mitään heteroilla tullut.
- Numento
Löylykauha unohtus.
- Jesssssse71
Kyllä ne jutut isosta kullista kummasti levis yläasteella 80-luvun puolen välin paikkeillakin. Ja jotkut (monet?) tytöt oli kiinnostuneita isokullisista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38801Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50776Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43728Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37720Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37690