Mitä vähemmän kysyn Herralta, sitä tyhmempiä mun ajatukset on. Miten ateistit olette ratkaisseet omalla kohdallanne tyhmien ajatusten ongelman?
tyhmien ajatusten ongelma
8
158
Vastaukset
- Botharz
Kokeilepa koulutusta ja muidenkin asioiden kuin Raamatun opiskelua., Sanovat, että ne usein toimivat. Viisauden alku on se, että tiedostaa oman tietämättömyytensä.
- kannattaakokeilla
Nimim. Botharz, Opiskelu tuottaa ateistisia eli tyhmiä ajatuksia. Halusin kuulla miten ateistit pääsette niistä eroon.
- TyhmyydenTiivistymä
" Opiskelu tuottaa ateistisia eli tyhmiä ajatuksia."
Juice runoili joskus: "Rima pysyy paikoillaan, kun riman alittaa" Taisi tuo lausahdus päästä suoraan bodiumille uskovien typerimpien väitteiden sarjassa.
- kannattaakokeilla
Nimim. Tyhmyydentiivistymä, Kaikki oppi eli opiskeltavat asiat hakevat merkityksensä kieroutuneesta shokin etsinnästä. Totuus sen sijaan tarjoaa suurta hupia ja iloa. Totuus on mahdollisimman suuresti kiistämättömiä asiaoita. Kaikki oppi on aina shokkioppia mutta totuus jää monesti varjoon vaikka se on suuri ilon tuoja. Jeesus on niin selvä totuus että sen shokkiarvo on pieni ja siksi vääristynyt persoonallisuus ei osaa antaa sille arvoa vaan pitää sitä jankuttamisena ja itsestäänselvyytenä.
Tyhmistä ajatuksista pääsee siten, ettei ajattele lainkaan. Suosittelen aloittajaa kokeilemaan. Lopputulos on ainakin nykyistä logiikkaansa parempi.
- kannattaakokeilla
Nimim. Diletanttidissitentti, Tottapuhut. Vähemmän ajattelua ja enemmän rukoilua. Toimii kaikilla ihmisillä positiivisella vaikutuksella.
- kannattaakokeilla
koska nämä rukousvastaukset Nämä kaikki "tarinat" sikiävät samoista lähteistä Grimmin satujen kera.
Tosin Amerikassa joku uskovaisrtyhmä kait pelkäsi lentämistä ja rukoili Jeesusta avauks "että lento onnistuisi" ja menkin se päin seiniä, oikein monikossa. Kyllä Jeesus on ihhhhhhhhhhhmeellinen!
- uskonpohjatontyhmyys
Ole kuule huoleti, sinä et ole vielä kertaakaan esittänyt tällä palstalla yhtään ainoaa järkevää, älykästä tai viisasta kommenttia. Vain toinen toistaan typerämpiä idioottimaisuuksia. Selvästikään herran kanssa keskustelu ei ole antanut sinulle muuta kuin pohjatonta tyhmyyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1206214Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625141SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun684273SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133626Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203178SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352499Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku01810