Kauhavan lukio sijalla 62.
Härmän lukio sijalla 359.
Missä vika kun näin suuri ero?
Härmän lukio sijalla 359.
Missä vika kun näin suuri ero?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Tietysti siinä, että Härmässä ollaan tyhmiä.
Olikos siellä Härmässä muutama vuosi sitten sellaanen lukiolais-akateeminen autonpäälle pissaamis tapaus?
Se on Härmässä sivistystä, että pissataan vain auton päälle. Perinteinen tapa on, että isäntä yhtyy sikaansa ja pissii sitten sen selkään.
Puukkoperinteitä unohtamatta ;D
Olishan nuo voinut yhdistää ja sijoittaa lentokentälle mutta siellä on niin jykevä rakkaus näihin muualta tulleisiin
Väistötilat näyttää parantavan oppimistuloksia, toivottavasti uusi 20 millin löhöämiskeskus ei heikennä niitä.
Hyrränkoski opettajana Härmäs kun ei Kauhavalle kelvannut
Johtuusko ihan kotioloosta ja geeneistä. Tyhmät ihmiset tekee tyhmiä jälkeläisiä. Kauhavalta on pitäny aina yrittää ponnistaa maailmalle, useimmiten lukuhommat on sitä helpottanu. Härmäs on riittäny kun osaa nimensä kirjoottaa tehtaan työsopimukseen, ja eiku hommiin.
Härmälääset on aina ollu yksoikoosia ihimisiä. Usein oon huomannu ettei niiden kans voi mistään sopia.
Taitaavat markkilaaset nostaa kauhavalaasten tasoa
Minä en ole lukiota käynyt,löytyy peruskoulun todistus ja jotain opintoja sen jälkeen.Mutta jälkeläiseni on,eikä niin huonollakaan menestyksellä,Härmän lukiosta.Eiköhän se ole aivan ihmisestä itsestään kiinni miten menestyy siellä lukiossa ja maailmalla,tuskinpa se itse lukio siihen kovinkaan paljoa vaikuttaa.Olettekos itse siellä lukiossa opiskelleet?
No eihän täällä edes opettajien omat muksut mene sinne!?!
Teinit eivät kyllä missään halua viettää päiviään vanhempiensa silmien alla.
...niin...eikä kaikille oo luoja oikein lukupäätä suonu.
Valitettavasti tuo lukiovertailu ei suoraan kerro tasosta.
No se vetailun tulos on lähinnä yhdistelmä opiskelijoiden lähtötasoa ja sitä, mitä heidät on lukiossa saatu oppimaan. Noin huono sijoitus vaatii luultavasti sekä heikkoa oppilasainesta että huonoa lukiota.
Onko se ihme. Härmis ei tartte mitään osata, huutamalla ja paasaamalla ovat pärjänneet tähänkin asti. Onko kaikki eres lukutaitoosia?
Tiivistit sen tuos kyllä pienehen tilahan justihin niin ku se on. Lisäksi sopii yhtä hyvin opettajan pöydän molemmille puolille.
Härmäläänen mies saa tehrä mitä tahtoo. Ja ainakaan mitään se ei koskaan lukea tahdo.
Olipa lapsellinen kommentti.
Härmäs, Kauhavalla ja Isooskyröös on aina ihaaltu väkivaltaa ja rikollisuutta. Vahvin on aina se joka on sumeelettomin ja häikäälemäätöön. Tämä näkyy tänäki päivänä paikallises "sivistykses".
Onpa lapsellista.
Taitaa olla totta, kun miettii kuinka monta näytelmää, elokuvaa ja muuta taidetuotosta on tuotettu EP:llä liittyen laittomuuksien ylistämiseen. Niitä sitten kilvan katsotaan ja kehuskellaan.
Tuo Härmä Häjy ja puukkoperinne on oksettavaa. Kovaa ihannoidaan, mutta miettikääs jos tuollaiseen rikollisuuteen todella törmäisi, niin haluaisitteko olla sellaisten ihmisten kanssa tekemisissä?
Tuo häjyjen ja väkivallan ihannointi kertoo vain henkisestä jälkeenjääneisyydestä, ja tietynlaisesta heikosta itsetunnosta, jota koitetaan pönkittää väkivallan ihannoinnilla. Muualla päin Suomea katsotaan hieman kieroon, jos joku ihannoi väkivaltaa tai saa kiksejä siitä. Etelä-Pohjanmaalla, lähinnä Kauhava-Lapua-Isokyrö akselilla, tällaista väkivallan ihannointia kuitenkin esiintyy aika paljon. Heti Seinäjoen eteläpuolella Ilmajoella ja Jalasjärvellä vallitsee paljon normaalimpi ajattelutapa, jossa väkivallan ihannointi nähdään enemmänkin säälittävänä touhuna.
Johtuuko sitten siitä, että luonne on kuumaverinen, mutta eteläpohjalaisten miesten keskipituus kuitenkin pohjoissuomalaisten jälkeen heti seuraavaksi lyhin. Etelä-Pohjanmaalla kuitenkin yli 185cm pituinen mies on harvinaisuus. Menepä Turkuun tai Helsinkiin, niin 185cm on ihan peruskauraa, vasta yli 195cm kutsutaan pitkäksi, ja niitäkin tulee solkenaan vastaan.
Eteläpohjalaiset ovat kuumaveristen merimiesten ja lyhyenläntien lappalaisten risteytyksiä.
Osasitpa Jänöjusseja hyvin kirjoittaa. Itse olen kanssa huomannut selkeän eron nuorissa Kurikka-Ilmajoki-P-joki verrattuna Isokyrö-Kauhava-Härmä akseleilla. Kurikka-Ilmajoki-P-joki ihmiset on avoimia ja välittömiä. Isokyrö-Kauhava-Härmä sen sijaan käyttäytyy arvaamattomasti mitättömistäkin asioista. Mutuna omista muksuista tiedän, että nuoriso kiertää Härmäläisiä ja Isokyröläisiä miehiä kaukaa baareissa. Itse tyypit ei ole kummoisia, mutta niillä on aina takapiruja, joilla uhataan ihmisiä. Itsekin nuoruudessa sain härmäläiseltä mieheltä nyrkistä. Tyyppiä en tuntenut enkä sanaakaan vaihtanut. Olisi mielenkiintoista nähdä tilastollista otantaa poliisin rikos ja väkivalta tilastoista kunnittain.
Härmälääset akat on aina ollu kovia yllyttämään "pillupalakalla" miehiä toistensa kimppuun.
Oikeassa olet ja jollain ihmeen tavalla ne löytää aina ne riitatyypit, jotka lähtee herkimmin räkkyämään kylille. Nyrkit pystyssä huirootaan yökerhoissa.
Nehän ne saa just pikkuhousut kastumaan - ainaki mulla - pahiksii ou jee
Härmälääsillä akoola on aina ollu räksyttämisestä Ällä!!!