Masennusläääkitys ja aggressiot

Kielletään_nuo

Eräs keino vähentää terrori-iskuja voisi olla se, että SSRI-lääkitystä saavat (nuoret) masentuneet laitettaisiin erityistarkkailuun.
Uskallan lainata tähän vaikuttavaa kirjoitusta:
http://akukopakkala.fi/masennuslaakitys-ja-vakivalta/

"Brittiläinen professori David Healy on tutkinut laajasti SSRI-aineiden aiheuttamaa itsetuhoisuutta ja väkivaltaisuutta.

Professori David Healy on osallistunut asiantuntijana moniin oikeustapauksiin, joissa SSRI-aine on osoittautunut ainakin osasyylliseksi murhaan. Vuonna 2006 ilmestyneessä artikkelissa hän tarkasteli yhdeksää yllättävää murhatapausta, joissa masennuslääkkeillä ja erityisesti niiden laukaisemalla akatisialla vaikutti olevan keskeinen rooli. Neljässä tapauksessa oikeus totesi SSRI-aineen olleen ainakin osasyyllinen murhenäytelmään. Tapauksille on tyypilllistä tappajan silmitön aggressio, johon liittyy täydellinen välinpitämättömyys muiden kärsimyksistä.

Viime vuosina keskustelu masennuslääkkeiden väkivaltaa aiheuttavista vaikutuksista on kiihtynyt. Etenkin ns. kouluampumisten yhteydessä on todettu lähes säännöllisesti ampujien käyttäneen lääkkeitä ja heidän käyttäytymisensä muistuttaneen aineiden tunnettujen sivuvaikutusten seurauksia. Valitettavasti tapauksia on sattunut useita Suomessakin. Aiheen puolueeton tarkastelu on mahdotonta, koska se on aivan liian arka ja tunteita kuohuttava.

Terveydenhoidon piiristä todetaan heti, että väkivallantekijöitä on hoidettu normaalien ohjeitten mukaan, toisin sanoen syy on yksin potilaissa. Toinen tapa olisi asettaa Suomen yleiset hoitotavat tarkasteluun. Esimerkiksi maailman terveysjärjestö WHO ei suosita SSRI aineiden käyttöä nuorille henkilöille.

Netissä löytyy tietoja tuhansista väkivaltatapauksista, joissa väkivallanteon näyttää selvästi laukaisseen SSRI-aine. Väkivaltatapahtumat liittyvät yleensä lääkkeen käytön aloittamiseen, lopettamiseen tai annostuksen muuttamiseen. Erityisen alttiita masennuslääkkeiden laukaisemalle väkivalltaisuudelle ovat nuoret. Kanadassa SSRI-aineiden pakkauksissa on näyttävät varoitukset siitä, että aine voi aiheuttaa nuorilla väkivaltaisuutta ja itsetuhoisuutta.

Lääkintöneuvos, psykiatri ja emeritusylilääkäri Tapani Sipilä on kyllä varoittanut masennuslääkkeiden mahdollisista vaarallisista sivuvaikutuksista. Hänen mukaansa mielialalääkkeiden syönnin sivuvaikutuksena itsetuhoinen käyttäytyminen ja aggressiivisuus voivat lisääntyä.

Tapani Sipilä on ollut todistajana mm. Hyvinkään ampumistapauksessa. Hyvinkääläinen nuori oli käyttänyt SSRI-aineita ennen ampumistapausta, ja tapaus näyttää esimerkiltä, mitä SSRI-aineet pahimmillaan voivat saada aikaan. Hänet tuomittiin syyntakeisena vankilaan teoista, jotka oli tehty mieleen vaikuttavan lääkkeen vaikutuksen alaisena".

Mutta meillä nuokin vaaralliset aineet ovat KÄYPÄÄ HOITOA! Herätys, päättäjät!

2

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kielletään_nuo

      Tottakai on niin, että vahvankin lääkkeen vaikutus voi olla suositeltava joillekin, mutta me ihmiset olemme erilaisia. Kopakkalan kirjoitusta kommentoineet antavat hyviä esimerkkejä puolesta ja vastaan. Jos kuitenkin monet arviot ovat hyvin dramaattisia, niin tuollaiset lääkkeet pitää kieltää.
      Esimerkki: "Haluan jälleen tappaa! Juttu SSRI-lääkkeistä."

      "Lääkärit eivät ole koskaan varoittaneet minua suullisesti SSRI:den haitoista pitkäaikaisessa käytössä. Ainoastaan muistavat mainita parin viikon ohimenevistä aloitusoireista. Lääkepakkauksissa ei mainita aikuisilla ilmenevästä aggressiivisuudesta vuosien käytössä (ainoastaan lievin sanamuodoin nuorista.) Impotenssin ei mainita olevan pysyvää. Vahinkoilmoituksia eivät varmaankaan tee, kun syynä on "kuuluu sairauteen." Psykiatriassa ihmisen oma kokemus sivuutetaan.

      Olen ollut yhteydessä psykiatrian poliklinikkaan asian tiimoilta. Minulla on ensi viikolla lääkärin tapaaminen. Pelkään, ettei minua kuunnella. Pelkään, että minulle määrätään lisää antipsykottia. Todennäköisesti sanovat kaiken johtuvan "mielisairaudesta" kuten ennenkin. Pahimmassa tapauksessa minut laitetaan pakkohoitoon ja piikitetään tiedottomaksi Risperidonilla. En ole tehnyt mitään väärää. Haluan vain apua Efexorin lopettamiseen, koska lääke tekee minut hullummaksi kuin mikään luonnollinen hulluuus koskaan voi tehdä.


      -tapsa"

    • Anonyymi

      Jaa.Minä taas sain avun niillä.Olin kyllä aikuinen, mutta ne tasotti mieltä ja rauhotti.Riippuu monista asioista ja sekakäyttäjä en ole.En juo alkoholia.Tiedättekö muuten, että huumeitaki käytetään yhdessä noiden lääkkeiden kanssa ja ssri-lääkkeitä haikkuvat narkomaanitki mieluummin ku päihteitä.Toki jollakin voi pelkkä lääkekin olla vaara.Tutkitaa kuitenkin onko oikea annosmäärä ja mitä muuta, koska usein voidaan määrätä joku yhteensopimatonkin lääke.Pelasti tuskani koko elämäni ssr-lääkkeet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4592
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3403
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      41
      1438
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1353
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1206
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      998
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe